آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلگزارشات هفتگیتحلیل هفتگی صنایع بورسی

تحلیل هفتگی صنایع بورسی

۲۱ تیر ۱۳۹۹ ۰۳:۵۳

بورس تهران معاملات این هفته را با رشد ۸.۷ درصدی شاخص کل به پایان رساند که کمترین میزان رشد هفتگی در تابستان بود. شاخص کل هم‌وزن اما که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد، در هفته منتهی به ۱۸تیرماه، به رشد ۲.۶ درصدی بسنده کرد که حکایت از تداوم شتاب قیمت گروه‌های بزرگ کالایی از دیگر سهام بازار داشت.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، نگاهی به عملکرد صنایع بورسی در هفته گذشته نشان از رشد میانگین قیمت در ۲۴ گروه از صنایع ۳۸گانه بورسی دارد و در مقابل ۱۴ گروه با افت میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود مواجه شدند.

در این میان گروه تک سهم خرده فروشی با بیشترین بازدهی هفتگی به میزان ۲۲.۹ درصد همراه شد. «افق» که ۳ تیرماه جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه متوقف شد، ۱۷ تیرماه به گردونه معاملات سهام بازگشت. در مجمع فوق‌العاده فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش با افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی موافقت شد.

گروه فنی و مهندسی نیز در هفته مورد بررسی با رشد ۲۱.۲ درصدی همراه شد تا در میان صنایع پربازده هفته منتهی به ۱۸ تیرماه قرار گیرد. پالایشی‌ها نیز در تداوم روند صعودی خود این هفته نیز پرمخاطب بودند و در نهایت رشدی معادل ۲۱.۱ درصد را ثبت کردند.

رده بعدی بیشترین رشد هفتگی اما به میزان ۲۰.۱ درصد به گروه خودرو و سخات قطعات اختصاص پیدا کرد. در این خصوص هفته گذشته وزارت صمت خواستار افزایش دوباره قیمت خودرو شد. مدیرکل دفتر صنایع حمل و نقل وزارت صمت اعلام کرد: برای فصل اول سال و بر مبنای رویه حاکم، قیمت محصولات اعلام شد و خودروسازان علیرغم اعلام چالشهای فرایند قیمت گذاری، طرحهای فروش خود را بر مبنای قیمت‌های اعلام شده اجرایی کردند. حال اجرای طرح های فروش سه ماهه دوم خودروسازان در انتظار اعلام قیمت‌های جدید است. تأخیر در ارائه قیمت می تواند روند عرضه محصولات به بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

گروه‌های کوچک بورسی اما عمدتا این هفته را با افت قیمت سهام زیرمجموعه خود به پایان رساندند. از این رو گروه سایرمعادن، محصولات کاغذی و لاستیک و پلاستیک به ترتیب با کاهش ۱۳.۹، ۱۳.۸ و ۱۱.۸ درصدی در قعر جدول بازدهی هفتگی بورس تهران جای گرفتند.

 

 

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪