آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارصندوق دارا سوم کی عرضه میشود؟

صندوق دارا سوم کی عرضه میشود؟

۲۵ آذر ۱۳۹۹ ۱۱:۱۵

صندوق دارا سوم کی عرضه میشود؟

مدیرکل دفتر امور بانکی و بیمه وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص واگذاری باقیمانده سهام دولت در قالب دارا سوم نامه‌ای به مدیریت شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ارسال کرد.

عباس مرادپور مدیرکل دفتر امور بانکی و بیمه وزارت امور اقتصادی و دارایی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به اینکه مقرر است باقیمانده سهام دولت در بانک های صادرات ایران، تجارت و ملت در قالب واحدهای صندوق سرمایه گذاری واسطه گری مالی سوم (دارا سوم) به عموم هموطنان در سراسر کشور واگذار شود. لذا با قید فوریت نسبت به ایجاد ارتباطات فنی با شرکت سپرده ‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و اطلاع رسانی به کلیه شعب آن بانک به منظور آمادگی جهت پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری صندوق واسطه‌گری مالی سوم از طریق درگاه‌های حضوری و غیرحضوری اقدام لازم صورت پذیرد.

رونوشت این نامه به فهیمی مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و روح الله حسینی مقدم مدیرعامل شرکت تامین سرمایه ملت زده شده است.

کارشناسان پیش بینی می‌کنند، سه صندوق بعدی ETF نیز با استقبال عمومی بسیار زیادی مواجه خواهد شد و نقدینگی خوبی از سطج جامعه جمع‌آوری خواهد شد.
به گزارش کاماپرس: در حالیکه بازار بورس طلایی ترین ماههای خود را سپری می‌کند، رئیس سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده دومین صندوق ETF دولتی شامل سهام پالایشگاه‌های تهران، اصفهان، بندرعباس و تبریز، تا پایان مردادماه عرضه خواهد شد. عرضه اولیه‌ای که به دلیل جذابیت صندوق‌های ETF ، سرمایه گذاران تازه وارد را در بورس نگه میدارد و به دلیل تخفیف‌هایی که بر این صندوق ها اعمال شده برای تعداد بیشتری از مردم جذاب خواهد بود. با این تیر در واقع دولت میتواند، رونق بورس را هم حفظ کند.
بر اساس اعلام علیرضا صالح ریس سازمان خصوصی سازی، صندوق دارا سوم و دارا چهارم با حضور شرکت‌های بزرگ خودرویی، فلزی، معدنی، نیروگاهی وفناوری اطلاعات بازار سهام در آینده‌ای نزدیک پذیره‌نویسی خواهند شد.

فردین آقابزرگی کارشناس بورس با بیان اینکه صندوق‌های ETF دولتی با توجه به تخفیفی که برای آن‌ها اعمال شده برای عموم مردم جذاب هستند، به فرارو گفته است: به دلیل اینکه مردم خارج از بورس نیز می‌توانند این صندوق‌ها را خریداری کنند، قطعا با توجه به سود خوبی که صندوق بانکی نسیب مالکان خود کرد، سه صندوق بعدی نیز با استقبال عمومی بسیار زیادی مواجه خواهد شد و نقدینگی خوبی از سطج جامعه جمع‌آوری خواهد شد.

اهمیت صندوق داراسوم

عمق بخشی به بورس با فروش سهام شرکتهای دولتی

در همین رابطه حسین خزلی خزازی کارشناس بازار سهام نیز با اشاره به اینکه این اقدام باعث عمق‌بخشی بیشتر به بورس و جلوگیری از ایجاد حباب در این بازار کند، اظهار داشت: زمانیکه این حجم از نقدینگی به بورس تزریق می‌شود، بدون این که به عمق بازار افزوده شود، قدر مسلم قیمت‌سهم شرکت‌ها با افزایش چندین برابری روبرو می‌شود، در چنین شرایطی که قیمت‌ها حتی تا ۲۰ برابر نیز رشد کرده‌اند، دولت و سایر نهاد‌های حاکمیتی باید سهام شرکت‌های زیر مجموعه خود را در بورس عرضه کنند.

رشد بورس در گرو عرضه ۹۰درصدی سهام شرکت های دولتی

به گفته این کارشناس بازارسهام، اگر سهام شناور افزایش یابد، سهام‌دار جدید ورود می‌کند و قیمت سهام به این خاطر افزایش پیدا می‌کند، نه این که سهام‌دار جدید بیاید و همان سهم را با قیمت بالا بخرد و او نیز قیمت سهم را چندین برابر کند، بنابراین برای ادامه رشد بورس این کار بسیار مهم و حیاتی است، در همین رابطه به اعتقاد بنده اگر تا ۹۰ درصد سهام شرکت‌ها دولتی و حاکمیتی نیز در بورس عرضه شود و همان ده درصد در اختیار دولت باقی بماند، اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد، این کار به بورس بسیار کمک می‌کند و قیمت‌های فعلی در بازار نیز با این اقدام توجیه‌پذیر خواهد شد و دیگر کسی در این بازار دم از حباب و بالا رفتن بی‌رویه قیمت سهام شرکت‌ها نخواهد زد.

با وجود اینکه همچنان زمان دقیقی برای عرضه ETF های جدید مشخص نشده، اما گمانه‌زنی‌ها از ارزش بالای واگذاری‌های دور دوم نسبت به دارا یکم و سودآوری بیشتر این عرضه حکایت دارند.

آیا داراسوم سود آور خواهد بود؟

حدود دوماه پس از اولین دوره واگذاری باقیمانده سهام دولت در گروه بانک و بیمه که با اقبال چندانی هم مواجه نشد، بسیاری منتظر دور دوم واگذاری سهام دولت در حوزه خودرو، گروه پالایشی و فولاد هستند. از نظر برخی کارشناسان، جذابیت سهام گروههایی که در دور جدید واگذاریها معرفی می‌شوند، ممکن است با اقبال بیشتری از سوی صاحبان نقدینگی مواجه شود. آنها پیش‌بینی کرده‌اند در صورتیکه این افتاق بیافتد، کسری بودجه دولت هم جبران خواهد شد. در همین رابطه روزنامه «دنیای اقتصاد» در گزارش امروز خود به براآورد ارزش دو EFT دولتی پرداخته است.

بررسی‌های دنیای اقتصاد نشان  از سهام باقی‌مانده دولت در گروه‌های مذکور نشان می‌دهد در صورت استقبال ۸/ ۴۰ میلیون کد ملی در مجموع دو عرضه پیش‌رو، دولت از این محل بیش از ۱۶۰ هزار میلیارد تومان درآمد شناسایی خواهد کرد. به این ترتیب با توجه به گمانه‌های موجود از کسری بودجه ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی، سه صندوق مذکور می‌توانند بیش از ۹۴ درصد از این رقم را پوشش دهند.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۸۰۹+۰.۱۷٪

PP۱۲۶۳-۱۱.۳۷٪

PEسنگین۹۴۹-۲.۶۷٪

PE سبک۱۱۹۴-۳.۸۶٪

PE خطی۱۱۲۲-۶.۰۳٪

اوره گرانوله۳۱۲+۱۱.۴۳٪

اوره پریل۳۴۲+۱۰.۳۲٪

متانول۲۴۵-۲.۰۰٪

اتیلن گلایکل۷۷۲+۰.۱۳٪