آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلگزارشات هفتگیگزارش وضعیت عرضه اولیه ها در هفته ای که گذشت (هفته آخر خرداد 1400)

گزارش وضعیت عرضه اولیه ها در هفته ای که گذشت (هفته آخر خرداد 1400)

۳۱ خرداد ۱۳۹۹ ۰۴:۲۵

در هفته ای که گذشت معاملات بازار بورس تهران بعد از رشد 12 درصدی هفته گذشته، با تعادل نسبی شروع شد و در نهایت در روز آخر توانست به رشد برسد، که نتیجه آن افزایش 6.59 درصدی شاخص کل و تثبیت این شاخص بالاتر از محدوده یک میلیون و 200 هزار واحدی بود.  

در نتیجه معاملات این هفته؛ عرضه اولیه‌ها نیز در برخی موارد با افت و خیز زیادی مواجه شدند که در ادامه به بررسی رفتار این نمادها در طول هفته می‌پردازیم:

  • “ساوه” در این هفته توانست صف خرید خود را حفظ کند و با میانگین رشد روزانه‌ی 2.61 درصدی این هفته را تمام کرد.
  • “شصدف” همچنان با میانگین رشد روزانه‌ی 0.38 درصدی به مسیر خود ادامه داد و در طول هفته گذشته در هیچ روزی به رشد بیشتر از 0.42% نرسید.
  • “شستا” در هفته گذشته با رشد 2.09 درصدی جای خود را در محدوده بالای 18000 ریال محکم تر کرد و توانست یکبار دیگر در لیست 10 نماد دارای بیشترین ارزش معاملات قرار بگیرد.
  • “غگیلا” هم مانند “شصدف” به آهستگی در حال پیشروی است و در هفته گذشته به صورت میانگین 0.35% رشد روزانه را تجربه کرده است.
  • “پیزد” بعد از حضور یک ماهه در بازار؛ در حال نزدیک شدن به تاریخ مجمع عمومی سالیانه خود است که شاید همین موضوع یکی از دلایل عدم ثبت حجم معاملات در این نماد باشد.
  • “آریا” این هفته از عرضه های حقوقی بی بهره ماند و نتوانست رشد هفته قبل خود را تکرار کند؛ اما با این وجود با میانگین رشد روزانه 1.12 درصدی قیمت پایانی، بین عرضه اولیه های موجود بعد از “ساوه” جایگاه دوم را کسب کرد.

نمودار زیر مقایسه‌ای بین درصد بازدهی قیمت پایانی عرضه اولیه‌ها در طول هفته گذشته و بازدهی این سهام از روز عرضه تا پایان روز 27 خرداد انجام داده است:

گزارش وضعیت عرضه اولیه ها در هفته ای که گذشت (هفته آخر خرداد 1399)

در نظر داشته باشید که در سودآوری ساوه و غگیلا سود مجمع در نظر گرفته نشده است و این مقادیر بر اساس قیمت پایانی سهم ارائه شده است. همچنین نمودار زیر مقایسه‌ای بین مجموع حجم معاملات از زمان عرضه هر نماد تا پایان روز 27 خرداد و حجم عرضه اولیه شده در هریک از این نمادها، انجام می‌دهد:

گزارش وضعیت عرضه اولیه ها در هفته ای که گذشت (هفته آخر خرداد 1399)

در نظر داشته باشید که هدف از ارائه این نمودار مقایسه حجم معاملات در روزهای بعد از عرضه اولیه با تعداد سهام عرضه اولیه شده ارائه معیاری است که بتوان میزان پاسخگویی به تقاضای بازار را بهتر درک کرد و بر اساس آن در مورد آینده روند قیمت تصمیم گرفت.

همچنان که هفته گذشته هم ذکر کردیم با عبور حجم معاملات در نماد “ساوه” می‌توان اینطور در نظر گرفت که مشارکت کنندگان در عرضه اولیه جای خود را به سهامداران جدید داده‌اند و این افراد در حال حاضر تعیین کننده قیمت این سهام هستند. این موضوع برای “شستا” هم صدق می‌کند و این سهم نیز تقریبا از دست مشارکت کنندگان در عرضه اولیه خارج شده است.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪