آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلگزارشات هفتگیمروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته

مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته

۲۸ تیر ۱۳۹۹ ۰۴:۰۸
خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته است.

حمایت از بورس همچنان در دستور کار دولت

سخنگوی دولت در ادامه از موافقت دولت با افزایش سهم شناور آزاد شرکت‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی خبر داد و گفت: به موجب این تصمیم همه دستگاه‌های اجرایی مکلف شدند برای افزایش سهم شناور آزاد حداقل به میزان ۲۵ درصد شرکت‌های تابعه اعم از شرکت‌های دولتی و شرکت نهادهای عمومی، سازمان‌ها و صندوق‌های بازنشستگی، مطابق مقررات بورسی، در بازار سرمایه با وزارت اقتصاد و دارایی همکاری کنند. ربیعی با بیان اینکه حمایت از بورس کماکان در دستورکار دولت است، اظهارداشت: این موضوع هفته گذشته هم بخشی از جلسات دولت را به خود اختصاص داد. اقدامات بورسی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام داد آثار مثبتی داشت.

مشاهده کل خبر

استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای تامین مالی صنعت

وزیر امور اقتصادی و دارایی معتقد است بازار سرمایه ظرفیت مناسبی برای تامین مالی بخش صنعت است. وی با بیان اینکه براساس صحبت های انجام گرفته قرار است از ظرفیت بازار سرمایه برای تامین مالی بخش های صنعت، معدن و تولید استفاده شود، ادامه داد: مقرر شد با همکاری کمیسیون صنایع، اقدامات موردنیاز برای تامین منابع مالی واحدهای تولیدی و تسهیل صدور مجوز برای کسب و کار انجام شود.

مشاهده کل خبر

دانش بنیان ها، بزرگترین شرکت های بورسی می شوند

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، از حضور ۳۳ شرکت دانش بنیان  روی تابلوی بورس خبر داد و گفت: به زودی بزرگترین شرکت ها در تابلوی بورس را شرکت های دانش بنیان تشکیل خواهند داد. سورنا ستاری از معافیت های مالیاتی و گمرکی به عنوان تسهیلات ورود این شرکت ها به بازار سرمایه یاد کرد و افزود: هم اکنون ۳۳ شرکت دانش بنیان روی تابلوی بورس داریم که ارزش آن به ۱۸۰ هزار میلیارد تومان می رسد. همچنین ۱۶ شرکت جدید نیز تاییدیه های اولیه را برای ورود به بورس و فرابورس دریافت کرده اند.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه فرصتی برای اقتصاد کشور / مردم با مطالعه وارد بازار سرمایه شوند

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بازار سرمایه درحال حاضر فرصتی برای اقتصاد کشور است که باید از آن استفاده کرد، دولت می‌تواند از فرصت به وجود آمده برای تامین اعتبار پروژه‌های عمرانی استفاده کند. دکتر حسن قالیباف اصل با بیان اینکه سرمایه گذار باید سبد ایجاد کند و به صندوق سرمایه‌ گذاری و سبدگردان‌ها مراجعه کند، تصریح کرد: در نشست امروز مقرر شد سازمان بورس بسته پیشنهادی در خصوص دغدغه‌های نمایندگان تهیه کند.

مشاهده کل خبر

مهاجرت به سیستم معاملات ملی در دستور کار

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، از نهایی شدن آیین نامه شیوه مدیریت سهام عدالت در جلسه اخیر شورایعالی بورس خبر داد. دکتر قالیباف اصل با اشاره به اینکه توسعه در بازار سرمایه بر بستر پیشرفت های الکترونیک انجام می شود، اظهار داشت:  امسال شاهد استقبال شرکت ها برای توزیع سود از طریق سجام بودیم که زیر ساخت این کار توسط شرکت سپرده گذاری ایجاد شده و دریافت سود را بسیار  سریع و آسان کرده است .

مشاهده کل خبر

گام نهایی برای ورود شرکت های سرمایه گذاری استانی به بورس / فروش سهام عدالت با روش مدیریت غیر مستقیم امکان پذیر می شود

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از نهایی شدن دستورالعمل پذیرش شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس به منظور قابل معامله شدن سهام آن دسته از افرادی خبر داد که روش آزادسازی غیرمستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده اند و افزود: این شرکت ها تا شهریورماه به بازار سرمایه وارد خواهند شد. دکتر حسن قالیباف اصل رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به جلسه اخیر شورایعالی بورس، گفت: جلسه اخیر شورا در مورد نهایی سازی بحث سهام عدالت مشمولینی بود که روش غیر مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده اند.

مشاهده کل خبر

کارمزد نهاد ناظر بازار سرمایه از محل داد و ستد سهام کاهش یافت

حسن قالیباف اصل، دبیر شورایعالی بورس و اوراق بهادار گفت: بر اساس مصوبات جلسه یکصد و هشتاد و پنجمین جلسه  شورایعالی بورس که امروز به ریاست وزیر اقتصاد برگزار شد، ۵۰ درصد از کارمزد سازمان بورس و اوراق بهادار کاهش یافت که ۳۰ درصد از  این کاهش کارمزد، جهت حمایت از بازار سرمایه به صندوق تثبیت بازار تخصیص می یابد.

مشاهده کل خبر

۱۳ شرکت غیربورسی سهام عدالت یک هلدینگ فراگیر ملی شود

رییس سازمان بورس از تصمیم جدید شورای عالی مبنی بر انتقال ۱۳ شرکت غیربورسی سهام عدالت به یک هلدینگ فراگیر ملی خبر داد و گفت: تمام مشمولین، سهامدار این هلدینگ خواهند شد. حسن قالیباف اصل با اظهار این مطلب که حدود ۳۰میلیون نفر از مشمولین دریافت سهام عدالت روش غیر مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده اند، گفت: دو بند پایانی آیین نامه های مربوط به آزادسازی سهام عدالت نیز در جلسه آتی شورای عالی بورس تصویب و نهایی می شود. اما در جلسه اخیر با توجه به مصوبات شورای عالی بورس و آیین نامه هایی مربوطه، مصوب شد که شرکت های سرمایه پذیر به شرکت های سرمایه گذاری استانی منتقل شوند.

مشاهده کل خبر

سامانه احراز هویت الکترونیکی بازار سرمایه رونمایی شد

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی در مراسم رونمایی سامانه احراز هویت الکترونیکی بازار سرمایه گفت: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی توانست در بزرگترین چالش‌ها فائق بیاید  و موضوع سهام عدالت را تبدیل به فرصت کند. حسین فهیمی اظهار داشت: در حالی که در سال‌های قبل بیشترین کد سهامداری که صادر می‌شد به ۱۰۰ هزار نفر در سال ۹۷ می‌رسید، این رقم در سال ۹۸ به ۶۰۰ هزار نفر رسید و در سال جاری روزی ۱۰۰ هزار کد معاملاتی جدید صادر می‌شود به گونه‌ای که ظرف سه ماه ۴ میلیون کد معاملاتی جدید در بازار سرمایه صادر شده است.

مشاهده کل خبر

ورود ۴۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید به بورس

مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به اینکه از ابتدای سال ۹۹ تا کنون ۳.۵ میلیون کد بورسی جدید در بورس تهران و فرابورس ایران صادر شده است، گفت: در حال حاضر ۱۵ میلیون کد بورسی فعال در بازار سرمایه وجود دارد و همچنین ۴۹ میلیون نفر، دارنده سهام عدالت هستند. امیر هامونی در این برنامه خبری، بازده بازارهای بورس و فرابورس از آغاز سال جاری تا کنون را ۱۶۰ درصد اعلام کرد و افزود: از ابتدای امسال بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی وارد بازار شده و میانگین ارزش معاملات روزانه نیز ۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است که رکورد ۳۰ هزار میلیارد تومان نیز در هفته پیش رقم خورد.

مشاهده کل خبر

ثبت ۱.۶ میلیون سفارش فروش سهام عدالت/ ۲.۶ میلیارد تومان واریز شد

سخنگوی سهام عدالت، حسین فهیمی درباره میزان سهام عدالت فروخته شده از طریق بانک‌ها و کارگزاری‌ها، گفت: علیرغم تمام اشکالات که به طور اجتناب ناپذیر تاخیرهایی را به همراه داشته آخرین آمار نشان می‌دهد که یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر سفارش فروش بخشی از سهام عدالت خود را در سامانه‌های بانک‌ها و شرکت‌های کارگزاری ثبت کرده‌اند که از مجموع ۲۷۵۰ میلیارد تومان، رقمی بالغ بر ۲.۶۰۰ میلیارد تومان به حساب مشمولان واریز شده است و ۱۵۰ میلیارد تومان باقیمانده نیز هم اکنون در فرایند تسویه قرار دارد که امیدواریم این مبلغ بعد از فرارسیدن مهلت تسویه و رفع اشکالات مربوط به اطلاعات بانکی و ارتباطی مشمولان به حساب آنها واریز شود.

مشاهده کل خبر

پر کردن خلأ بین دانشگاه و بازار سرمایه با آموزش‌های حرفه‌ای

مدیرعامل فرابورس ایران در نشست افتتاحیه نخستین دوره CFA با اشاره به اینکه دوره‌های تخصصی همچون CFA خلأ موجود بین دانشگاه و بازار سرمایه را پر می‌کند، گفت: با توجه به توسعه بازار سرمایه کشور و بازارها و ابزارهای مختلف و همچنین مردمی کردن اقتصاد، بورس ایران در حوزه علمی جلوتر از دانشگاه حرکت کرده است به طوری که بسیاری از پژوهش‌های دانشگاهی بر اساس تجربیات موجود در بازار سرمایه انجام می‌شود. به گفته هامونی دوره‌های تخصصی همچون CFA می تواند افراد را برای زمینه‌های مختلف کاری در حوزه‌های مالی و سرمایه‌گذاری آماده کند و بازار کار نیز با حضور این افراد، تحت تاثیر قرار گرفته و توسعه خواهد یافت.

مشاهده کل خبر

تامین مالی نوآوری از درگاه فرابورس روی ریل رشد و توسعه

مدیرعامل فرابورس ایران از اعطای موافقت کمیته بررسی صندوق‌های جسورانه و خصوصی برای صدور موافقت اصولی به دو صندوق فرابورسی خبر داد و گفت: صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی فیروزه و صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه نانو تک آینده دو صندوقی هستند که موافقت لازم را از سوی این کمیته برای صدور موافقت اصولی دریافت کرده‌اند و با اتمام رویه‌های قانونی، واحدهای آن‌ها در بازار فرابورس پذیره‌نویسی خواهد شد.

مشاهده کل خبر

تغییر مهم در نحوه معاملات برای پایان اختلال «بروکر بیزینس» و احتمال افزایش زمان

مدیر نظارت بر بورس‌ها از تغییر اساسی در نحوه معاملات با استفاده از رویه «بورکر بیزینس» خبر داد که به زودی در عرضه های اولیه و توسط ۱۰۸ کارگزار و با احتمال افزایش زمان معاملات انجام می‌شود. محسن خدابخش در پاسخ به این پرسش که چه زمان اختلال سامانه معاملات بازار سرمایه و داد و ستد خارج از زمان برخی شرکت های بزرگ و تازه وارد به پایان می رسد گفت: واقعیت این است که افزایش حجم معاملات و سفارش ها و تعداد بسیار فعالان و رشد چشمگیر تحرکات از عوامل اصلی فشار بر سامانه معاملات و اختلال در روال عادی داد و ستد به شمار می‌رود.

مشاهده کل خبر

شرکتهای فنآوری اطلاعات فعال در حوزه بازارسرمایه، شناسایی می‌شوند

به گفته رئیس اداره توسعه و هوشمندسازی سازمان بورس و اوراق بهادار، سازمان بورس و اوراق بهادار با هدف توسعه سریع سامانه‌های نرم‌افزاری و همچنین حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، بخشی از فعالیت های مربوط به تحلیل و تولید سامانه‌های نرم‌افزاری را برون سپاری می کند. بهنام حکاک‌زاده خاطرنشان کرد: این هدف، بدون بهره‌گیری از بخش خصوصی و توان تیم‌های استارتاپی و جوانان با استعداد کشور، محقق نمی شود و از این رو، این اداره، شناسایی شرکت‌های نرم‌افزاری و استارتاپ‌های فعال در حوزه شناخت و تحلیل نرم افزارها و در حوزه توسعه و تولید را در دستور کار خود قرار داده است.

مشاهده کل خبر

انتشار ۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق رهنی مسکن

مدیرعامل تامین سرمایه مسکن، با اشاره به اینکه از امروز هزارمیلیارد تومان اوراق رهنی(MBS) در بازار سرمایه منتشر می شود، گفت: این اوراق به منظور خرید مطالبات رهنی توسط ناشر منتشر می‌شود. به عبارتی ابزار بدهی است که نشان دهندۀ حقوق دارندۀ اوراق بر وجوه دریافتنی ناشر است. این اوراق از جمله اوراق بهادار با پشتوانه دارایی است که جریان نقدی آن به پشتوانه اصل و بهره های پرداختی از تسهیلات رهنی حاصل خواهد شد. بهرنگ اسدی، ادامه داد: ایجاد بازار رهن ثانویه به عنوان یکی از بسترهای تأمین منابع مالی مورد نیاز برای تولید مسکن به عنوان ظرفیت های قانونی پیش بینی شده طبق بند یک ماده ۱۴ قانون سازماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن است.

مشاهده کل خبر

سرمایه‌گذاران حقیقی بازار سرمایه هوشیار و آگاه شده‌اند

«علی اسلامی» اظهار کرد: در طول یک هفته گذشته با افزایش چشمگیر معاملات در ١٠ شرکت اصلی بازار همراه بودیم که دلیل آن ناشی از گرایش مردم به سمت خرید سهام بزرگ بازار به خصوص سهام شرکت‌های حاضر در صندوق‌های ETF دولت بوده است. علی اسلامی با تاکید بر اینکه در صورت ادامه ورود نقدینگی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری، ضمن افزایش آگاهی سرمایه‌گذاران برای ورود سرمایه‌های خود به این بازار،   منابع هم با شدت کمتری وارد بازار می‌شوند، گفت: به همین دلیل می‌توان امیدوار بود که بازار کماکان تا ماه‌های پایانی سال با یک روند رو به رشدی در بازار مواجه باشد اما نباید در انتظار رشدهای گذشته که بازار تجربه کرده است، باشیم.

مشاهده کل خبر

مراقب کلاه برداران باشید / تنها به نهاد های دارای مجوز مراجعه کنید

سرپرست اداره بازرسی نهادهای مالی خدمات دهنده، سرمایه گذاری و هلدینگ سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: افرادی که در بازار سرمایه حضور دارند ضروری است؛ خدمات مورد نیاز خود در زمینه سرمایه‌گذاری را تنها از نهادهای مالی دارای مجوز سازمان بورس، اخذ کنند. به گفته شهریار علیمحمدی، هرچند حضور فعال عموم مردم در بازار سرمایه، موجب خرسندی و خوشحالی است اما این رشد و گسترش، زمینه ساز حضور افرادی سودجو در بازار سرمایه شده که بدون اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار از اطمینان و ناآگاهی مردم عادی سوء استفاده کرده و با عناوینی تحت همچون سبدگردان، مشاور سرمایه‌گذاری، تحلیل‌گر بازار سرمایه، سیگنال‌ده و ... در فضای مجازی و تارنماها افراد را جذب و آنها را گمراه می کنند.

مشاهده کل خبر

بورس مسکن قیمت ها را عادلانه می کند

کارشناس بازار سرمایه، با حمایت از ایده تشکیل صندوق زمین و مسکن در بورس گفت: با ورود مسکن به بورس، شفافیت معاملات افزایش یافته و از فساد در این بخش جلوگیری می شود. همایون دارابی اظهار داشت: هم اکنون قیمت گذاری مسکن در کشور مرجع مشخصی ندارد و  اگر قیمت ها به کمک بورس شفاف شود، گلوگاه‌های مسکن مشخص خواهد شد، چراکه در حال حاضر مساله اصلی برای مردم غیرشفاف بودن بازار مسکن است و تا زمانی که قیمت ها واقعی نشود، نمی توان به قیمت عادلانه در این بخش دست یافت.

مشاهده کل خبر

هدایت نقدینگی به بورس اقدامی ضدتورمی است

مدیرعامل کارگزاری بانک سامان، جذب نقدینگی در بورس را اقدامی ضدتورمی ارزیابی کرد و گفت: اگر میزان نقدینگی موجود در کشور وارد بورس نمی شد، قطعا منجر به افزایش قیمت کالای مصرفی در جامعه می شد و  نرخ تورم را تا  بالاترین حد ممکن بالا می برد. حمیدرضا مهرآور اظهار داشت: با توجه به افت ارزش ریال در مقایسه با ارزهای خارجی، مردم نگران کاهش ارزش دارایی خود هستند؛ به همین دلیل بازار سهام را با توجه به رویکرد شفاف، امنیت معاملاتی و بازدهی معقولی که دارد، انتخاب کرده اند و چنانچه نقدینگی مازاد در جامعه به جای جذب در بازارهای موازی به سمت بازار سهام سوق داده شود، عملا اقدامی به شدت ضد تورمی اتفاق افتاده که آثار و برکات زیادی چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت برای اقتصاد کشور به همراه دارد

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۸۰۹+۰.۰۰٪

PP۱۲۶۰-۰.۲۴٪

PEسنگین۹۳۹-۱.۰۵٪

PE سبک۱۱۷۵-۱.۵۹٪

PE خطی۱۱۰۵-۱.۵۲٪

اوره گرانوله۳۲۷+۴.۸۱٪

اوره پریل۳۶۰+۵.۲۶٪

متانول۲۴۶+۰.۴۱٪

اتیلن گلایکل۷۰۹-۸.۱۶٪