آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخباردلار ۴۲۰۰ تومانی برخی محصولات دارویی حذف شد

دلار ۴۲۰۰ تومانی برخی محصولات دارویی حذف شد

۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ۰۳:۴۷
این روز‌ها دوباره بحث حذف دلار ۴۲۰۰ در میان نمایندگان مجلس داغ شده است؛ موضوعی که همواره از بدو تولد این ارز در سال ۹۷، با انتقاد بسیاری از فعالان و کارشناسان اقتصادی همراه بوده و حالا در جدیدترین تصمیم قانون گذاران خانه ملت، خبر می‌رسد که کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ به دنبال تک نرخی کردن ارز در سال  ۱۴۰۰ به نرخ ۱۷۵۰۰ تومان است.

تصمیمی که به گفته برخی نمایندگان موافق، در صورت اجرایی شدن، جلوی دلار‌هایی که با مابه التفاوت بالا به جیب برخی افراد می‌رود، گرفته خواهد شد و این تصمیم فقط در جهت از بین بردن رانت و فساد است.

یکی از اعضای این کمیسیون هم گفته است: «مصوبه این کمیسیون در جهت مبارزه با رانت خواری است. کالا‌هایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی به آن‌ها تعلق گرفته، با نرخ ارز آزاد به دست مردم رسیده است.».

اما در واکنش به این تصمیم ارزی کمسیون تلفیق، رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: «تعیین نرخ ۱۷۵۰۰ تومان به‌ ازای هر دلار و رسمیت دادن به این نرخ تسعیر ارز در بودجه را با توجه به توفیقات اخیر در صدور نفت و فرآورده‌های نفتی و خنثی کردن تحریم‌های جاری از یک طرف و نیز روند تحولات و احتمال کاهش تحریم‌ها در سال آتی از طرف دیگر، به‌ صلاح اقتصاد کشور نمی‌دانم.»
 
رئیس جمهور نیز امروز در جلسه هیات دولت در این باره گفت: «هدف دولت از اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالا‌های اساسی به خاطر آن است که قیمت کالا‌ها برای مردم قابل تحمل باشد. به منظور تقویت پول ملی پیش بینی کرده‌ایم که قیمت دلار بر مبنای ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان باشد و چنانچه این رقم یکباره به ۱۷ هزار تومان افزایش یابد، بدون تردید آثار و تبعات اقتصادی زیادی بر مردم خواهد داشت؛ لذا نباید مردم و دولت را در ماه‌های آخر تحت فشار مشکلات اقتصادی قرار داد.»

پس از این سخنان و واکنش نمایندگان مجلس، بسیاری از کارشناسان اقتصادی نیز اظهارنظرهایی داشتند، به گونه‌ای که  مخالفان حذف ارز ۴۲۰۰ و تعیین نرخ ۱۷۵۰۰ تومانی برای دلار معتقدند: «نیازمند برنامه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هستیم و این‌ طور نیست که مانند روزی که ۱۰ ـ‌۲۰ نفر در یک اتاق ارز ۴۲۰۰ تومانی را خلق کردند، ما هم یک‌شبه آن را حذف کنیم.»

«در چالش‌های ارزی باید کلان‌نگری جایگزین جزئی‌نگری شود تا دچار اشتباه راهبردی نشویم و شرایط برای مردم بدتر نشود.  امروز گوشت گوسفند به کالای لوکس برای بسیاری از مردم تبدیل شده، اما به نظر می‌رسد با سیاست اخیر کمیسیون تلفیق یعنی حذف یک شبه ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی و افزایش آن به ۱۷۵۰۰ تومان، عملا مرغ نیز به کالای لوکس تبدیل شده است.»

«اگر ۴۲۰۰ پایه پولی را افزایش داده، ۱۷۵۰۰ به مراتب پایه پولی را بیشتر افزایش می‌دهد.»

«نرخ مناسب ارز زیر ۱۰ هزار است، با ۱۷۵۰۰ به مردم اجحاف نکنیم.»

«نباید خیلی ناگهانی ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کرد.»

اما موافقان چه نظری دارند:

«۴۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه ارزی در سه سال پرداخت شد، ولی گرانی متوقف نشد.»

«دلار ۴۲۰۰ باعث افزایش پایه پولی و تورم شده است.»

«سیستم نظارت پذیر نیست؛ پس باید ارز رانتی را حذف کرد.»

«ارز چند نرخی شبکه‌ای از فساد، رانت و ویژه‌خواری را ایجاد کرده است.»

«رقمی معادل ۱۸ میلیارد دلار برای ارز ۴۲۰۰ تومانی به افرادی خاص به صورت رانتی توزیع شد.»
 

 
United States one-dollar bill - Wikipedia
به گزارش آرمان تحلیل به نقل از  پایگاه خبری بورس پرس، غلامحسین مهرعلیان طی بخشنامه ای به دبیر سندیکای داروهای انسانی اعلام کرد: پیرو مصوبه ستاد تدابیر ویژه دارو و تجهیزات پزشکی در خصوص سیاست گذاری ارزی سال 99، موارد اشاره شده به شرح ذیل از گروه کالایی یک ارز دولتی به گروه کالایی 2 ارز نیمایی تغییر یافته است. لذا مقتضی است به منظور تسریع در فرایند تخصیص ارز با نرخ نیما کلیه شرکت ها با قید فوریت تمام ثبت سفارش های مشمول این موضوع را ویرایش کنند.

تغییر نرخ دلار 4200 تومانی تاثیر بسزایی در صنعت داروسازی خواهد داشت و نمیتوان از تبعات آن نظیر گران شدن دارو و کاهش درامد شرکت های دارو ساز چشم پوشی کرد.

الف. کلیه مکمل ها، داروهای موجود در فهرست OTC به همراه مواد به همراه مواد حد واسط مرتبط با همان مولکول ها

ب. داروهای تحت لیسانس و گرانول های وارداتی که تولیدکننده مشابه همان فرآورده در داخل وجود داشته باشد.

ج. مواد جانبی مورد استفاده در فرآورده های دارویی

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۸۰۹+۰.۰۰٪

PP۱۲۶۰-۰.۲۴٪

PEسنگین۹۳۹-۱.۰۵٪

PE سبک۱۱۷۵-۱.۵۹٪

PE خطی۱۱۰۵-۱.۵۲٪

اوره گرانوله۳۲۷+۴.۸۱٪

اوره پریل۳۶۰+۵.۲۶٪

متانول۲۴۶+۰.۴۱٪

اتیلن گلایکل۷۰۹-۸.۱۶٪