آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارعوامل بنیادی بازار تغییر نکرده است

عوامل بنیادی بازار تغییر نکرده است

۲۷ مرداد ۱۳۹۹ ۰۵:۵۲

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار، با اشاره به اینکه عوامل بنیادی بازار تغییری نکرده اند، تاکید کرد: وضعیت امروز بازار فرصتی برای سرمایه گذاری یا تجدید نظر در پرتفوی است و عوامل غیر بنیادی نمی تواند و نباید اثر شدید بر قیمت سهام و تصمیمات سرمایه گذاران داشته باشد .

محسن خدابخش در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) اظهار داشت: از آنجا که بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی بازدهی بیشتری عاید سرمایه گذاران کرده است، طبیعتا ممکن است ریسک های بیشتری را هم متوجه سرمایه گذاران کند. پس سهامداران، مخصوصا آنها که ریسک بیشتری می پذیرند و به طور مستقیم سرمایه گذاری می کنند، به ریسک های ویژه بازار و صنعت و  نقدشوندگی سهم ها توجه کافی داشته باشند .

وی به کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی برخی سهم ها در چند روز اخیر اشاره کرد و با بیان اینکه در بحث سرمایه گذاری ، صف نشینی پدیده مورد قبولی نیست، افزود: برخی افراد در چند روز گذشته با قیمت هایی بالاتر از قیمت امروز متقاضی خرید بودند ، در حالی که خود امروز با قیمتی پایین تر فروشنده بودند؛ بنابراین وضعیت امروز بازار ، برای برخی سرمایه گذاران فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری خواهد بود.
 خدابخش اظهار داشت: از دید تحلیلگران، در چند روز اخیر عواملی همچون بحث های سیاسی، فروش اوراق سلف نفتی به مردم، نرخ ارز ، فروش سهام عدالت و مباحثی از این دست بازار را تا حدودی متاثر کردند .
وی افزود: در مبحث صندوق دارا دوم که متشکل از سهام پالایشی هاست، عرضه یا عدم عرضه آن قاعدتا بر سودآوری شرکت های پالایشی یا شرکت هایی که بر مبنای آن تشکیل صندوق می دهند، تاثیر ندارد .
 
خدابخش در پاسخ به سوالی درخصوص تاثیر فروش سهام عدالت بر بازار هم گفت: از آنجا که فروش سهام عدالت درصد بالایی از ارزش معاملات روزانه بازار را تشکیل نمی دهد، تاثیر این فروش هم بر بازار چشمگیر نخواهد بود؛ از طرف دیگر، روش های دیگری هم برای فروش سهام عدالت  از جمله فروش به قیمت پایانی و بعد از بازار در نظر گرفته شده است که می تواند مدنظر کارگزاران قرار بگیرد.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۸۰۹+۰.۱۷٪

PP۱۲۶۳-۱۱.۳۷٪

PEسنگین۹۴۹-۲.۶۷٪

PE سبک۱۱۹۴-۳.۸۶٪

PE خطی۱۱۲۲-۶.۰۳٪

اوره گرانوله۳۱۲+۱۱.۴۳٪

اوره پریل۳۴۲+۱۰.۳۲٪

متانول۲۴۵-۲.۰۰٪

اتیلن گلایکل۷۷۲+۰.۱۳٪