آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارعرضه اولیه‌ شیمی بافت در بورس:شبافت

عرضه اولیه‌ شیمی بافت در بورس:شبافت

۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۶:۱۷

عرضه اولیه شبافت


به گزارش آرمان تحلیل به نقل از  تجارت‌نیوز، محسن شمس مدیرعامل شرکت پتروشیمی‌شیمی‌ بافت از عرضه اولیه سهام این شرکت در بازار سرمایه خبر داد و گفت: بزرگترین دوره تعمیرات (اورهال) شیمی بافت در آبان ماه سال جاری انجام خواهد شد.

عرضه سهام شرکت های جدید در بورس نه تنها به نفع سهامداران است و با افزایش سرمایه آنها همراه خواهد بود، بلکه بعد از موافقت رهبر انقلاب با طرح کمک مالیاتی برای شرکت های تازه وارد به بورس، موقعیت بسیار مناسبی برای شرکت ها فراهم شده تا در بورس عرضه اولیه شوند و از شرایط مناسب بازار بهره مند ببرند.

از جمله شرکت های جدید که در بورس عرضه اولیه می شوند شیمی بافت است. شیمی بافت که عمده فعالیت آن تولید MTBE برای پالایشگاه خلیج فارس می باشد متعلق به گروه های شیمیایی است و از مهمترین اهداف این شرکت برای فعالیت، حفظ کیفیت محصولات بر پایه استانداردهای جهانی می باشد.

عرضه اولیه شیمی بافت در بورس

گفتنی است که وپترو سهامدار اصلی شیمی بافت است و کیفیت محصولات شیمی بافت در سطح جهانی مورد تایید است و روند کیفی این شرکت حالت ایده آلی دارد.

عرضه اولیه شبافت
درباره شیمی بافت

صنعت پتروشیمی کشور یکی از محرکهای اثرگذار در عرصه توسعه و اقتصاد ملی است و با تعریف چشم انداز ۲۰ ساله نوید بخش ایجاد تحول در ابعاد اقتصادی و اجتماعی ایران پهناور است.

شرکت پتروشیمی شیمی بافت ابتدا در سال ۱۳۷۳ تأسیس شد، سپس با هدف تولید محصول استراتژیک MTBE در سال ۱۳۷۸ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد و بعنوان دومین شرکت تولیدکننده این محصول در کشور با ظرفیت ۴۵هزار تن در سال ۱۳۸۱ به بهره برداری رسید. واحد دوم نیز با همان ظرفیت در سال ۱۳۸۵ به تولید رسید.

خوراک ورودی به این مجتمع شامل برش چهارکربنه (رافینیت ۱) و متانول و محصولات آن شامل متیل ترشیری بوتیل اتر (MTBE) به‌عنوان محصول اصلی و  برش چهار کربنه (رافینیت ۲) به عنوان محصول جانبی است.

MTBE بعنوان ماده افزاینده عدد اکتان بنزین و دارای مزیت کامل تر نمودن احتراق بنزین نقش مهمی در کاهش قابل توجه آلاینده های خروجی از وسائل نقلیه دارد.

سایت دو این شرکت (شیمی تکس آریا سابق که در سال ۱۳۹۸ در شرکت شیمی بافت ادغام گردید) نیز در سایت ۲ منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندرماهشهر واقع گردیده که در سال ۱۳۹۲ به عنوان اولین و تنها تولید کننده متیل اتیل کتون (MEK) در ایران و خاورمیانه با ظرفیت اسمی ۵ هزارتن در سال آغاز به کار نموده است .

MEK به عنوان یک حلال صنعتی تجاری مهم ، در پالایشگاههای تولید روغن پایه موتور، صنایع رنگ و رزین، چاپ و چرم مصنوعی کاربرد گسترده ای دارد.

محصول میانی سایت دو این شرکت ۲- بوتانول  (SBA) و محصول جانبی آن رافینت ۳ و الکل سنگین می باشد.نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی