آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخباربررسی نماد:شیران در سال 1400+نمودار

بررسی نماد:شیران در سال 1400+نمودار

۲۸ تیر ۱۳۹۹ ۰۴:۱۱

سود هر سهم "شیران" ۶۴ درصد افزایش یافت


شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران در دوره ۶ ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹، به ازای هر سهم خود یک هزار و ۹۲ ریال کنار گذاشت که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته که سود هر سهم ۶۶۷ ریال اعلام شده بود، از افزایش ۶۴ درصدی برخوردار است.

به گزارش آرمان تحلیل به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران با سرمایه ۸ هزار و ۶۶ میلیارد و ۲۲۰ میلیون ریال، صورت‌های مالی ۶ ماهه دوره مالی منتهی به ۳۰ آذر ۱۳۹۹ را به صورت حسابرسی نشده منتشر کرد.

شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران در دوره یاد شده، مبلغ ۸ هزار و ۸۰۵ میلیارد و ۶۳۷ میلیون ریال سود خالص کسب کرد و بر این اساس مبلغ یک هزار و ۹۲ ریال سود به ازای هر سهم خود اختصاص داد که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته از افزایش ۶۴ درصدی برخوردار است.

"شیران" در دوره ۶ ماهه نخست سال مالی منتهی به آذر ۹۸، به صورت حسابرسی شده، مبلغ ۵ هزار و ۳۷۶ میلیارد و ۹۶۲ میلیون ریال سود خالص کسب کرد و بدین ترتیب مبلغ ۶۶۷ ریال سود به ازای هر سهم خود اختصاص داده بود.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران در سال 1363 به ثبت رسید. این شرکت اولین و بزرگترین تولید کننده ماده اولیه شوینده ها در ایران است که در خرداد ماه سال 1373 به بهره برداری رسید. این شرکت در اسفندماه سال 1375 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد و اکنون با نماد “شیران” در بازار اول بورس و گروه “محصولات شیمیایی” قرار گرفته است.

فعالیت آن بیشتر معطوف به مطالعات اقتصادی، فنی و مالی طرح الکیل بنزن خطی و مطالعات و اجرای سایر طرح های شیمیایی، معاملات مربوط به خرید و فروش دارایی ها، واردات ماشین آلات و تجهیزات، فروش و صادرات محصولات تولیدی و … می باشد.

در حال حاضر بیش از 70 درصد نیاز مواد اولیه شرکت های تولیدی مواد شیمیایی در داخل، توسط این شرکت تامین می شود.

این شرکت ماده اولیه محصولات تولیدی خود را (نفت سفید) از پالایشگاه اصفهان تامین، و طی فرآیندی نرمال پارافین را تولید می کند. نرمال پارفین تولیدی این شرکت در فرآیند بعدی در ترکیب با بنزن، تبدیل به ماده اولیه مواد محصولات شوینده می شود.

این شرکت مشکلی در فروش و تحویل محصولات تولیدی خود به خریداران داخلی ندارد اما تحریم ها، صادرات این شرکت را با چالش هایی روبرو کرده است که طبق اظهار نظر شرکت، در حال کار روی روش های دیگر برای صادرات محصولات خود است.

 

تحلیل شیران

 

از تعداد کل سهام این شرکت (8.066.220.000 برگ سهم) ، 49.9 درصد آن تحت تملک بانک صنعت و معدن، و 28.9 درصد نیز در اختیار گروه سرمایه گذاری آتیه دماوند می باشد.

شایان ذکر است در آذر ماه سال قبل، سرمایه شرکت از 4.628.988 میلیون ریال به 8.066.220 میلیون ریال (از محل سود انباشته)، افزایش یافت و نزد سازمان ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

طبق گزارش دوره سه ماهه منتهی به 29 اسفند سال قبل، سود خالص هر سهم با افزایش 16 درصدی نسبت به دوره مشابه سال 97، به ازای هر سهم 338 ریال برآورد شده است. لازم به ذکر است  EPS(ttm) ثبت شده در سایت سازمان بورس مبلغ 1300 ریال را نشان می دهد.

حال به بررسی معاملات این نماد در پایان روز کاری یکشنبه می پردازیم.

طی معاملات امروز، نزدیک به 50 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 25797 ریال (3.36%-) داد و ستد شد و سهم پس از گذشت یک ساعت از شروع بازار به صف فروش رسید و در انتها نیز با صف فروش به کار خود پایان داد.

این سهم پس از رشد 87 درصدی که از اواخر ماه قبل در دامنه موج 3 داشت، با واکنش به مقاومت 2900 تومان و مقاومت خط روند صعودی، با اصلاح مواجه گردید و وارد دامنه موج 4 اصلاحی از روند صعودی جدید خود شد.

اگر همچنان روند نزولی سهم ادامه دار باشد، حمایت های آن را می توان 2380 تومان، 2223 تومان و حوالی 2000 تومان در نظر گرفت.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪