آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارعرضه اولیه بانک ایران و ونزوئلا در سال 1400

عرضه اولیه بانک ایران و ونزوئلا در سال 1400

۱۵ شهریور ۱۳۹۹ ۰۷:۱۷

عرضه اولیه بانک ایران و ونزوئلا در سال 1400

علی صالح‌آبادی که پیش‌تر رئیس سازمان بورس و اوراق بود، اعلام کرد که قصد دارد سهام بانک را در شرکت تامین سرمایه تمدن و بانک مشترک ایران و ونزوئلا در بازار سرمایه عرضه کند. hdvhk ,kc,mgh

به گزارش آرمان تحلیل به نقل از  صدای بورس، اگزیم بانک ایران ۱۹ سال است که در عرصه بانکداری کشور فعالیت می‌کند و اکنون مدیرعاملی «بورسی» دارد. علی صالح‌آبادی که پیش‌تر رئیس سازمان بورس و اوراق بوده اعلام کرد که قصد دارد سهام بانک را در شرکت تامین سرمایه تمدن و بانک مشترک ایران و ونزوئلا در بازار سرمایه عرضه کند.

صالح‌آبادی با تاکید براینکه امسال، با موافقت بانک مرکزی ۲۵ درصد از سهام شرکت تامین سرمایه تمدن و نیز ۱۷ درصد از سهام بانک مشترک ایران و ونزوئلا در بورس عرضه می‌شود، گفت: منابع کسب شده از عرضه این سهام، صرف اعطای تسهیلات به مشتریان بانک خواهد شد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با تاکید بر پیشنهاد افزایش سرمایه بدون تزریق منابع جدید، افزود: در جلساتی با کمیسیون اقتصادی مجلس پیشنهادهایی در خصوص افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات ارائه شده و پیش‌بینی می‌شود با عملیاتی شدن سازوکار پیشنهادی، حداقل یک میلیارد دلار به بنیه مالی بانک توسعه صادرات اضافه شود.
بانک مشترک ایران ونزوئلا

تهران- ایرنا- مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران از عرضه سهام بانک مشترک ایران و ونزوئلا در بورس خبر داد.

«علی صالح‌آبادی» روز شنبه در نشست خبری به مناسبت سالگرد تاسیس بانک توسعه صادرات از عرضه سهام دو زیر مجموعه این بانک در بازار بورس خبر داد.

به گفته مدیرعامل بانک توسعه صادرات، شرکت تامین سرمایه تمدن و بانک مشترک ایران و ونزوئلا در حال حاضر در حال تکمیل مراحل اداری ورود به بورس هستند.

صالح‌آبادی زمان عرضه سهام شرکت تامین سرمایه تمدن را تا پایان تابستان جاری اعلام کرد و گفت: هم اکنون پرونده این شرکت در مرحله تبدیل سهامی خاص به عام بوده و ۲۵ درصد سهام آن در بورس عرضه خواهد شد.

وی در باره بانک مشترک ایران و ونزوئلا هم اظهار داشت: عرضه حدود ۱۷ درصد از سهام این بانک در بازار بورس تا پیش از پایان سال ۹۹ انجام خواهد شد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: میزان ارز صادرات غیرنفتی در سال گذشته ۴۰ میلیارد دلار بوده است.

وی ضمن تشریح حمایت‌های بانک توسعه صادرات از صادرکنندگان برای تحقق این رقم گفت: این بانک در شرایط تحریم و کرونا، برای حمایت و مراقبت از مشتریان خود که از این شرایط آسیب دیده اند، اختیارات تصمیم گیری ۳۸ شعبه بانکی را افزایش داده و همچنین میانگین نرخ سود تسهیلات این بانک در محدوده را ۱۴ تا ۱۴.۵ درصد تعیین کرد.
صالح‌آبادی در ادامه به برنامه های مفصل این بانک برای حمایت از شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و افزود: برای شرکت های دانش بنیانی که از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری معرفی شوند، مبلغ  چهار هزار میلیارد ریال اعتبار در بانک توسعه صادرات در نظر گرفته شده است که با نرخ سود ۱۲ درصد ارائه خواهد شد.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات تاکید کرد: این تسهیلات سقف نداشته و با تخفیف ۳۰ درصد کارمزد ارائه می شود.
صالح‌آبادی به خرید ارز از صادرکنندگان هم اشاره کرد و افزود: بانک توسعه صادرات اسکناس ارزی صادرکنندگان را به نرخ سنا خریداری کرده و در حداقل زمان ممکن ما به ازای ریالی را به آنها می پردازد.  همچنین حواله های ارزی نیز با نرخ نیمایی خریداری می شود.
وی همچنین با اشاره به مشکلاتی که تحریم برای نقل و انتقالات ارزی ایجاد کرده است، توضیح داد: ساز و کارهایی تدارک دیده شده است تا صرافی بانک توسعه صادرات، آمادگی جابه جایی از هر مبدا به هر مقصد و با هر میزان رقمی را از صادر کنندگان داشته باشند.
صالح‌آبادی از مهمترین برنامه های سال ۱۳۹۹ این بانک را علاوه بر تداوم سیاست های سال گذشته، صدور اوراق گام دانست و گفت: طی هماهنگی های انجام شده با بانک مرکزی، مقرر شده است تا بانک توسعه صادرات مجوز انتشار ۱۵ هزار میلیارد ریال اوراق گام را داشته باشد.

 

فعالیت‌های بانک در بازار سرمایه

وی با اشاره به انتشار ۱۵ هزار میلیارد ریال اوراق گام در سال جاری در بازار سرمایه از سوی این بانک توسعه‌ای برای تأمین مالی شرکت‌های صادرکننده از محل این اوراق گفت: سال جاری دو عرضه اولیه سهام نیز در بورس داریم.

این مقام ارشد بانکی تأکید کرد: امسال یک شرکت تأمین سرمایه وابسته به این بانک تا پایان تابستان در بورس عرضه اولیه می‌شود که سهم بانک توسعه صادرات ۲۵ درصد است و پیش بینی می‌کنیم تا هزار میلیارد تومان از محل این عرضه اولیه تأمین مالی شود.

صالح آبادی گفت: همچنین ۱۷ درصد سهم طرف ایرانی از بانک مشترک ایران و ونزوئلا امسال در بورس عرضه اولیه می‌شود که پرونده آن در شورای پول و اعتبار در حال بررسی است و تا پایان امسال این سهام عرضه خواهد شد.

ارز بازگشت از صادرات

این مقام مسئول در نظام بانکی یادآور شد: این بانک علاوه بر آنکه ۲۰ درصد از ارز اسکناسی صادرکننده‌ها را به نرخ سنا خریداری می‌کند، حواله‌های ارزی آنها را نیز به نرخ نیما دریافت کرده و ریالی به آنها برمی گرداند تا در اختیار واردکنندگان قرار دهند.

وی با بیان اینکه این بانک رفع تعهد ارزی صادرکنندگان را نیز در سامانه بانک مرکزی انجام می‌دهد، گفت: ارزهای حواله‌ای را هم می‌توانیم برای انجام واردات، جابه‌جا و نقل و انتقال کنیم.

صالح آبادی تأکید کرد: در شرایطی که صادرات نفتی کاهش یافته است، ارز مورد نیاز باید از محل صادرات غیر نفتی تأمین شود.؛ صادرکنندگان باید با سرعت بیشتری برای تأمین واردات، ارز صادرات را به کشور بازگردانند.

وی خاطرنشان کرد: تعرفه برخی کالاهایی که در گمرک باقی مانده نیز باید اصلاح شود تا سرعت بازگشت ارز به چرخه تجاری کشور افزایش یابد. بانک مرکزی هم باید با صادرکنندگان تعامل بیشتری داشته باشد تا برخی درخواست‌های آنها تأمین شود.

به گفته این مقام مسئول شبکه بانکی، صادرکنندگان ارز کافی برای تأمین مایحتاج وارداتی کشور در اختیار دارند.

 

سرپرست بانک مشترک ایران و ونزوئلا ارتقاء سطح شفافیت بانک را از دیگر اولویت‌های پیش رو برشمرد و افزود: در همین راستـا و با توجه به اولویت‌های ابلاغی از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و نظر مثبت بانک توسعه صادرات ایران به عنوان سهامدار عمده بانک مشترک، آمادگی برای عرضه عمومی درصدی از سهام بانک مشترک در بازار سرمایه وجود دارد که این موضوع، علاوه بر ارتقاء سطح شفافیت بانک، زمینه لازم برای گسترش بیش از پیش فعالیت‌های بانک و ایفای نقش هرچه بیشتر درنظام بانکی را فراهم خواهد کرد، البته پیش شرط این موضوع، برخی اقدامات به ویژه اصلاح اساسنامه بانک است که مکاتبات و پیگیری‌های لازم در این خصوص با بانک مرکزی صورت گرفتـه و در حال انجام است.
مستشار ادامه داد در همین راستا و با هدف انطباق هرچه بیشتر با الزامات گزارشگری مالی و شفافیت در نظام بانکی، حسابرسی صورت‌های مالی سال ۹۸ بانک انجام شده و پس از اخذ مجوزهای لازم از بانک مرکـزی، آمادگی برای برگزاری زودهنگـام مجمع سالیانـه بانک وجود دارد.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪