آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارضرورت عرضه اولیه ها و احیای آن

ضرورت عرضه اولیه ها و احیای آن

۲۶ آبان ۱۳۹۹ ۰۶:۳۰

زمانی که شاخص بازار رکوردهای جدیدی را ثبت می‌کرد، تمام شرکت‌ها مشتاق عرضه بودند. فارغ از این موضوع دولت نیز از عرضه هر چه بیشتر شرکت‌ها استقبال می‌کرد و بیان این دیدگاه توسط ناظران که حداقل هفته‌ای دو عرضه اولیه باید انجام شود،قابل توجه بود اما با نزولی شدن شاخص، توقف کامل در تحقق وعده‌های مذکور ایجاد شد. البته در شرایط فعلی بسیاری از کارشناسان معتقدند بازار باید روال طبیعی خود را طی کند و اینکه چرا عرضه‌های اولیه متوقف شده است؟ مگر عرضه اولیه به عدد شاخص وابسته است؟ عرضه‌های اولیه به دلیل افزایش‌ ورود نقدینگی به بازار وتاثیرگذاری‌های متفاوت از جمله مواردی است که باید همیشگی باشد.

به گزارش آرمان تحلیل به نقل از صدای بورس،  درمجموع عرضه‌های اولیه در واقع حیات،رشد و بالندگی بازار سرمایه را تضمین می‌کنند که باید در شرایط کنونی در اولویت امور ناظران قرار گیرند.

حرکتی‌که هیچگاه نباید متوقف شود 

همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه: عرضه‌های اولیه به دلیل ایجاد هیجان افزایش‌ ورود نقدینگی به بازار و افزایش قدرت انتخابات بازار از جمله مواردی است که باید همیشگی باشد. در واقع حیات و رشد و بالندگی بازار سرمایه به ادامه دار بودن عرضه‌های اولیه بستگی دارد. در دیگر کشورها نیز برای انجام عرضه اولیه کسی به روند شاخص و قیمت‌ها توجه نمی‌کند، در بورس‌های دیگر کشورها نیز معتقدند شاخص و قیمت‌ها به سرمایه‌گذاران ارتباط دارد اما میزان تأمین مالی و میزان عرضه‌های اولیه، شاخص‌های مدیریتی موفق بازار هستند.
کشورهای پیشرفته اروپا و آمریکا بورسی را موفق می‌دانند که میزان عرضه‌های اولیه و میزان سرمایه، سرمایه‌گذاران و بنگاه‌ها در آن بالا باشد. همیشه معتقدم شوک‌هایی که عرضه‌های اولیه به بازار می‌دهد شوک‌های مثبتی است، در بسیاری از مواقع درگذشته نیز شاهد بودیم که عرضه‌های اولیه توانسته بازارهای منفی را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین عرضه یک شرکت بزرگ، ذوق و شوقی میان مردم ایجاد می‌کند و عملا لاک دفاعی یا احتیاطی معامله گران را از بین می‌برد و در برخی مواقع حتی جریان بازار را تغییر می‌دهد. بنده گاهی اوقات فکر می‌کنم هیچ‌گاه نباید عرضه‌های اولیه در بازار متوقف شود. 
در حال حاضر، بسیاری از نمادهای ما در تله حجم مبنا گیر کرده‌اند و لازم است حجم مبنا برداشته شود، قبل از حضور آقای قالیباف، حجم مبنا در دوره قبل افزایش یافت و در این دوره اصلاح نشد و قرار بود در جریان مثبت بازار حجم مبنا همانند یک ترمز عمل کند اما در ریزش این اتفاق افتاد و بسیاری از نمادها به دلیل اینکه حجم مبنا را پر نمی‌کنند اصلاحی نیز برای آنان صورت نمی‌گیرد و در صورتی که بازار اصلاح نکند دور بعدی رشد هرگز رخ نخواهد داد. تنها راهی که در حال حاضر می‌توان برای بهبود بازار انجام داد حذف حجم مبنا به طور کامل، تعلیق یا در نهایت کاهش چشمگیر آن است. همچنین قیمت سهامی که کاهش می‌یابد با فرمول حجم مبنا، میزان حجم مبنا افزایش می‌یابد و این روند، کار بازار را در شرایط بازگشت سخت‌تر خواهد کرد و شرایط بسیار دشواری را برای بازار ایجاد می‌کند. فراز و فرود جزو لاینفک بازار سرمایه است و هر چه سریعتر این رشد و اصلاح‌ها رخ دهد برای بازار بهتر است، در نهایت نباید بر روی قیمت‌ها حساس باشیم و بهتر است بیشتر برای عمق بخشی به بازار تلاش کرد و کارکردهای آن را بالا ببریم.

 

اولویت حذف درصد نوسان

سعید ذوالفقاری، مدیرعامل کارگزاری مهر اقتصاد ایرانیان: زمانی که بازار شرایط صعودی را طی می‌کرد هر هفته شاهد ۲ الی ۳ عرضه اولیه در بازار سرمایه بودیم که منجر به ورود سرمایه‌گذاران جدید به بازار سرمایه شد. بهتر است شرکت‌هایی که در حال حاضر در صف عرضه اولیه هستند را وراد بازار کنند. البته که برخی می‌ترسند فشار مضاعفی بر نقدینگی بازار ایجاد شود اما نمی‌توانیم برای عرضه شدن یا نشدن شرکت‌ها تصمیم بگیریم بلکه بهتر است بازار بدون توجه به اتفاقات ودخالت‌ها مسیر اصلی خود را طی کند. 
بیش از ۳ ماه است که می‌گوییم آنچه در شرایط فعلی می‌تواند به بازار سرمایه کمک کند افزایش درصد نوسان است اما هیچ کس توجهی به این مسئله نمی‌کند، برخی دوستان شورای عالی بورس روزانه اتفاقات مهم را توییت می‌کنند اما در این باره حتی در توییتر نیز واکنشی نشان ندادند همچنین مدیران سازمان نیز واکنشی نشان نمی‌دهند. برخی سهام ۳ ماه است که در صف فروش هستند و چنین چیزی ممکن نیست، یک سهم بازگشایی می‌شود و پس از آن ناظر معاملات آن را ابطال می‌کند، در بازاری که ۷۰ الی ۸۰ درصد سهم‌ها روند ریزشی به خود گرفتند به چه دلیلی یک سهم باید ۳ ماه در صف فروش قرار بگیرد و قیمت نخورد؟ بهتر است اجازه دهیم بازار نقدشوندگی اصلی خود را بیابد.
پس از این مدت و آزمون و خطاهایی که صورت گرفته هنوز به این نتیجه نرسیده اند که درصد نوسان باید حذف شود، تنها راه حلی که می‌تواند به بازار کمک کند برداشتن درصد نوسان است، در کنار آن اضافه کردن مباحث تحلیلی و ارائه اطلاعات eps است که بازار به سمت تحلیل بازمی گردد. در حال حاضر هیچ تحلیلی در بازار وجود ندارد و صرفا مردم به صف‌های خرید نگاه می‌کنند،‌این مسئله منجر شده تا در این میان قیمت سازی برای برخی سهم‌ها رخ دهد و بیشتر تعجب از این است که چرا مدیران سازمان جلودار این اتفاقات نمی‌شوند. در نهایت تا زمانی که درصد نوسان وجود دارد امکان دستکاری قیمت نیز وجود دارد و شرایط دندانه‌ای بازار به واسطه وضعیت فعلی و وجود درصدنوسان ادامه خواهد داشت. همچنین عرضه‌های اولیه می‌تواند به سهامداران کمک کند که از طریق منبعی که به دست می‌آورند شروع به بازارگردانی کنند.

 

 زمینه‌ای برای عمق بخشیدن بازار

محسن کرکه آبادی، مدیر تحلیل و سرمایه‌گذاری کارگزاری نو اندیشان بازار سرمایه: بازار سرمایه در روزهایی که گذشت سرشار از هیجانات مثبت و منفی بود که بدون تحلیل و خبر خاصی به هر چیزی واکنش نشان می‌داد. در ماه‌های اخیر حجم نقدینگی وارد شده در بازار طوری بود که حجم و عمق معاملات را بیشتر کرده بود و برای عمیق‌تر شدن آن نیاز به پذیرش و عرضه‌های شرکت‌های جدید بود که دولت نیز برای این اتفاق کمی روند ورود شرکت‌ها را به بازار سرمایه تسهیل کرد و خواستار ورود آنها به بازار شد. 
در حال حاضر با توجه به شرایط بازاری که در آن قرار گرفته ایم به دلیل عمق زیاد بازار نسبت به قبل، عرضه‌های اولیه نمی‌توانند تاثیری در منفی کردن بازار داشته باشند. اگر بخواهیم با دیدی مثبت تر به این قضیه نگاه کنیم شاید بتوان گفت که به نوعی این عرضه‌های اولیه می‌توانند باعث جذب نقدینگی جدید از خارج بازار سرمایه شوند و بعد از آن این نقدینگی در همین بازار ماندگار شود. از طرفی اگر بخواهیم با دیدی کلان نیز به این قضیه نگاه کنیم در می‌یابیم که جذب نقدینگی‌های راکد در بازار سرمایه توسط عرضه‌های اولیه هرچند کوچک، می‌تواند از حجم نقدینگی راکد موجود در جامعه بکاهد و تورم ناشی از وجود این نقدینگی را کاهش دهد. همچنین شرکت‌های تازه وارد به بورس به نوعی ورود به بازار سرمایه را نسبت به شرکت‌های رقیب خود مزیتی می‌دانند که خود باعث این فرهنگ سازی می‌شود و به دنبال آن شفافیت اطلاعات در شرکت‌ها و صنایعی که بورسی هستند بیشتر می‌شود. در نهایت اینکه عرضه‌های اولیه از لحاظ جذب نقدینگی از داخل خود بازار سرمایه تاثیری بر روی منفی شدن کلیت بازار نمی‌گذارند و تنها می‌توان اثرات مثبت آنها را بر روی عمق بخشیدن بازار از دید خرد و جذب نقدینگی راکد جامعه در مقیاس کلان مورد بحث قرار داد.

 

زمینه‌ای برای شکل‌گیری رانت

احسان خاتونی، تحلیلگر مشاور سرمایه‌گذاری هدف حافظ: مدتی است که سازمان بورس به دلیل شرایط نامساعد بازار عرضه‌های اولیه را لغو کرده و این اقدام به جهت حمایت از بازار صورت گرفته است. چراکه برخی از عرضه‌های اولیه نقدینگی نسبتاً سنگینی را جذب می‌کنند. البته بسیاری از عرضه‌های اولیه، به دلیل کوچک بودن و تعداد زیاد متقاضیان، نقدینگی چندانی از بازار جذب نمی‌کنند. لذا سازمان بورس می‌توانست لااقل عرضه اولیه‌های کوچک را در فرابورس ادامه دهد. اما به نظر می‌رسد عوامل دیگری هم در لغو عرضه‌ها نقش داشته باشد. 
گفته می‌شود بسیاری از ناشران بورسی به دلیل شرایط نامساعد بازار تمایل کمتری به عرضه سهام خود در بورس دارند. اما فارغ از این ماجراها، فرآیند عرضه اولیه‌ها نیازمند تغییر جدی قوانین است. روز به روز بر تعداد متقاضیان عرضه اولیه‌ها افزوده می‌شود و ارزش ریالی تخصیص سهام نیز روز به روز کوچکتر می‌شود. سازمان بورس نیز برای حل این مشکل اقدام به افزایش درصد سهام قابل واگذاری در فرآیند عرضه اولیه‌ها کرده است. اما همچنان مشکل به قوت خود باقی است. چرا که روز به روز بر متقاضیان سود بدون ریسکِ عرضه‌های اولیه افزوده می‌شود. 
اصولاً در بورس‌های جهان فرآیند عرضه اولیه‌ها بسیار متفاوت است. تعیین سقف و کف قیمت برای دریافت سفارشات عرضه تنها در بورس تهران رواج دارد. در بورس‌های دنیا، تحلیلگران و سرمایه‌گذاران، بنا به ارزش‌گذاری خودشان از سهم مورد نظر، سفارشات و قیمت‌ها را به سیستم وارد می‌کنند و عرضه کننده مشابه سیستم حراج، از بالاترین قیمت شروع به عرضه سهم می‌کند؛ به این نوع عرضه اولیه‌ها بوک بیلدینگ گفته می‌شود. اما در بورس تهران این نوع عرضه اولیه‌ها به اصطلاح «ایرانیزه» شده و تعیین قیمت سقف و کف عرضه و تعداد بسیار زیاد متقاضیان باعث شده است تا همگان به قیمت سقف، خواستار عرضه اولیه باشند. 
فشارهای سازمان بورس هم برای عرضه در قیمت‌های پایین به جهت جذابیت نیز باعث شده است تا این رانت بزرگ در بورس شکل بگیرد و اغلب ارزشگذاری‌ها بسیار پایین‌تر از ارزش ذاتی نمادهای در شرف عرضه است. با عنایت به موارد فوق به نظر می‌رسد این فرآیند نیازمند تغییر جدی است. هر چند البته طرفدارانی نیز دارد. طرفداران معتقدند که مشارکت بالا در عرضه‌های اولیه موجب افزایش مشارکت کنندگان در بازار و ترغیب به سرمایه‌گذاری خواهد شد.

 

بازار را رها کنید

مجتبی شهبازی، مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد: بازار سرمایه روزهای بد خود را نشان داده است. فقط طی هفت ماه اخیر ما هم شاهد جهش خیره کننده و ورود حجم نقدینگی زیاد به بازار بودیم و بلافاصله پس از آن و شاهد ریزش شدید و فرسایشی در شاخص بودیم. برای تحلیل این وضعیت، روانشناسی به تنهایی نمی‌تواند این تحرک شدید و تغییر رفتار در بورس را توضیح دهد. درک نوسان‌های شدید از خوش‌بینی به بدبینی مستلزم فهم علت افزایش بسیار سریع و تشکیل حباب‌هاست. اقتصاددان‌ها معمولا حباب را شرایطی می‌دانند که در آن قیمت یک دارایی با ارزش ذاتی آن منطبق نباشد. این توصیف تاحدودی ناقص است چرا که اختلاف میان قیمت‌های سهام و ارزش ذاتی آن آنقدر متداول است که می‌توان گفت حباب‌ها یک خاصیت دائمی بورس اوراق بهادار هستند.
 تعریف قابل درک‌تر از حباب به شرایطی برمی گردد که در آن بازارها ارزش‌گذاری فوق العاده بالایی را به دارایی‌ها اختصاص می‌دهند. قیمت آنقدر بالا می‌رود که امکان محاسبه سودهای ایجاد شده جهت پرداخت سود سهام به هیچ وجه تناسبی با قیمت سهام پیدا نمی‌کند. 
به کلام دیگر در زمان حباب به طور مثال قیمت‌های سهام یک شرکت در نقطه‌ای حدود ۱۰۰ برابر در آمدهایش قرار می‌گیرد. تنها راه برای کسب سود از سهام فروش آنها می‌باشد.
 آیا واقعا با توجه به شرایط کلی اقتصاد کشور در نقطه اوج شاخص بورس آیا میانگین قیمت به درآمد بازار سرمایه در این حد و اندازه بود که آن را حباب بنامیم؟ به نظر می‌آید شاید در مورد برخی از سهام‌ها دچار به اصطلاح حباب شده باشیم اما قطعا در کلیت بازار سرمایه به هیچ عنوان این امر مصداقی نداشت. اما چه شد که بازار این چنین سقوطی آزاد باوجود رشد نرخ دلار را تجربه کرده است و کماکان امیدی به اصلاح آن در بازار وجود ندارد؟ بر اساس عقیده «میلتون فریدمن» بحران‌های بزرگ ناشی از عوامل بیرونی بوده که توسط دولت‌ها ایجاد می‌شوند و اما جواب به چرایی وضعیت فعلی هم در همین دخالت‌ها و ایجاد اخلال در نظام بازار است.
 زمانی که در هنگام بالا رفتن شاخص هیچ برنامه‌ای برای سیراب شدن ولع تقاضای جدید مثلا از طریق عرضه‌های اولیه یا عرضه‌های دولتی وجود نداشت، ناظران بازار به سیاست‌های آزمون و خطا روی آوردند. البته هنگامی که موفق به اخلال در مکانیسم بازار شدند به خیال خود جلوی حبابی شدن بازار را گرفته اند اما غافل از آن بودند که این سرآغاز وضعیتی است که اعتماد در بازار سرمایه کمرنگ می‌شود. هر موقع در بازار سرمایه اعتماد کمرنگ شود ما شاهد بحران خواهیم بود. پس از شروع ریزش بازار نیز با دخالت‌های نابجا و ایجاد محدودیت‌های سلیقه‌ای و خودساخته سیاست‌گذاران باعث طولانی شدن اصلاح بازار شدند. در واقع در آتش بی‌اعتمادی ایجاد شده دمیدند.  مواردی از جمله ایجاد ممنوعیت فروش برای کدهای فروشنده و سایر محدودیت‌ها و امنیتی شدن فضای بازار سرمایه سبب شده تا اصلاح قیمت سهام پس از رشدهای افسارگسیخته یک سال اخیر، فرسایشی شود و نتوان نقطه پایانی برای آن متصور بود. 
البته در این میان به خاطر جو منفی در میان سهامداران عرضه‌های اولیه هرچند کوچک نیز موجب اعتراض شده است. هرچند عرضه‌های اولیه شرکت‌های کوچک در عمل تاثیری بر افت شاخص و جذب نقدینگی ندارند اما بر جو روانی تاثیر دارند که سیاست‌گذاران بازار سرمایه می‌توانند بصورت موقت این عرضه‌ها را متوقف کنند. سیاست‌های حساب نشده و غیر کارشناسی دولتمردان در دعوت سرمایه‌گذاران خرد به بازار سهام در دوره رشد قیمت‌ها، تدوین قوانین سلیقه‌ای و غیر اصولی و غیر علمی روند معمول بازار را بر هم ریخت و در کنار هراس از ریزش بیشتر قیمت‌ها، بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران را نیز به‌دنبال داشت. 
به تمام موارد ذکر شده وضعیت نابسامان اقتصاد کشور و ترس از سقوط بیشتر ارزش ریال و رکود اقتصادی و تهدیدات بین المللی را نیز اضافه کنید تا این وحشت عمومی در بازار سرمایه را بتوان اندکی درک کرد. دولتمردان و سیاست‌گذاران بزرگترین خدمتی که می‌توانند به بازار سرمایه کنند عدم دخالت در بازار و برهم نزدن مکانیسم بازار است. نوسان همواره در ذات بازار بوده ولی دولت با دخالت‌های نابجا باعث برهم خوردن تعادل در بازار می‌شود.

 

بازنگری در روش تخصیص سهام
کامران قزل گل، کارشناس بازار :
 عرضه اولیه شرکت‌های تازه وارد به بازار را باید از دو منظر بررسی کرد؛ از منظر بازار و فعالان بازار سرمایه و از منظر شرکتی که اقدام به عرضه اولیه می‌کند. وقتی شرکتی از طریق عرضه اولیه وارد بازار بورس می‌شود بخشی از نقدینگی را جذب خود می‌کند و تهیه حداقل بخشی از این نقدینگی از داخل خود بازار است که منجر به افزایش عرضه سهام دیگر و متلاطم شدن بازار بورس است. حال هر چه شرکتی که قصد عرضه اولیه دارد بزرگتر باشد این تلاطم ضرر بیشتری برای بازار و سهامداران بدنیال خواهد داشت. پس عموما عرضه اولیه برای فعالان بازار خاطره خوبی نیست چرا که عدد واگذاری خود سهام عرضه اولیه آنقدر کم است که تاثیری آنچنانی در سرمایه اکثریت اهالی بازار ندارد.
اما از منظر شرکت طبیعتا بزرگترین اتفاقی که برای هر شرکت تولیدی و خدماتی در طولش عمرش می‌تواند رخ دهد همین تبدیل شدن به سهامی عام و عرضه سهامشان در بورس است. پس تلاش می‌کند هر چه سریعتر و زودتر و بهتر این فرآیند طی شود. البته این موضوع می‌تواند تبعات بد هرچند کوتاه مدتی برای بازار داشته باشد که محلی از اعراب برای شرکت ندارد چرا که با عرضه سهامشان در بورس نقدینگی قابل توجهی برای شرکت حاصل می‌شود و امتیازات فراوانی از کاهش نرخ‌های مالیاتی تا برند و شناخته شدن شرکت نصیب شرکت می‌شود. بنابراین نمی‌توان خرده گرفت به تعداد بالای عرضه‌های اولیه در بازار، چرا که یک منظر دیگری هم وجود دارد و آن عمق بخشی بازار بورس است که یکی از روش‌های این اتفاق همین عرضه‌های اولیه و زیاد شدن تعداد شرکت‌های موجود در بازار بورس است. اما اختصاصا شرایط عجیب فعلی بازار بهتر است با تدابیر بهتری پیش رود. وقتی وضعیت اورژانسی می‌شود بهتر است تصمیمات هم به حالت اورژانسی تغییر کند. یعنی هر چند که عرضه اولیه جزو جدایی ناپذیر و مفید بازار است ولی در شرایط کنونی بهتر است حداقل به سمت عرضه شرکت‌های کوچکتر برویم که اوضاع را خراب تر نکند. 
درباره نحوه فعلی تخصیص عرضه اولیه باید گفت خیلی بهتر از روش‌های قبلی بوده و عدالت بهتر و بیشتر رعایت می‌شود. اما نقیصه‌های فراوان و قابل تاملی هم دارد. لزوما عدالت به معنای تساوی نیست. اینکه به همه کدهای موجود در بازار بدون توجه به اینکه چه میزان گردش داشته اند یا کی ثبت شده اند یا چقدر میزان پرتفوی دارند عرضه مساوی شود ابدا معنای عدالت نیست. بهتر است تغییراتی در این موضوع بشود چرا که یک شخص می‌تواند با گرفتن ۱۰ کد معاملاتی از اعضای خانواده ۱۰ برابر کسی که اینکار را نمی‌کند عرضه بگیرد. پیشنهاد این است که به نسبت گردش کدهای موجود در بازار، عرضه تسهیم شود یا روش‌های دیگری که عدالت واقعی ایجادمی شود، مدنظر قرار گیرد. 

 

الزام بهبود فرآیند عملیاتی وکارایی بازار

علی جبل‌عاملی، کارشناس بازار سرمایه: اگر چه بازار سرمایه از اواخر مرداد ماه با اصلاح قیمتی مواجه شد، اما آمارها نشان می‌دهد در هفتمین ماه از سال ۹۹ بیش از ۵۶۶ هزار کد جدید صادر شده است که این موضوع نشان می‌دهد بازار سرمایه همچنان جذابیت کافی برای سرمایه‌گذاری را دارد. عمق بخشیدن به بازار از طریق عرضه اولیه یکی از راهکارهای سازمان بورس و اوراق بهادار برای جلوگیری از تغییرات ناهمگون شاخص بورس است. افزایش عرضه‌های اولیه می‌تواند سبب جذابیت بیشتر بازار سرمایه شود. با این حال تغییر سیاست در عرضه اولیه می‌تواند سبب جذابیت بیشتر برای فعالان بازار و افزایش اثربخشی این ابزار در بازار سرمایه شود. بطور مثال عرضه‌های اولیه با تعداد محدود در بازار سهام مناسب ارزیابی نمی‌شود. البته می‌توان از طریق اختصاص سهم زیادی از این عرضه اولیه‌ها به صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم به عمق بخشیدن بازار کمک کرد و هم جذابیت سرمایه‌گذاری در بورس به روش غیرمستقیم را افزایش داد.
در کنار ابزار عرضه اولیه، بهبود فرآیند عملیاتی و کارایی بازار می‌تواند به جذابیت بیشتر بازار بینجامد. در این خصوص جلوگیری از تصمیمات غیرکارشناسانه می‌تواند سبب اطمینان به فعالان بازار شود. چراکه تصمیمات ناگهانی با منطق بازار در تضاد است و ساز و کار بازار را به‌هم می‌ریزد. همچنین عملیاتی سازی افزایش سرمایه از طریق صرف سهام، استفاده از ابزارهای پوشش ریسک از دیگر ابزارهای موثر در شرایط فعلی بازار می‌باشند.
البته فعال شدن نهاد مالی مختلف نظیر مشاوره سرمایه‌گذاری‌ها برای افزایش شفافیت در اطلاعات صورت‌های مالی می‌تواند به مدیریت بهتر بازار بینجامد به‌طوری‌که نهادهای مالی با استفاده از تجارب گوناگون می‌توانند شفافیت و میزان ارزندگی سهام و دارایی شرکت‌ها را به سهامداران نشان دهند تا سرمایه‌گذاران با آگاهی و اشراف بیشتر نسبت به خرید سهام اقدام کنند. 
بازارسرمایه ۲ماه سخت و طاقت فرسا را پشت‌سر گذاشت به‌طوری‌که اصلاح شدید قیمت‌ها، جذابیت بنیادی سهام و گزارش‌های ۶ماهه شرکت‌ها، بازار را به سمت تعادل هدایت کرد. این در حالی است حذف سرکوب‌های قیمتی در بازارهای مختلف، ضمن حذف زمینه بسیاری از مفاسد، باعث افزایش سوددهی شرکت‌ها می‌شود و جذابیت آنها را برای سهامدارانشان افزایش خواهد داد. البته هماهنگی همه جانبه ارکان بازار سرمایه در این خصوص می‌تواند نوید بخش روزهای خوب برای فعالان بازار سرمایه باشد.

 

در انتظار بازگشت اعتماد و رونق بازار

ابوالقاسم آقادوست ، مدیرعامل کارگزاری سهم آشنا: بازار این روزها شرایط هیجان زده‌ای را تجربه می‌کند. در شرایط فعلی که هیجان موجود در بازار سرمایه منجر به افزایش فشار عرضه‌ها و خروج نقدینگی از بازار شده است، انجام عرضه اولیه به صلاح بازار نیست و بهتر است برنامه ریزی‌های لازم برای زمان برگشت بازار و جذب نقدینگی از دست رفته صورت بگیرد. در حقیقت نیز، اگر هیجان بیش از حد برای خرید ایجاد شود عرضه اولیه می‌تواند ابزاری برای افزایش نقدینگی و عمق بازار باشد، همچنین عرضه‌ها می‌تواند به فعالیت بیشتر و جذب منابع بیشتر سرمایه‌گذاران جدید کمک کند.
در شریط فعلی با توجه به مسائل اثرگذار بسیار بزرگی که در بازار وجود دارد بهتر است از انجام عرضه اولیه خودداری شود. اما پیش بینی می‌شود در دوماه پایانی سال با افزایش نقدینگی رو به رو شده و این مسئله می‌تواند زمان مناسبی برای انجام عرضه اولیه را ایجاد کند. اگر بگوییم عرضه اولیه باعث رونق بیشتر بازار می‌شود درست است اما در شرایط فعلی باید اجازه دهیم بازار به تعادل برسد و به مرور اقدام به انجام عرضه اولیه در بازار کرد. زمانیکه اعتماد از دست رفته به بازار برگردد می‌توان مجدد اقدام به عرضه اولیه در جهت پر رونق تر شدن بازار داشت. 
در خصوص تغییر شرایط فعلی بازار تدابیری از جانب سازمان و شرکت بورس مبنی بر بازارگردانی کردن تمام شرکت‌های بورسی و ناشران صورت گرفته که اقدام خوبی است واگر این بازارگردانی همراه با حجم بسیار انجام شود می‌تواند حاشیه امنیت بیشتری را ایجاد کند و بازار را به سرعت به سمت تعادل خود برگرداند و می‌تواند نقطه عطفی برای بازار شود که به پایان ریزش‌ها و هیجانات بیش از اندازه بازار منجر خواهد شد.

 

تمرکز بر ارزش ذاتی

نیما حاجیلر، مدیریت اوراق بهادار شرکت کارگزاری تأمین سرمایه نوین: عرضه‌های اولیه یکی از راه‌های تعمیق بازار سرمایه و تأمین مالی ارزانتر نسبت به سایر تأمین مالی‌های دیگر برای شرکت‌هاست. همچنین به دلیل هدایت نقدینگی از سایر بخش‌های بازار سرمایه ( بعضا سهام‌های بالاتر از ارزش ذاتی) به سهام‌های عرضه اولیه شده، این موضوع می‌تواند کمک موثری در جهت تأمین مالی شرکت‌ها و عمیق تر شدن بازار سرمایه کند. در شرایط فعلی و مخصوصا در بازارهای نزولی که حجم معاملات بازار بسیار کم شده و با توجه به تجربیات گذشته به نظر می‌رسد عرضه‌های اولیه بزرگ و ارزشمند در این گونه بازارها تجربه موفقی نخواهد داشت. ولی در بازارهای صعودی و با حجم معاملات بالا به دلیل اینکه شرایط بازار سرمایه به گونه‌ای است که می‌تواند کشش فروش سرمایه‌گذاران خرد حقیقی را در جهت فروش سایر سهام‌ها برای تأمین نقدینگی سهام عرضه اولیه داشته باشد و نقدینگی بازار از بخش‌هایی که تقاضای کاذب دارد به بخش مذکور منتقل شود باعث رونق بخشی بازار سرمایه می‌شود. 
البته بهتر است قیمت‌های عرضه اولیه برای نزدیک تر شدن به ارزش ذاتی خودشان با سقف و کف معناداری تعیین شوند تا زودتر به ارزش ذاتی خود برسند. چراکه در نتیجه عرضه و تقاضاهای کاذب باعث مشکلاتی از قبیل کند شدن سیستم معاملاتی و... می‌شود. 
 همچنین با توجه به شرایط فعلی بازار، هماهنگی متولیان بازار سرمایه، تعریف برنامه‌های زمان بندی شده و مشخص همچون بازنگری دامنه نوسان و حجم مبنا، تعمیق بخشی فروش استقراضی - اختیارهای خرید و فروش به مانند سایر بازارای جهانی، ساماندهی فروش‌های هیجانی، حقوقی و آموزش‌های موثر برای سرمایه‌گذاران خرد می‌تواند به بازار کمک شایانی کند.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪