آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارتامین مالی ۴۰  هزار میلیارد تومانی دولت از بازار سرمایه طی ۴ ماه

تامین مالی ۴۰  هزار میلیارد تومانی دولت از بازار سرمایه طی ۴ ماه

۳۰ تیر ۱۳۹۹ ۰۴:۱۲
قالیباف

دکتر قالیباف اصل: "برای تمام نیازها و خواسته ها در حوزه تامین مالی ابزاری در بازار سرمایه وجود دارد تا در اختیار بنگاه ها، سهامداران یا هلدینگ ها قرار گیرد".

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، امروز ششمین مجمع عمومی عادی سالیانه انجمن مالی اسلامی به طور آنلاین با حضور دکتر حسن قالیباف اصل رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در محل این انجمن تشکیل شد.

دکتر قالیباف در این مجمع با بیان اینکه انجمن مالی اسلامی ایران اقداماتی فراتر از یک انجمن علمی انجام داده، به تنوع ابزارهای اسلامی در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: بر اساس نیازهای مالی بنگاه های دولت، بازار سرمایه راه حل های مختلفی دارد.این موضوع از موفقیت های بزرگ بازارسرمایه بوده که آن را مرهون حضور کمیته فقهی در بررسی و تطبیق قوانین با فقه شیعه می دانیم.

 

اوراق اجاره سهام، بی نظیر در تامین مالی بنگاه ها و هلدینگ های بزرگ

 رییس سازمان بورس و اوراق بهادار توضیح داد: بحث مقررات اجرایی، نظارت های بعد از اجرا و بررسی عملکرد صحیح ابزارها در بازارسرمایه توسط این کمیته طی جلسات متعددی مورد بحث قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر تامین مالی های بزرگی با انتشار اوراق سلف، در بورس کالا و انرژی انجام شده است. همچنین به زودی شاهد تامین مالی ۱۷ هزار میلیارد تومانی از طریق بورس انرژی و بر محور کالا و محصول، خواهیم بود.

دکتر قالیباف اصل، اوراق اجاره سهام را اوراق بی نظیری برای تامین مالی بنگاه ها و هلدینگ های بزرگ دانست و افزود: هنوز فرهنگ استفاده از این ابزارها به طور کامل جا نیفتاده در حالی که استفاده از این ابزارها به سادگی امکانپذیر است.

 

سرعت ، ویژگی ابزارهای تامین مالی در بازارسرمایه

وی ابزار تامین مالی در بازارسرمایه را منعطف دانست و گفت: یکی دیگر از ویژگی های این ابزارها، سرعت تامین مالی در بازارسرمایه است که در دیگر بازارها وجود ندارد. بر این اساس اگر ناشر، اطلاعات مورد نیاز را در اختیار بگذارد، تامین مالی، به سرعت قابل انجام است.

دکتر قالیباف با اشاره به اینکه در حال حاضر نزدیک به ۱۸۰ هزار میلیارد تومان ابزار با درآمد ثابت در بازار سرمایه مورد معامله قرار میگیرد، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون دولت حدود  ۴۰ هزار میلیارد تومان از طریق بازارسرمایه تامین مالی کرده است. هفته گذشته نیز مصوب شد تا دولت در شهریورماه، نسبت به تامین مالی ۳۷ هزار میلیارد تومانی از بازار سرمایه اقدام کند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار یکی از موفقیت های بزرگ بازارسرمایه را ایجاد ابزار صکوک عنوان کرد و افزود: اکنون صکوک در بازار سرمایه به جایگاهی رسیده که حتی بانک مرکزی هم میتواند برای انجام سیاست های پولی خود و عملیات بازار باز از این ابزار استفاده کند. همچنین این ابزار می تواند به کشف نرخ سود در این بازار کمک کند.

دکتر قالیباف اصل اظهار کرد: بازارسرمایه بازاری دارای خلاقیت و نوآوری است. به تازگی مصوبه ای به نام «صندوق تامین مالی» ایجاد شده که به سهامدار کمک می کند تا اگر نمی تواند سهام خود را در بازار بفروشد، بخشی از سهام را در یک صندوق ( به طور تک سهم) قرار دهد؛ به طوریکه سهامدار عمده سهام خود را به صورت ممتاز نگه دارد و یونیت های عادی خود را برای تامین مالی در بازار بفروشد. در واقع سهم ممتاز دارای حق رای انتخاب هیات مدیره بوده ولی یونیت های صندوق فاقد حق رای انتخاب هیات مدیره هستند.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۵۷۲+۱۶.۵۳٪

PP۱۶۵۰+۲۱.۵۰٪

PEسنگین۹۹۰+۱۵.۵۲٪

PE سبک۱۳۶۱+۱۳.۵۱٪

PE خطی۱۰۹۰+۱۰.۶۶٪

اوره گرانوله۲۰۰-۰.۵۰٪

اوره پریل۲۰۵-۰.۹۷٪

متانول۲۳۶+۱.۷۲٪

اتیلن گلایکل۷۰۷+۳۰.۴۴٪