آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارگزارش هفتگی بازار: ( هفته منتهی به ۱ فروردین ۱۳۹۹)

گزارش هفتگی بازار: ( هفته منتهی به ۱ فروردین ۱۳۹۹)

۱۶ فروردین ۱۳۹۹ ۰۹:۴۲

گزارش هفتگی بازار: ( هفته منتهی به ۱ فروردین۱۳۹۹)

بخش سهام:

بازار سهام در روز جمعه و در آخرین روز کاری هفته، تلاش نافرجامی را در جهت ایجاد روند صعودی داشت و به این ترتیب شاهد ثبت یکی از پرنوسان ترین هفته های کاری بازارهای مالی ناشی از نگرانی های فزاینده در خصوص شیوع ویروس کرونا بودیم.

در پایان معاملات روز جمعه، شاخص داوجونز بیش از 913 واحد کاهش را تجربه کرد و با 4 درصد افت به رقم 19 هزار و 174 واحد سقوط کرد. این در حالی بود که در ابتدای معاملات جمعه شاخص داوجونز با 400 واحد افزایش همراه بود.

همچنین شاخص اس اند پی نیز کاهش سنگین 4.3 درصدی را تجربه کرد تا به این ترتیب این نماگر به 2 هزار و 305 واحد برسد.

داوجونز در یک هفته کاری اخیر بیش از 17 درصد کاهش داشته است تا به این ترتیب بیشترین افت را از اکتبر 2008 را در عرض یک هفته کاری ثبت کند. اس اند پی نیز کاهش 13 درصدی را در این هفته تجربه کرد. بدترین عملکرد نیز برای شاخص های اس اند پی و نزدک از سال 2008 و از زمان بحران جهانی آن سال ثبت گردید.

عوامل متعددی منجر به فشار فروش در بازار سرمایه آمریکا گردید. از جمله می توان به فرمان خانه نشینی صادر شده در ایالت نیویورک و همچنین کاهش محسوس قیمت ها در بخش انرژی و نفت اشاره داشت. به طور قطع نگرانی ها از شیوع کرونا عامل اصلی افت قیمت ها در این بازار محسوب می گردد.

شاخص داوجونز از ابتدای ماه مارس (11 اسفند ماه) کاهش 24 درصدی داشته است تا به این ترتیب این عملکرد بدترین عملکرد ماهیانه را از سال 1391 ثبت کرده است.

فدرال رزرو در این هفته برخی محرک های مالی را در جهت حمایت از بازارها تصویب نمود. بانک مرکزی آمریکا روز جمعه برنامه خود را در جهت افزایش میزان خرید دارایی های مالی را اعلام نمود. با این حال به نظر می رسد که این ارقام و این اقدامات هنوز نتوانسته است منجر به کاهش ترس سرمایه گذاران گردد.

در ایالت نیویورک بیش از 14.000 مورد ابتلا به کووید 19 تایید شده است و این ارقام در کل آمریکا به 245.000 مورد رسیده است. این گسترش بیماری در حالی است که بنا به گفته مقامات دولتی، شیوع ویروس کرونا می تواند تا 4 تریلیون دلار هزینه برای شرکت ها ایجاد کند.

بخش نفت و انرژی:

نفت بیشترین افت قیمت هفتگی را از سال 1991 ثبت نمود. کاهش شدید تقاضای جهانی انرژی ناشی از شیوع ویروس کرونا منجر به سقوط سنگین قیمت ها در این بازار شده است. با لحاظ نمودن کاهش قیمت های ثبت شده در روز جمعه، بهای نفت خام آمریکا در این هفته بیش از 29 درصد کاهش قیمت را ثبت کرد. کاهش شدید تقاضای جهانی نفت و انرژی ناشی از شیوع ویروس کرونا منجر به سقوط سنگین قیمت ها در این بازار شده است.

این موضوع همزمان با جنگ قیمتی عربستان و روسیه که حاضر به کاهش تولید و یا عدم ارائه تخفیف به مشتریان خود نشده اند، برخی معامله گران را به این باور رسانده است که وضعیت افت قیمت ها همچنان ادامه داشته باشد.

کارشناسان رکود احتمالی اقتصادی ناشی از کرونا را با احتمال کاهش بیش از 10 تا 20 میلیون بشکه ای در روز پیش بینی می کنند و علت آن را کاهش حمل و نقل جاده ای و هوایی عنوان شده است.

صنعت نفت شیل آمریکا نیز شرایط بغرنجی را در پی این اتفاقات تجربه می کند. جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر تصاحب بازارهای مصرفی نفت که از هفته های گذشته آغاز شده است، صنعت نفت شیل آمریکا را با توجه به کاهش سنگین قیمت های نفت و همچنین هزینه های سرمایه گذاری و استخراج بالاتر شیل در مقایسه با نفت خام عربستان و روسیه با معضلات جدی ای روبرو نموده است.

بازار طلا:

قیمت طلا در روز جمعه شاهد بهبود روند معاملات بود. قیمت جهانی طلا با 3.1 درصد افزایش قیمت همراه بود و دلیل این امر، ارائه موجی از محرک ها و کمک های مالی توسط بانک های مرکزی دنیا در جهت تخفیف و کاهش تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا است.

قیمت طلا در پایان معاملات روز جمعه با 4.1 درصد رشد نسبت به پنج شنبه ، در نرخ 1.484 دلار به ازای هر اونس به تعادل رسید. این در حالی است که در اتفاقی نادر و در روزهای گذشته همزمان با کاهش قیمت ها در بازار انرژی و شاخص بورس های جهانی، قیمت طلا نیز با کاهش قیمت مواجه شد. این در حالی است که به طور معمول با کاهش قیمت ها در بازارهای سرمایه ای و یا بخش انرژی و کالاها، شاهد رشد قیمت طلا می باشیم.

علت این موضوع را کارشناسان اقتصادی نیاز به تامین نقدینگی خانوارها در شرایط بحرانی فعلی ارزیابی نموده اند و بخشی از این تامین مالی از طریق صندوق های سرمایه گذاری که بخشی از دارایی های آن ها در طلا سرمایه گذاری شده است، صورت پذیرفته است. با این حال کارشناسان بر این باور هستند که پس از این تامین نقدینگی، می توان طلا را گزینه ای مطلوب و جذاب برای سرمایه گذاری در این روزهای بحرانی محسوب نمود.

طلا از بالاترین قیمت های خود در ماه های اخیر که 1.700 دلار به ازای هر اونس بوده است، کاهش سنگین بیش از 200 دلاری را ثبت نموده است.

همزمان با اقداماتی همچون تزریق منابع مالی با بازارها و کاهش نرخ های بهره صورت گرفته توسط بانک های مرکزی دنیا وکاهش ارزش دلار به میزان 0.4% در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی، روز جمعه شاهد بهبود روند معاملات در بازار طلا و رشد قیمتی این فلز گرانبها بودیم.

 

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۹۷۱+۱.۷۶٪

PP۱۲۶۲-۱.۶۴٪

PEسنگین۹۶۳+۰.۹۴٪

PE سبک۱۲۰۳+۳.۱۷٪

PE خطی۱۱۰۱-۰.۳۶٪

اوره گرانوله۳۷۳+۰.۲۷٪

اوره پریل۳۸۳+۰.۰۰٪

متانول۲۵۷+۲.۳۹٪

اتیلن گلایکل۶۹۳-۱.۱۴٪