آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارتحلیل نماد سیتا: وضعیت سیتا در سال 1400

تحلیل نماد سیتا: وضعیت سیتا در سال 1400

۸ تیر ۱۳۹۹ ۰۷:۳۵

موضوع فعالیت هلدینگ سیمان تامین سیتا

موضوع فعالیت شرکت مدیریت، راهبری، نظارت و پشتیبانی واحدها و شرکت‌های مرتبط با صنایع سیمان، عمران و حمل‌و‌نقل است. به شرح زیر:
-خرید و فروش و پذیره نویسی سهام شرکت‌های بورسی وغیربورسی
-سرمایه‌گذاری درصنایع یادشده (درداخل و خارج از کشور)
-ایجاد و تاسیس شرکت‌های جدید به منظور تحقق اهداف شرکت(به تنهائی و یا با مشارکت با سایر اشخاص حقیقی و حقوقی)
-سرمایه‌گذاری و مشارکت در شرکت‌ها و موسسات تولیدی، تجاری، بازرگانی، خدماتی و نهادهای مالی داخلی
-آماده سازی سهام شرکت و نیز شرکت‌های سرمایه پذیر جهت ورود به سازمان بورس اوراق بهادار
-اخذ تسهیلات مالی از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری داخل و خارج از کشور
-انتشار اوراق مشارکت و اوراق قرضه داخلی
-اخذ نمایندگی از موسسات و شرکت‌های معتبر داخلی و خارجی جهت تحقق اهداف مرتبط با موضوع فعالیت شرکت
-ایجاد و یا حذف نمایندگی‌ها یا شعب درهرنقطه از ایران و یا خارج از ایران
انجام فعالیت‌های بازرگانی
-وهمچنین کلیه امور و فعالیت‌هایی که به طور مستقیم و یا غیرمستقیم برای تحقق اهداف و موضوع فعالیت شرکت لازم و مفید باشد

سیتا نماد بورسی شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین | شرکت سرمایه‌گذاری سیمان  تامین
دیگر مزایای شرکت سیتا

سهم 30 درصدی تولید و فروش سیمان

جمارانیان با بیان اینکه 30 درصد از ظرفیت تولید و فروش سیمان کشور در اختیار این هلدینگ قرار دارد، از سود تجمیعی شرکت‌های سیمانی هلدینگ با افزایش 126 درصدی در سال 98 نسبت به سال 97 خبر داد که از 497 میلیارد تومان به یکهزار و 130 میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: امروز در صنعت حمل‌ونقل، این هلدینگ با یک شرکت به میزان 30 درصد ظرفیت حمل‌ونقل کالاهای اساسی کشور را برعهده دارد.

جمارانیان با یادآوری افزایش بیش از 187 درصدی سود خالص تلفیقی این هلدینگ گفت: سود خالص تلفیقی هلدینگ سیمان تامین از 471 میلیارد تومان در سال مالی گذشته به حدود یک‌هزار و 350 میلیارد تومان در سال منتهی به 31 اردیبهشت امسال افزایش یافت.

سرمایه 1100 میلیارد تومانی

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین با بیان اینکه سرمایه این شرکت یک‌هزار و 100 میلیارد تومان است، گفت: ارزش پرتفوی کل مجموعه حدود 20 الی 22 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

به گفته وی، کل فروش سیمان تامین در سال 1398 بالغ بر سه هزار و 806 میلیارد تومان ثبت شد، درحالی که سال 1397 رقم دو هزار و 354 میلیارد تومان بود، بنابراین فروش سیمان این شرکت افزایش 62 درصدی داشت.

جمارانیان اضافه کرد: فروش مقداری سیمان علاوه بر بازار داخلی و در بازارهای برون مرزی این هلدینگ پارسال به 16 میلیون تن رسید، درحالی که سال 97 رقم 14 میلیون تن ثبت شد که در واقع 17 درصد رشد فروش دارد.

وی تصریح کرد: کل صنعت سیمان بدون درنظر گرفتن این هلدینگ رشد فروش مقداری 9 درصدی را در سال 98 داشتند، درحالی که با تلفیق کل مجموعه افزایش 18 درصدی را نشان می‌دهد و این را هم اضافه کرد، سیمان تامین دو برابر نسبت به سایر رقبا رشد مقداری فروش در سال گذشته داشت.

غول سیمانی پشت اتاق شیشه ای | شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین

تفاهم با بورس و نوید ورود سیمان آبیک

جمارانیان در این نشست از تفاهم با بورس اوراق بهادار تهران برای ورود سیمان آبیک خبر داد و گفت: سیمان آبیک سال 1397 به میزان 103 میلیارد تومان زیان انباشته داشت، اما پارسال وام‌های ارزی سیمان آبیک تعیین تکلیف شد، تسهیلات ارزی که از صندوق ذخیره ارزی اخذ شده بود برابر با قانون رفع موانع تولید به نرخ ارز زمان دریافت تسهیلات تغییر یافت و با بانک‌ها توافق شد تا وام را با بانک‌های عامل تسویه و وجه التزام تامین مالی (فاینانس) خودگردان به میزان 16 درصد کاهش یافت.

وی احتمال داد: ظرف دو تا سه ماه آینده فرآیند بورسی شدن سیمان آبیک انجام ‌شود که این اتفاق باعث خواهد شد ارزش افزوده روی شرکت سیمان فارس خوزستان و سیمان تامین ایجاد شود.

دو شرکت تابعه 7500 میلیارد تومان پروژه

مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری سیمان تامین با بیان اینکه در بخش عمران و ساختمان شرکت سابیر بزرگترین شرکت سدساز کشور با چهار هزار میلیارد تومان پروژه در دست اجراست، گفت: شرکت ایران سازه از قدیمی‌ترین شرکت‌های ساختمان‌سازی با سه هزار و 500 میلیارد تومان ارزش پروژه‌های در دست اجرا قرار دارد.

وی توضیح داد: این هلدینگ در بخش حمل‌ونقل نیز با یک شرکت بین‌المللی سهم 30 درصدی از حمل‌‌ونقل کالاهای اساسی را به خود اختصاص داده است.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪