آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلگزارشات هفتگیگزارش هفته سوم خرداد ماه

گزارش هفته سوم خرداد ماه

۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ۰۴:۱۸

گزارش هفته سوم خرداد ماه


به گزارش آرمان تحلیل  پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، جهش 90 کانالی شاخص در هفته منتهی به 13 خردادماه در حالی رقم خورد که نگاهی به عملکرد صنایع 39گانه بورسی حکایت از رشد دسته‌جمعی قیمت‌ها و ثبت تنها یک گروه منفی داشت.  

عملکرد این روزهای بورس تهران نشان از افزایش توجه به گروه‌های بزرگ کالایی دارد. این شرایط سبب شده در برابر رشد 9.6 درصدی شاخص کل در معاملات این هفته، شاخص هم وزن که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد، به رشد 5.9 درصدی بسنده کرد. در مقابل اما شاخص 30 شرکت بزرگ سهام افزایش 12.8 درصدی را ثبت کرد. از این‌رو به‌نظر می‌رسد در بحبوحه برگزاری مجامع شرکت‌های سهامی و تقسیم سودهای سالانه، نشانه‌هایی از کمرنگ شدن موج‌های دسته‌جمعی دیده می‌شود. به این ترتیب این روزها شاهد حرکت نقدینگی و جذب منابع بیشتر از سوی سهام شرکت‌های سودمحور هستیم. این شرایط سبب شده تا شاهد تحرکات جزیره‌ای معاملات و توزیع نامتوازن نقدینگی در گروه‌های مختلف بازار باشیم. در این راستا هر چند بیشترین میزان بازدهی از آن گروه‌های کوچک و عمدتا تک سهم بازار شد اما گروه‌های بزرگ با بیشترین جریان دادوستدها همراه شدند.

از این رو در هفته‌ای که نماگر اصلی تالار شیشه ای با رشد 9.6 درصدی همراه شد، بیشترین بازدهی از آن گروه تک سهم محصولات چرمی شد. این گروه با تک نماد «وملی» توانست معاملات هفتگی را با رشد بیش از 21 درصدی پشت سر بگذارد و از این منظر در صدر دیگر گروه‌های بازار سهام بایستد. گروه وسایل ارتباطی با تک نماد «لپارس» دیگر صنعتی بود که در صدر جدول بازدگی هفتگی بورس تهران ایستاد و افزایش بیش از 19 درصدی قیمت را تجربه کرد. گروه اطلاعات و ارتباطات دیگر صنعت تک نمادی بود که با افزایش 17.6 درصدی قیمت سهام شرکت داده گستر عصر نوین (های وب) عنوان سومین گروه پربازده بورس تهران در هفته منتهی به 13خردادماه را به دست آورد.

یکی از مهمترین تحولات مربوط به صنایع در هفته مورد بررسی اما اصلاح سود سهام زیرمجموعه پالایشی بورس تهران بود.  درحالی این روزها نگاه بورس‌بازان به سامانه کدال برای اطلاع از عملکرد بنگاه‌های بورسی خیره مانده است که در ساعت پایانی معاملات روز یکشنبه دو شرکت پالایشی با ارسال اطلاعیه‌ای از تغییر سود سال گذشته خود خبر دادند. از این رو «شبریز» طی اصلاحیه‌ای سود سال 98 را از 916ریال به 1035ریال افزایش داد. پالایش نفت تبریز اعلام کرد طبق اعلامیه ارسالی از پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران مابه‌التفاوت نرخ تسعیر ارز نفت کوره صادراتی در سال 1397 و تاثیرش در سود اضافه شد.

شرکت پالایش نفت لاوان نیز روز یکشنبه طی اصلاحیه‌ای سود سال 98 را از 1612ریال به 3797ریال افزایش داد. این پالایشگاه فرابورسی نیز در اطلاعیه ارسالی خود اعلام کرد تغییر گزارش اصلاحی مربوط به ردیف سایر درآمدهای عملیاتی به مبلغ 312 میلیارد و 305 میلیون و 400 هزار تومان است که در اثر تغییر نرخ تسعیر ارز فروش‌های صادراتی سال 97 طبق ابلاغیه جدید وزارت نفت است. اصلاحیه این دو پالایشی سبب شد تا تمامی 6 شرکت پالایشی بازار سهام در این روز با توقف نماد معاملاتی خود مواجه شوند. روز دوشنبه اما با بازگشایی سهام پالایشی پس از انجام تغییراتی در سود سال گذشته، تمام نمادهای زیرمجموعه این گروه در سقف مجاز قیمت دادوستد شدند و شاهد صف طولانی خرید بودند.

خودرویی‌ها اما در این شرایط شرایط مساعدی را تجربه نکردند و تنها با رشد 0.2 درصد میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود مواجه شدند. جایی که این گروه کمترین میزان بازدهی در میان صنایع رشد یافته بورس این هفته را تجربه کرد. در مقابل اما بیشترین ارزش دادوستدها با معامله 4 هزار و 570 میلیارد تومانی از آن این گروه شد.

گروه زغال سنگ اما تنها صنعتی بود که معاملات این هفته را با افت شاخص به پایان رساند. از این رو این صنعت با تک سهم «کطبس» با کاهش قیمت 2.1 درصدی به پایان رساند.


نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۵۷۲+۱۶.۵۳٪

PP۱۶۵۰+۲۱.۵۰٪

PEسنگین۹۹۰+۱۵.۵۲٪

PE سبک۱۳۶۱+۱۳.۵۱٪

PE خطی۱۰۹۰+۱۰.۶۶٪

اوره گرانوله۲۰۰-۰.۵۰٪

اوره پریل۲۰۵-۰.۹۷٪

متانول۲۳۶+۱.۷۲٪

اتیلن گلایکل۷۰۷+۳۰.۴۴٪