آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخباردرباره شرکت بنیان دیزل

درباره شرکت بنیان دیزل

۲۷ تیر ۱۴۰۰ ۰۷:۰۴

شرکت بنیان دیزل  در ۹ اسفند ماه سال 1399 در تابلوی‌ پایه قرمز درج شد. این شرکت نیز مانند شرکت کارخانجات صنعتی و تولیدی اتمسفر در بازار قرمز درج نماد شده . شرکت بنیان دیزل با نماد «خبنیان» در گروه خودرو و ساخت قطعات و در زیر گروه، قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری به ثبت رسیده است.

درباره شرکت بنیان دیزل

شركت بنیان دیزل (سهامی عام) در سال 1348 شمسی تحت لیسانس شركت درمن انگلستان با هدف مونتاژ موتورهای دیزلی شروع به فعالیت کرده  و در ادامه در سال 1355 مونتاژ موتورهای Volvo دیزلی نیز به تولیدات آن اضافه گردیده است . در بین سالهای 1375 الی 1378  با واگذاری كارخانه بنیان دیزل و توقف تولیدات این شركت و همچنین شرایط حاكم در بازار داخل موجب گردید كه خطوط تولید كلیه موتورهای دیزلی این شركت متوقف و از سویی دیگر موتور درمن دیزل نیز به صورت كلی از چرخه تولید خارج گردد. در ادامه شركت بنیان دیزل نسبت به تولید محدود موتورهای دیزلی ادامه داده و رویكرد اصلی خود را به تولید دیزل ژنراتور و قطعات مورد نیاز سایر كارخانجات خودروئی از قبیل بلوك سیلندر، اكسل و ... تغییر داد. 

احیای مجدد:

در آخر در سال 1386 سهام این شركت از طریق بورس و اوراق بهادار واگذار و بخش عمده آن را شــركت سرمایـه گذاری فولاد گستر كـوثـر خریـداری نموده و از همـان سـال برنامه ریزی دقیقی منطبق بر شرایط محیطی كشور و مدل های مشابه جهانی را برای توسعه و نوسازی ساختار این شركت از جهات مختلف را در دستور كار خود قرار داد.

محدودیت ها:

در طی همین سالها محدودیت های قانونی ناشی از قرارگرفتن محل كارخانه در بافت شهری از جمله محدودیت های زیست محیطی، قوانین شهری و شهر سازی نیز از عوامل محدود كننده ادامه فعالیت و توسعه در شركت بنیان دیزل .

فرصت ها:


در نهایت سهامداران این شركت تصمیم به انتقال بخش تولیدی این مجموعه با رویكردی متفاوت و مبتنی بر تكنولوژی روز دنیا به محل جدیدی در یكی از مناطق صنعتی تبریز گرفتند تا بر اساس آنچه كه در سایر كشورهای درحال توسعه صنعتی نیز در حال اجرا می باشد، در راستای توسعه پایدار و رشد و شكوفائی مجدد به منظور تبدیل و استفاده از توان و دارائی های بالقوه و بالفعل را مهیا نماید.

در حال حاضر پس از انتقال كارخانه به خارج از محدوده شهر تبریز واقع در كیلومتر 5 جاده جزیره اسلامی با راه اندازی خطوط تولید بلوك سیلندر z24 نیسان و مونتاژ و تست دیزل ژنراتور مجددا فعالیت خود را آغاز نموده است و هم اكنون در واحد تحقیق و توسعه شركت پروژه­ های جدیدی مطابق با تكنولوژی و دانش فنی روز دنیا در راستای توسعه پایدار شركت در دست بررسی و مطالعه می باشد.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۹۷۱+۱.۷۶٪

PP۱۲۶۲-۱.۶۴٪

PEسنگین۹۶۳+۰.۹۴٪

PE سبک۱۲۰۳+۳.۱۷٪

PE خطی۱۱۰۱-۰.۳۶٪

اوره گرانوله۳۷۳+۰.۲۷٪

اوره پریل۳۸۳+۰.۰۰٪

متانول۲۵۷+۲.۳۹٪

اتیلن گلایکل۶۹۳-۱.۱۴٪