آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارسامانه احراز هویت الکترونیکی بازار سرمایه رونمایی ش

سامانه احراز هویت الکترونیکی بازار سرمایه رونمایی ش

۲۲ تیر ۱۳۹۹ ۰۵:۲۴

با حضور معاون رئیس‌جمهور؛

سامانه احراز هویت الکترونیکی بازار سرمایه رونمایی شد

.

سامانه احراز هویت الکترونیکی بازار سرمایه عصر امروز با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و رییس سازمان بورس و اوراق بهادار رونمایی شد.

به گزارش آرمان تحلیل به نقل از  پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی در این مراسم گفت: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی توانست در بزرگترین چالش‌ها فائق بیاید  و موضوع سهام عدالت را تبدیل به فرصت کند.

حسین فهیمی افزود: توانستیم با نیروی داخلی و شبکه پیمانکاری خودمان بر مشکلات فائق آئیم به طوریکه از ابتدای امسال ۴ میلیون کد بورسی صادر شده است.

وی ادامه داد: در حالی که در سال‌های قبل بیشترین کد سهامداری که صادر می‌شد به ۱۰۰ هزار نفر در سال ۹۷ می‌رسید، این رقم در سال ۹۸ به ۶۰۰ هزار نفر رسید و در سال جاری روزی ۱۰۰ هزار کد معاملاتی جدید صادر می‌شود به گونه‌ای که ظرف سه ماه ۴ میلیون کد معاملاتی جدید در بازار سرمایه صادر شده است.

مدیرعامل سمات افزود: در سال گذشته عملیات تسویه معاملاتی که در این شرکت انجام شد دو برابر بودجه کشور یعنی هزار هزار میلیون تومان بود که امسال تا سه ماهه اول نسبت به مدت مشابه سال قبل این رقم ۵ برابر شد و ارزش معاملات بورس نسبت به سال قبل ۳.۳ برابر شده است.

فهیمی گفت: واگذاری صندوق واسطه‌گری مالی یکم دولت با حضور شبکه بانکی و شبکه کارگزاری‌های کشور انجام شد و حتی کسانی که کد بورسی نداشتند با کد ملی ، واحدهای این صندوق را خریداری کردند و ما با ترکیبی از سامانه کد ملی ثبت احوال، شماره تلفن همراه به نام فرد و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات بزرگ‌ترین طرح از ابتدای بازار سرمایه تاکنون را که عبارت از آزادسازی سهام عدالت بود اجرا کردیم.

مدیرعامل سمات همچنین با اشاره به صدور کد بورسی برای حدود ۵۰ میلیون نفر سهامدار عدالت اظهار داشت: این کار بدون نیاز به مراجعه افراد صورت گرفت و هر کس که شماره حساب فعال به نام خودش داشت، یا شماره موبایل بنام داشت، همین برای او احراز هویت تلقی و کد بورسی صادر شد.

به گفته وی، از دهم خرداد ماه که سهام عدالت آزادسازی شد از ۴۹ میلیون مشمول سهام عدالت تا آن زمان ۱۳.۶ میلیون نفر روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده بودند و کار سفارش گیری برای فروش ۳۰ درصد پرتفوی سهام عدالت،  با کمک شماره ملی افراد انجام شد به گونه ای که در یک روز ۴۸۰ هزار نفر در بانک ملی اقدام به تقاضا برای فروش ۳۰ درصد سهام عدالت خود کرده بودند و ۳ روز بعد پول به حساب آنها واریز شد.

فهیمی همچنین گفت: تقاضای همه مشتری های سهام عدالت بر اساس کد ملی و سفارش‌های خرد در قالب ۱۱۰ تقاضا تجمیع می‌شود و پول آن نیز در سطح کد ملی افراد به حسابشان واریز می‌شود. به گونه‌ای که روزی ۱.۸ میلیون نفر سفارش فروش داده اند و فروش سهام ۱.۰۷۶ میلیون نفر انجام شده است. مبلغ فروش سهام این افراد ۲ هزار و ۷۳۵ میلیارد تومان سهام است که حدود ۲ هزار و ۷۳۱ میلیارد تومان به حساب این افراد واریز شده است و بقیه هم به زودی واریز می شود.

به گفته وی از این به بعد موج دوم سهام عدالت یعنی حضور شرکت‌های سرمایه گذاری استانی در بورس خواهد بود و با توجه به ذائقه مردم مبنی بر سرعت در معاملات باید خدمات هوشمند و سریع به مردم ارائه کنیم.

فهیمی افزود:  تعداد رکورد اطلاعات سهامداران عدالت به ۲.۵ میلیارد رکورد می‌رسد، ۳۶ شرکت و نماد در بورس و فرابورس حضور دارند، ۵ نماد به صورت حق تقدم بوده و تعداد سهامداران عدالت نیز ۴۹ میلیون نفر هستند.

مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه این را هم گفت که برای وثیقه کردن سهام هر فرد نیازی به کاغذبازی نیست، فقط کد QR تعداد سهام هر فرد به وی داده می‌شود که قابل ارائه به مجموعه‌های مختلف مالی است.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۸۰۹+۰.۱۷٪

PP۱۲۶۳-۱۱.۳۷٪

PEسنگین۹۴۹-۲.۶۷٪

PE سبک۱۱۹۴-۳.۸۶٪

PE خطی۱۱۲۲-۶.۰۳٪

اوره گرانوله۳۱۲+۱۱.۴۳٪

اوره پریل۳۴۲+۱۰.۳۲٪

متانول۲۴۵-۲.۰۰٪

اتیلن گلایکل۷۷۲+۰.۱۳٪