آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارورود ETF ها به بازار سهام، سود آوری را به همراه دارد

ورود ETF ها به بازار سهام، سود آوری را به همراه دارد

۱۰ آذر ۱۳۹۹ ۰۶:۳۵
ورود ETF ها به بازار سهام، سود آوری را به همراه دارد

وحید حسن پور دبیر گفت: ورود ETF ها به بازار سهام را موجب سودآوری معقول شرکت های زیر مجموعه صنعت مربوطه است.

به گزارش آرمان تحلیل به نقل از صدای بورس، مدیرعامل کارگزاری صباتامین گفت: پایان یافتن انتخابات آمریکا و اخبار کشف واکسن کرونا باعث افزایش قیمت های جهانی خصوصا کامودیتی ها شد؛ به طوری که تقاضای این اقلام بالا رفته است.

وی افزود: خوشبختانه این قیمت ها بر صنعت فولاد و شرکت های صادرات محور اثر خوبی داشته و شاهد افزایش حجم معاملات روزانه و رشد قیمت ها هستیم.

این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد: با پشت سر گذاشتن ریسک های متاثر بر بازار سرمایه، سهم ها وزن قابل توجهی به خود گرفته اند؛ به طور مثال صنعت بانکی با در نظر داشتن کاهش تحریم ها روند مثبتی به خود گرفته، اما تغییر قوانین مانند اخذ مالیات بر صادرات محصولات فولادی که به تازگی در مجلس شورای اسلامی کلید خورده، مانع رشد فعالیت آنها شده و بهتر است اجازه داده شود بازار با روال طبیعی و بدون دخالت سایر ارگان ها فعالیت خود را رقم بزند.

وی اظهار کرد: به اعتقاد من گروه صادرات محور و شرکت هایی که از کامودیتی ها اثر پذیری دارند، گروه های منتخب سرمایه گذاری هستند، البته صنعت بانکی هم به واسطه گشایش های احتمالی داخلی و خارجی روند مطلوب تری به خود خواهد گرفت.

حسن پور دبیر در ادامه به تحلیل سهام گروه بانکی در صورت عرضه ETF بانکی پرداخت و گفت هر زمان ETF های هر صنعت وارد بازار شده، نتیجه خوبی برای شرکت های زیر مجموعه داشته است.

حسن پور دبیر در عین حال افزود: شرایط فعلی بازار نسبت به اوایل سال متفاوت است؛ یعنی ابتدا باید اعتماد از دست رفته سهامداران برگردد و سپس درباره صندوق های بانکی صحبت شود ولی در کل ، این بار نسبت به دیگر ETF ها کمی زمان بر است و اگر تغییراتی در نرخ بهره نیفتد و نرخ برابری دلار هم نوسان زیادی را تجربه نکند، شاهد استقبال خوبی از ETF های جدید خواهیم بود.

مدیرعامل کارگزاری صبا تامین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نرخ برابری دلار و ریال برای بودجه سال آینده چه رقمی باشد تا بازار سرمایه در مدار تعادل ادامه فعالیت دهد، گفت: فقط این موضوع را نباید در نظر گرفت، بلکه  باید دید منابع درآمد دولت از چه طریق خواهد بود و آیا با کسری بودجه روبرو هستیم که دولت مجبور به انتشار اوراق باشد یا خیر.

وی افزود: در کل ، قیمت گذاری دولتی هر چه از ۴۲۰۰ نرخ تومان پیشی بگیرد به نفع بازار سرمایه خواهد بود و اگر نرخ دلار به سمت آزاد سازی برود، هم به شفاف سازی و هم به ارتقای کیفیت و سودآوری شرکت ها منجر خواهد شد، اما زمزمه ها برای تصویب ، قیمت ۱۱ هزار تومان است که نسبت به قیمت دلار در بازار آزاد پایین است.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۰۶۵+۵.۹۵٪

PP۱۳۹۱+۸.۷۶٪

PEسنگین۹۶۱+۰.۲۱٪

PE سبک۱۲۷۵+۴.۰۰٪

PE خطی۱۱۹۱+۶.۴۳٪

اوره گرانوله۳۸۰-۲.۰۶٪

اوره پریل۳۸۶-۲.۷۷٪

متانول۲۶۵+۱.۵۳٪

اتیلن گلایکل۷۲۶+۱.۴۰٪