آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخباردلایل افزایش نرخ سیمان

دلایل افزایش نرخ سیمان

۶ مرداد ۱۴۰۰ ۰۵:۲۸

محمدعلي پورشيرازي عضو هيات مديره انجمن شرکت‌هاي ساختماني با بيان اينکه گراني‌ اخير سيمان علاوه بر قطعي برق واحدها و افت توليد، نشات گرفته از زياده‌خواهي دلالان حوزه سيمان است، به پايگاه خبري بازار سرمايه (سنا) گفت: بازار ساختمان، حال ‌وروز خوبي ندارد و افزایش قيمت‌هايي که در بخش سيمان اتفاق افتاده، ساخت‌وساز را نيز تحت تأثير قرار داده و بسياري از پروژه‌هاي ساختماني متوقف شده است.

دلالاني که سال هاي سال به واسطه فاصله زياد بين نرخ دولتي سيمان با قيمت آزاد، رانت‌هاي کلاني نصيبشان مي‌شده، اکنون با سوء استفاده از افت توليد ناش از قطعي برق با ورود سيمان به بورس کالا که مظهر شفاف سازي مبادلات است، مقابله مي کنند.

او افزود: فعالان حوزه ساخت و انبوه‌سازان منتظر هستند تا بازار سيمان به تعادل برسد و قيمت‌ها مجدد به ريل اصلي بازگردد تا بتوانند فعاليت خود را آغاز کنند.

به گفته او، اکنون بتن و سيمان در بازار يا کمياب است و اگر هم يافت شود با قيمت‌هايي چند برابر نرخ واقعي، فروخته مي‌شود.

تصميم دولت قانونی نبود

پورشيرازي اذعان کرد: در قانون رفع موانع توليد، بر ضرورت تأمين نهاده‌هاي توليد بارها تأکيد شده است. بنابراين، دولت برخلاف اين قانون عمل کرده و برق صنايع را قطع کرده تا برق خانگي را بتواند تأمين کند، اين در حالي است که عواقب اين تصميم، کارشناسي نشده است.

دلالان نقش دارند

عضو هيات مديره انجمن شرکت‌هاي ساختماني، اين گراني‌ها را نشات گرفته از زياده‌خواهي دلالان حوزه سيمان دانست و گفت: واسطه‌هايي که تا پيش ‌از اين نيز از فاصله قيمت‌هاي دولتي و آزاد رانت‌هاي کلاني نصيبشان مي‌شد اکنون، از افت توليد نيز به نفع خود بهره مي‌برند.

پورشيرازي توضيح داد: اگرچه قطعي برق باعث توقف توليد و افت عرضه سيمان در بازار مي‌شود اما سودجويان از اين فرصت استفاده کرده و بر کمبودها دامن زدند تا قيمت‌ها را تا حد امکان رشد دهند.

عضو هيات مديره انجمن شرکت‌هاي ساختماني با بيان اينکه طرح عرضه سيمان در بورس و افزایش قيمت ها، موضوعي انحرافي است، تأکيد کرد: اين رشد قيمت‌ها، هيچ ارتباطي به عرضه سيمان در بورس کالا ندارد و افرادي که بورس را متهم به رشد قيمت مي‌کنند؛ مي‌خواهند بازار را آشفته‌تر کنند تا حاشيه سودشان رشد يابد.

خطر افزایش ناگهانی قيمت مسکن و اجاره‌بها طي چند ماه آينده

عضو هيات مديره انجمن شرکت‌هاي ساختماني با بيان اينکه در کشور ۸۰ ميليون تن ظرفيت توليد سيمان وجود دارد عنوان کرد: قطعي برق در همه نقاط کشور يکسان نبوده و برخي کارخانجات همچنان به توليد ادامه مي‌دهند. بنابراين با داشتن چنين ظرفيت توليدي، نبايد شاهد کمبود ناگهاني سيمان در بازار مي‌شديم.

پورشيرازي با اشاره به اينکه قيمت سيمان به مرز ۱۰۰ هزار تومان در هر کيسه رسيده، تأکيد کرد: دولت نبايد به دست عده‌اي سودجو، بهانه بدهد تا با رشد قيمت به مصرف‌کننده، فشار وارد کنند.

او يادآور شد: مسکن، کالايي مهم در سبد هزينه خانوار است و افزایش قيمت مصالح ساختماني، مي‌تواند هزينه‌هاي خانوار را سنگين‌تر از قبل کند. با ادامه اين شرايط و درصورتي‌ که دولت فکري براي تأمين پايدار برق کارخانجات و متعادل‌سازي قيمت‌ها نکند؛ جهش قيمت مسکن و همچنين اجاره‌بها در ماه‌هاي آينده قابل پيش‌بيني است.

 

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪