آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخباربازار جهانی در آخرین هفته از سال میلادی 2020

بازار جهانی در آخرین هفته از سال میلادی 2020

۸ دی ۱۳۹۹ ۰۸:۰۷

بازار جهانی در آخرین هفته از سال میلادی 2020

بازار

بازارهای جهانی با رسیدن به تعطیلات پایان سال، این هفته یک روز کاری کمتر داشتند که آن را نیز آرام سپری کردند. به این ترتیب در هفته گذشته تقریبا تمامی بازارها از جمله سهام، نفت و فلزات نوسانات اندکی را ثبت کردند.

به گزارش  آرمان تحلیل به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، در میان تحولات مهم هفته‌ای که گذشت می‌توان به حصول توافق برگزیت بعد از حدود ۴ سال مذاکره و کشمکش اشاره کرد. در این میان کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، اقتصاد این کشور حداقل در کوتاه‌مدت ۸ درصد کوچکتر شود.

هفته پایانی طلا چگونه خواهد بود؟

بازار طلا در حالی آخرین روزهای معاملاتی سال ۲۰۲۰ را پشت سر می‌گذارد که در هفته گذشته ۰.۲۲ درصد کاهش قیمت را تجربه کرد و در آخرین روز قبل از کریسمس به نزدیک یک هزار و ۸۷۶ دلار در هر اونس رسید. یکی از سناریوهای محتمل برای آخرین هفته از سال ۲۰۲۰ میلادی در بازار طلا، گسیل سرمایه از بازارهای سهام به سوی بازارهای با ریسک کمتر از جمله طلاست. تحلیلگران بر این باورند که گروهی از سرمایه‌گذاران و معامله‌گران برای حفظ سوددهی خود در بازارهای سهام، احتمالا دست به فروش موقعیت‌های خود بزنند و در این صورت انتخاب بسیاری از آنها برای روزهای پایانی سال می‌تواند بازار طلا باشد. در صورت وقوع چنین سناریویی، طلا می‌تواند با حجم بالای سرمایه ورودی در پایان سال مواجه شود.

 

هفته منفی فلزات

در این هفته مس با افت ۲.۱ درصدی مجددا به زیر کانال ۲هزار دلار در هر تن نزول کرد. سرب نیز در شرایط مشابهی ۲.۱۴ درصد از ارزش خود را از دست داد و با عقبگرد به سطوح کمتر از ۲هزار دلار بر هر تن، در آخرین روز کاری هفته یک هزار و ۹۸۸  دلار قیمت خورد. هر تن آلومینیوم در این هفته افت ۱.۵ درصدی را ثبت کرد و به ۲۰۲۶ دلار رسید. این روند در بازار روی با افت هفتگی ۰.۶ درصدی و رسیدن این فلز به دو هزار و ۸۴۲ دلار دنبال شد.

هشتمین صعود هفتگی نفت

در این هفته نفت برنت با رشد ۱.۹ درصدی به ۵۱.۲۹ دلار بر هر بشکه رسید تا برای هشتمین هفته متوالی صعودی باقی بماند. ذخایر نفت آمریکا اندکی کاهش پیدا کرد و منجر به افزایش قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه شد. تعداد دکل های نفتی آمریکا نیز با یک واحد افزایش به ۲۶۴ واحد رسید. تعداد دکل های فعال آمریکا از اواسط آگوست تاکنون بیش از ۱۰۰ واحد افزایش داشته است. روسیه انتظار دارد که از نشست بعدی که در فوریه برگزار می شود، تولید اوپک پلاس حدود ۵۰۰هزار بشکه افزایش پیدا کند.

 

 

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪