آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارحذف کامل ارز ۴۲۰۰ توماني از داروييها

حذف کامل ارز ۴۲۰۰ توماني از داروييها

۹ مرداد ۱۴۰۰ ۰۶:۲۵

برچیدن کامل ارز ۴۲۰۰ توماني از داروييها

 

به گفته نوربخش، شرکت هايي که در خريد مواد اوليه از ارز ۴۲۰۰ توماني استفاده مي کنند بايد اثر برچیدن اين ارز در صورت هاي مالي آنها بررسي شود. او افزود: در برخي از اقلام براي همه مواد اوليه از ارز ۴۲۰۰ توماني استفاده نمي شود پس نبايد انتظار داشت با برچیدن ارز ۴۲۰۰ توماني يا رشد ٦ برابري اين ارز، نرخ کالا هم تا ٦ برابر رشد پيدا کند.

ارز ٤٢٠٠ توماني براي برخي از صنايع مانند دارويي ها از چند وقت گذشته برچیده شده است، اين ارز به صورت قلم به قلم در صنايع دارويي در حال حدف شدن است و در حال حاضر منتظر رشد نرخ ٤٢٠٠ توماني ارز هستند.

محمد نوربخش، مدير سرمايه گذاري کارگزاري سرمايه و دانش در گفت و گو با پايگاه خبري بازار سرمايه ايران (سنا) به برچیدن ارز ۴۲۰۰ توماني و تاثير آن بر معاملات بازار سهام اشاره کرد و افزود: ارز ٤٢٠٠ توماني از برخي صنايع به طور کامل برچیده شده اما هيچگونه رشد قيمتي در اين کالاها صورت نگرفته است.

او ادامه داد: تاکنون برچیدن ارز ٤٢٠٠ توماني به صورت رسمي اعلام نشده است اما در عمل ارز دولتي به دارويي ها اختصاص پيدا نمي کند.

نوربخش گفت: اين موضوع نيازمند بررسي است، بايد ابتدا مشخص شود که شرکت ها چه ميزان از مواد اوليه خود را با ارز ٤٢٠٠ توماني تهيه و در کنار آن از چه ميزان نرخ نيمايي استفاده مي کردند، در صورت بررسي اين مسايل در صنايع دارويي مي توان ارزيابي دقيقي را براي تغيير در هزينه شرکت هاي دارويي ارائه داد.

قيمت گذاري  دستوری قانونی نیست!

نوربخش در ادامه به قيمت گذاري دستوري و تبعات استفاده از آن در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: اين اقدام بسيار اشتباه است که بايد به طور حتم از اجراي آن جلوگيري شود زيرا اين موضوع به نوعي مي تواند مالکيت را زير سوال ببرد.

به اعتقاد مدير سرمايه گذاري کارگزاري سرمايه و دانش، بورس مکاني است که مالکيت آن بايد آزاد باشد و قيمت گذاري ها از طريق عرضه و تقاضا تعيين شوند.

وي در پايان گفت و گوي خود با "سنا" گفت: قيمت گذاري دستوري نوعي آفت در اقتصاد کشور است که فقط باعث ايجاد رانت در کشور مي شود؛ بنابراين قيمت گذاري دستوري به هيچ عنوان اقدام قابل دفاعي نخواهد بود.

 

تمامی کالا ها باید از طریق بورس کالا عرضه شوند

نوربخش به خبرهاي مطرح شده در زمينه عرضه ١٠٠ درصدي سيمان در بورس کالا و تاثير اين اتفاق بر بازار اين صنعت اشاره کرد و گفت: عرضه ١٠٠ درصدي سيمان در بورس کالا اظهار نظري بود که ما اميدواري به طور حتم به مرحله اجرا برسد، زيرا اين موضوع مي تواند به مراتب زمينه شفافيت در قيمت و معاملات محصولات سيمان را فراهم کند.

او گفت: اگر تصميم گيري ها به دست ما بود اقدامي را انجام مي داديم تا همه محصولات وارد بورس کالا شوند؛ زيرا تنها از طريق اين بازار مي توان شاهد انجام معاملاتي معقول، منطقي و وجود شفافيت در قيمت گذاري ها و معاملات باشيم.

مدير سرمايه گذاري کارگزاري سرمايه و دانش با بيان اينکه متاسفانه تقاضاکنندگان سيمان از ورود اين کالا در بورس استقبال نمي کنند و به نوعي مي توان گفت شاهد وجود دست هايي در بين تقاضاکنندگان هستيم که موجي از اعتراض ها را براي ورود سيمان به بورس کالا ايحاد کرده اند، گفت: ورود سيمان به بورس کالا به نفع اين صنعت خواهد بود و بهتر است هر چه زودتر شاهد اجرايي شدن اين رخداد در بورس کالا باشيم.

مداخله دولت ریسک بازار را افزایش داده است

مدير سرمايه گذاري کارگزاري سرمايه و دانش در ادامه گفت و گو با "سنا" به ريسک هاي تهديد کننده معاملات بازار سهام اشاره کرد و گفت: دخالت دولت در روند معاملات بازار سهام از مهمترين عواملي است که مي تواند بر بازار تاثيرگذار باشد و به شدت روند معاملات را تحت تاثير خود قرار دهد.

او اظهار داشت: تاکنون بارها شاهد چنين اتفاقي در دولت و تاثير منفي آن بر معاملات بازار بوديم، به گونه اي که با اقدامات انجام شده و تصميمات به کار گرفته شده مسير بازار تغيير کرده و زمينه بي اعتمادي سهامداران در اين بازار فراهم شده است.

مدير سرمايه گذاري کارگزاري سرمايه و دانش با بيان اينکه اگر مسؤولان به دنبال بهبود وضعيت اين بازار هستند بايد مانع از دخالت هاي صورت گرفته در اين بازار شوند و بايد حق مالکيت را در صنايع مختلف محترم بشمارند، گفت: در غير اين صورت اعتماد نسبت به سرمايه گذاري در بورس از بين مي رود و همچنان شاهد خروج نقدينگي از اين بازار و عدم تمايل سهامداران براي سرمايه گذاري در بازار سهام خواهيم بود.

او ادامه داد: با اين اقدام ميزان سوددهي در بازار افت پيدا مي کند و به مراتب به دليل عرضه هاي ايجاد شده در بازار زمينه ريزش شاخص بورس فراهم خواهد شد.

نوربخش با بيان اينکه دولت آينده مي تواند با تصميم هايي که مي گيرد بيشترين تاثير را در بازار کالاهايي مانند سيمان و  فلزات اساسي داشته باشد، خاطرنشان کرد: با توجه به اينکه اين صنايع جزو صنعت شاخص ساز و بنيادي بازار تلقي مي شوند؛ بنابراين تصميم هاي اشتباه مي توانند به شدت روند بازار را تحت تاثير خود قرار دهند و زمينه افت شاخص بورس را فراهم کنند.

 

 

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪