آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارعرضه اولیه دارا سوم چه زمانی است؟

عرضه اولیه دارا سوم چه زمانی است؟

۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ۰۳:۵۹

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سنا، حسن علایی، معاون امور واگذاری سهام و بنگاه های سازمان خصوصی سازی در خصوص صندوق های معامله پذیر(ای تی اف) (ETF)دولتی اظهار داشت: مطابق قانون بودجه سال جاری 99 و تبصره دو قانون و مصوبه هیات وزیران، پذیرش سه صندوق سرمایه گذاری معامله پذیر (ای تی اف) در سال جاری به وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی سازی ابلاغ شده است.

سومین ETF دولتی با نام صندوق سرمایه گذاری دارا سوم متشکل از  دارا سوم متشکل از باقیمانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات به زودی توسط دولت در بازار بورس ارائه خواهد شد . این صندوق به منظور کمک به اقشار ضعیف جامعه شامل تخفیف شده . سرمایه گذاران با استفاده از کد بورسی و یا ارائه کد ملی می توانند اقدام به خرید سهام این صندوق کنند .

پس از رکودی که در سایر بازار های مالی شکل گرفت و همچنین استقبال خوب مردم از بازار سرمایه و روی آوردن بخش بزرگی از جامعه به این بازار دولت به منظور هدایت نقدینگی به بازار سرمایه ، کمک به اقشار کم درآمد ، بالا بردن سطح درآمد جامعه و کاهش نرخ بیکاری تصمیم به سرمایه گذاری در این بخش گرفت . در این راستا اقداماتی همچون آزاد سازی سهام عدالت و ارائه سهام خود در قالب سه صندوق سرمایه گذاری در بازار بورس کرده است . 

پس از عرضه اولین و دومین صندوق های سرمایه گذاری دولتی همانطور که انتظار می رفت این صندوق ها با استقبال بسیار خوب افراد و سرمایه گذاران مواجه شدند . به همین منظور دولت اقدام به ارائه سهام خود در قالب سومین صندوق ETF سرمایه گذاری دولتی با عنوان صندوق دارا سوم متشکل از باقیمانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات  کرده است . در این مقاله به تعریف صندوق دارا سوم و بیان ویژگی های آن می پردازیم .صندوق دارا سوم چیست ؟

پس از استقبال خوبی که از صندوق های دولتی دارا یکم و دارا دوم توسط سرمایه گذاران در بازار بورس صورت گرفت بار دیگر دولت اقدام به ارائه سومین ETF خود با نام صندوق دارا سوم نموده است ، هدف از عرضه این صندوق رونق بازار سرمایه و تشویق مردم به مشارکت حداکثری در این بازار می باشد .

سومین صندوق etf سرمایه گذاری دولت با عنوان صندوق سرمایه گذاری دارا سوم است که متشکل از باقیمانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات می باشد .صندوق دارا سوم

علائی در خصوص دومین صندوق ای تی اف دولتی اظهار داشت: اقدامات پذیره نویسی دومین صندوق ای تی اف دوم که مربوط به شرکت های پالایشی است در حال انجام است و به این ترتیب 15 درصد از سهام چهار پالایشگاه، تبریز، بندرعباس، اصفهان و تهران در این صندوق عرضه خواهند شد.

 معاون امور واگذاری سهام و بنگاه ها در ادامه گفت: برنامه این است که اقدامات اجرایی دومین صندوق ای تی اف، در تابستان صورت بگیرد.

وی در خصوص سومین ای تی اف دولتی خاطرنشان ساخت: داراسوم که به ای تی اف خودرویی و فلزی معروف است از ترکیب سهام چهار شرکت، ملی مس ایران، فولاد مبارکه، ایران خودرو و سایپا ایجاد خواهد شد که برنامه ریزی های لازم برای پذیرش این صندوق در سه ماهه سوم سال در حال انجام است.​

زمان عرضه صندوق دارا سوم

زمان عرضه صندوق دارا سوم در حال حاضر به طور دقیق اعلام نشده است اما با توجه به تاریخ عرضه دو صندوق دارا یکم و دارا دوم و فاصله زمانی که بین تاریخ پذیره نویسی این دو ETF وجود داشت پیش بینی می شود که زمان عرضه صندوق دارا سوم در 3 ماهه سوم سال و حداکثر تا قبل از دی ماه صورت پذیرد . پس از شروع مهلت پذیره نویسی سرمایه گذاران می توانند در بازه زمانی مشخص شده اقدام به خرید سهام این صندوق از طریق کد بورسی و یا مراجعه حضوری به بانک ها و ارائه کارت ملی خود کنند . 

ویژگی های صندوق دارا سوم

به منظور جذابیت هر چه بیشتر صندوق دارا سوم  در نزد سرمایه گذاران و تشویق افراد به خرید سهام این صندوق دولت ویژگی هایی برای آن در نظر گرفته است که موجب برتری این صندوق در مقابل سایر ETF های موجود در بازار بورس شده . در ادامه به بیان این ویژگی ها خواهیم پرداخت .

 برای خرید سهام صندوق دارا سوم محدودیت سنی وجود نداشته و همه افراد در هر رده سنی قادر به خرید سهام این صندوق می باشند .

 این صندوق معاف از پرداخت مالیات می باشد .

 افراد حقوقی مجاز به خرید سهام صندوق دارا سوم نمی باشند .

 احتمالاً صندوق دارا سوم نیز مانند صندوق دارا دوم شامل 20 تا 30 درصد تخفیف باشد

 انتظار می رود که خرید دارا سوم بدون داشتن کد بورسی و از طریق مراجعه به بانک ها هم امکان پذیر می باشد ، اما مانند صندوق دارا دوم برای خرید با کد ملی نیز نیاز به ثبت نام در سامانه سجام حداقل تا مرحله شروع احراز هویت باشد .

امکان خرید و فروش این سهام از طریق اپلیکیشن نیز فراهم می باشد .

 برای فروش سهام صندوق دارا سوم داشتن کد بورسی الزامی می باشد و افرادی که با استفاده از کد ملی خود سهام این صندوق را خریداری کرده اند برای فروش آن ملزم به ثبت نام سجام و دریافت کد بورسی می باشند .

 پس از اتمام زمان پذیره نویسی صندوق دارا سوم سرمایه گذاران در این صندوق به مدت یک ماه حق خرید و فروش آن را ندارند .

  احتمالاً دامنه نوسانات در این صندوق مانند صندوق دارا دوم 10 درصد خواهد بود 

 سرعت نقد شوندگی در این صندوق نسبت به سایر صندوق های موجود در بازار بورس بالاتر می باشد .

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۵۷۲+۱۶.۵۳٪

PP۱۶۵۰+۲۱.۵۰٪

PEسنگین۹۹۰+۱۵.۵۲٪

PE سبک۱۳۶۱+۱۳.۵۱٪

PE خطی۱۰۹۰+۱۰.۶۶٪

اوره گرانوله۲۰۰-۰.۵۰٪

اوره پریل۲۰۵-۰.۹۷٪

متانول۲۳۶+۱.۷۲٪

اتیلن گلایکل۷۰۷+۳۰.۴۴٪