آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخباربازگشت دوباره بازار سرمایه به روزهای سبز 9 آذر 99

بازگشت دوباره بازار سرمایه به روزهای سبز 9 آذر 99

۹ آذر ۱۳۹۹ ۰۶:۳۱
بازگشت دوباره بازار سرمایه به روزهای سبز

آمار و ارقام از بازگشت دوباره بازار سرمایه به روزهای سبز و امیدوارکننده خود می گویند؛ البته این بار بورس بر خلاف ماه های نخستین سال، رشد منطقی دارد و همین امر در کنار عوامل دیگری مانند گزارش های شرکت ها می تواند اعتماد از دست رفته سرمایه گذاران را به بازار برگرداند.

به گزارش صدای بورس، در پس رشد شارپی شاخص بورس یک ریزش عمیق نهفته بود. به طوری که شاخص کل در ماه های نخستین سال رشدی چشم گیر داشت و به دو میلیون واحد رسید.

در نهایت در مردادماه بود که اصلاح یا همان ریزش بازار آغاز شد و عمری به طول حدود چهار ماه داشت. در این ریزش شاخص به کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد عقب گرد کرد و بیش از ۵۰۰ سهم بورسی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد اصلاح قیمت داشتند.

رشد حجم، تعداد و ارزش معاملات طی دو هفته اخیر، نشان از ورود سرمایه های جدید به بازر است. به طوریکه گفته می شود طی دو هفته گذشته، ۱۰ درصد از پول های خروجی از بورس به این بازار برگشته است. بر این اساس در پایان معاملات روز گذشته بازار سرمایه، ارزش معاملات به بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان رسید.

تعداد معاملات که در اواسط آبان به کمتر از ۵۰۰ هزار معامله رسیده بود، اواخر هفته گذشته به بیش از یک و نیم میلیون معامله افزایش پیدا کرد.

این اتفاق درحالی رخ داده است که پیش از این پیش بینی می شد چنانچه بایدن برنده انتخابا آمریکا شود، حرکت بازار سرمایه نزولی خواهد شد اما این اتفاق رخ نداد. هرچند تا چند روز بعد از انتخابات حرکت شاخص نوسانی بود اما در نهایت وزنه تراز به سمت صعود بازار سنگینی کرد.

به باور کارشناسان اعتماد سرمایه گذاران به بازار سرمایه درحال احیا است و این بازار با حرکتی آهسته و پیوسته به کانال یک میلیون و ۶۵۰ هزار تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد بازخواهد گشت.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۸۰۶+۰.۰۰٪

PP۱۵۱۸-۳.۹۸٪

PEسنگین۹۹۸+۰.۲۰٪

PE سبک۱۳۳۱-۱.۴۸٪

PE خطی۱۲۴۹-۱.۳۴٪

اوره گرانوله۲۶۴+۰.۰۰٪

اوره پریل۲۷۰+۰.۰۰٪

متانول۲۵۱+۷.۲۶٪

اتیلن گلایکل۷۹۱+۱.۰۲٪