آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبار جسورانهصندوق جسورانه چیست؟

صندوق جسورانه چیست؟

۱۰ دی ۱۳۹۹ ۰۸:۱۰

صندوق جسورانه چیست؟

شرکت هایی که در آستانه تأسیس هستند و یا در مراحل اولیه شروع فعالیت به سر می‌برند جهت اجرای طرح‌های خود نیاز به نقدینگی بالایی دارند. این موضوع در خصوص شرکت‌های تازه بنیانی که طرح‌های خلاقانه و نوآورانه‌ای دارند و توسط کارآفرینان جوان تأسیس می‌شوند، بیشتر حائز اهمیت است. نبود نقدینگی و سرمایه کافی یکی از مهمترین دلایل شکست شرکت‌های تازه بنیان و طرح‌های کارآفرینی بوده و جامعه را از رشد و پیشرفت بیشتر بازمی‌دارد؛ بنابراین برای اجرایی شدن این طرح‌ها نیاز به حمایت‌های خارج از شرکت و تزریق نقدینگی وجود دارد. امروزه با افزایش پیچیدگی‌های مالی و پیشرفت تکنولوژی، سازوکاری برای تأمین مالی پروژه‌ها و طرح‌های جدید به وجود آمده است. یکی از اقدامات انجام شده در این راستا، تشکیل صندوق‌هایی برای اختصاص سرمایه به استارت آپ‌ها است تا بتوانند کسب‌وکار خود را رونق بخشند. صندوق‌ جسورانه نوعی صندوق سرمایه گذاری است که اقدام به بررسی کسب و کارهای نوپا کرده و پس از ارزیابی آن‌ها، سرمایه مورد نیاز را در اختیارشان قرار می‌دهد. در ادامه به تعریف و سازوکار آنها می‌پردازیم.

 

تعریف صندوق جسورانه

صندوق جسورانه، صندوق خطرپذیر و یا Venture Capital، صندوق سرمایه گذاری مشترکی است که سرمایه خود را از شرکت‌ها، مؤسسات، صندوق ها و سرمایه‌داران حقیقی جمع‌آوری کرده و آن را در مشاغل نوپا و طرح‌های نوآورانه که دارای پتانسیل بالایی هستند، سرمایه گذاری می‌کند. هدف صندوق های جسورانه علاوه بر کسب بازدهی بالا از سرمایه گذاری در این حوزه، کمک به رشد اقتصادی و کارآفرینی، ایجاد اشتغال و توسعه فناوری است. بدین علت که سرمایه گذاری در طرح‌های جدید و شرکت تازه تأسیس دارای احتمال شکست و از بین رفتن سرمایه است، این صندوق ها ریسک بالایی دارند که سبب نام‌گذاری آن خطرپذیر برای آن‌ها نیز شده است. در عین حال در صورتی که پروژه‌های نوآورانه که در آن‌ها سرمایه گذاری شده است به رشد و موفقیت برسند بازده‌های بسیار بالاتری نسبت به سایر سرمایه گذاری‌ها در بازار کسب خواهد نمود؛ بنابراین می‌توان گفت که بازدهی و ریسک صندوق های سرمایه گذاری جسورانه بسیار بالا است.

ترکیب دارایی

همان‌طور که در تعریف صندوق های جسورانه توضیح دادیم، این صندوق ها در طرح‌ها و شرکت‌های تازه تأسیس سرمایه گذاری می‌کنند. براساس مقررات سرمایه گذاری، معمولاً این صندوق ها بین ۵۰ تا ۶۰ درصد از دارایی خود را در پروژه‌های نوپا سرمایه گذاری می‌کنند و مابقی سرمایه خود را به سپرده‌های بانکی یا اوراق با درآمد ثابت اختصاص می‌دهند.

مراحل سرمایه گذاری

فرآیند سرمایه گذاری صندوق های جسورانه در طرح‌ها و پروژه‌ها به شرح زیر است:

 

ویژگی‌های صندوق جسورانه

جهت آشنایی بیشتر با سازوکار صندوق های جسورانه باید به نکات زیر توجه کرد:

۱- وظیفه بررسی مدارک و شرایط مربوط به تأسیس صندوق جسورانه توسط کمیته‌ای تحت عنوان «کمیته بررسی صندوق سرمایه گذاری جسورانه» صورت می‌پذیرد و مجوز نهایی توسط سازمان بورس و اوراق بهادار صادر می‌شود.

۲- دوره فعالیت از روز آغاز فعالیت خود حداکثر ۷ سال است و پس از طی شدن این بازه زمانی، صندوق باید منحل شود.

۳- حداقل مبلغ مؤسسان صندوق در زمان تأسیس، باید حداقل ۱۰ میلیارد باشد.

۴- در زمان تأسیس حداقل سه شخص حقوقی یا حقیقی واجد شرایط، باید حداقل ۵ درصد سرمایه را پرداخت نمایند.

۵- قیمت اسمی هر واحد سرمایه گذاری ۱۰ میلیون ریال است.

۶- به منظور کاهش ریسک سرمایه گذاری، بیش از ۲۰ درصد سقف منابع صندوق، در یک شرکت خاص سرمایه گذاری نمی‌شود. تنها یک شرکت می‌تواند بدون رعایت نصاب فوق تا ۳۰ درصد منابع صندوق را به خود تخصیص دهد.

انواع صندوق های جسورانه در ایران

با توجه به فعالیت بالای صندوق های جسورانه در دنیا، در سال‌های اخیر صندوق های جسورانه مختلفی نیز در ایران فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. براساس فهرست اعلام شده توسط شرکت فرابورس ایران، صندوق های جسورانه نام برده شده در جدول زیر در حوزه‌های متعددی اکنون در حال فعالیت هستند. اطلاعات جزئی مرتبط با این صندوق ها از جمله اساسنامه، امیدنامه و سایر مدارک را نیز می‌توان هم از سایت اختصاصی صندوق مورد نظر و هم از سایت کدال کسب کرد.

ریسک‌ها

با توجه به توضیحات، دریافتیم که ریسک بسیار بالا است. عوامل ریسکی متعددی بر سرمایه گذاری این صندوق ها تأثیرگذار است و تنها باید از سوی افرادی صورت پذیرد که تحمل پذیرش چنین ریسکی را داشته باشند زیرا هیچ تضمینی نه تنها بر کسب سود، بلکه بر بازگشت سرمایه اولیه نیز وجود ندارد.

ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک بسیاری وجود دارد. (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ریسک می‌توانید مطلب انواع ریسک سرمایه گذاری را مطالعه فرمایید.) از جمله اینکه حفظ سرمایه و کسب بازدهی بستگی بسیاری به موفقیت شرکت سرمایه‌پذیر دارد و در صورت شکست طرح یا پروژه، سرمایه صندوق نیز از بین می‌رود. به سرانجام رسیدن طرح‌ها نیز می‌تواند به وضعیت اقتصادی کشور و جهان، طرح‌های دولتی، تورم، واردات مواد اولیه و محصولات مرتبط و سایر موارد بستگی داشته باشد.

با توجه به حوزه‌های مختلفی که این نوع صندوق ها در آن‌ها سرمایه گذاری می‌کنند، می‌توانند ریسک سرمایه گذاری متفاوتی نیز داشته باشد. تغییر بودجه دولتی اختصاص داده شده به حوزه‌های مورد نظر، اعمال محدودیت‌ها، کاهش واردات یا صادرات، نوسانات نرخ ارز و سایر عوامل نیز باعث ایجاد ریسک می‌شوند. همچنین هزینه‌های نیز می‌تواند سبب از دست رفتن سود یا سرمایه شود. وجود رقبا و اشباع بازار نیز یکی دیگر از ریسک‌های تأثیرگذار بر منابع مالی صندوق های جسورانه است.

شرایط مورد نیاز برای سرمایه گذاری در صندوق های جسورانه

همان‌طور که توضیح دادیم، ریسک صندوق های جسورانه بسیار بالا است؛ بنابراین سرمایه گذاری در این صندوق ها نیز باید توسط افراد ریسک‌پذیر و جسور صورت گیرد که پیش‌بینی از دست رفتن کل سرمایه خود را داشته باشند؛ بنابراین صندوق های بازنشستگی با منابع مالی زیاد، شرکت ها، مؤسسات مالی، بیمه و افراد حقیقی سرمایه دار ریسک پذیر می‌توانند سرمایه گذاری در این صندوق ها را مدنظر قرار دهند.

سرمایه گذارانی که تمایل دارند سرمایه گذاری کنند باید شرایط زیر را دارا باشند:

  • کلیه سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی متقاضی باید بیانیه پذیرش ریسک سرمایه گذاری در این صندوق ها را رؤیت و امضا کنند.
  • حداقل میزان سرمایه گذاری هر سرمایه گذار یک میلیارد ریال است ولی محدودیتی برای سقف خرید واحدهای سرمایه گذاری وجود ندارد.

 

مزایا

در حال حاضر بزرگترین شرکت‌های جهان در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت می‌کنند به دلیل ظرفیت بالای این بازار، رشد کسب و کارهای این حوزه خیلی سریع است. یک ایده خوب که بتواند نیاز مردم را به درستی ارزیابی کند و پاسخ مناسبی برای نیاز مردم داشته باشد در مدت کوتاهی می‌تواند بازخورد بسیار بالایی داشته باشد. صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه روی یک یا چند پروژه نوپا سرمایه‌گذاری می‌کنند تا میزان ریسک پذیری سرمایه‌گذاری را کنترل کنند به همین دلیل معمولا میزان سوددهی این صندوق‌ها متوسط و یا بالاست. همچنین با سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها می‌توان به‌صورت مستقیم در روند تأمین مالی برای آغاز فعالیت کسب و کارهای جدید سهیم شد.

ریسک‌ صندوق‌ جسورانه

قاعدتا نباید توقع بازگشت سرمایه یا نیمی از آن را داشت، چون هیچ ضمانتی برای برگشت سرمایه وجود ندارد. سرمایه‌گذاری در یک استارت آپ بسیار ریسکی است. صندوق‌ جسورانه به منظور دستیابی به کسب سود بالا، معمولا سرمایه را در چندین کسب و‌ کار نوپا و مخاطره‌پذیر سرمایه‌گذاری می‌کند که در مجموع و به طور متوازن بازده صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه متوسط یا بالا باشد.

صندوق جسورانه یکم آرمان آتی

 

صندوق سرمايه‌گذاري جسورانه یکم آرمان آتی نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسيده است و تحت نظارت آن مي‌باشد. اساسنامه و اميدنامة اين صندوق در تاريخ 1395/6/6 به تصويب مجمع صندوق رسيده و نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شده است. نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار بر صندوق به منظور حصول اطمينان از رعايت مقررات قانوني و مصوبات سازمان بورس و اوراق بهادار و شفافيت اطلاعاتي بوده و به منزلة تأئيد مزايا، تضمين سودآوري، کامل و صحيح بودن اطلاعات مندرج در اميدنامه يا توصيه و سفارش سازمان بورس و اوراق بهادار به سرمايه‌گذاري در صندوق نمي‌باشد.

سرمايه‌گذاري در اين صندوق با ريسک بسيار زيادي همراه است که ناشي از ماهيت اينگونه سرمايه‌گذاري است. البته، تمهيدات لازم به عمل آمده است تا سرمايه‌گذاري‌هاي اين صندوق سودآور باشد وليکن هيچ تضميني در خصوص سود يا اصل سرمايه وجود ندارد. ممکن است در اثر کاهش ارزش خالص دارايي‌هاي صندوق، سرمايه‌گذار در موقع فروش واحدهاي سرمايه‌گذاري خود، مبلغي دريافت كند كه از مبلغ پرداختي وي هنگام پذيره‌نويسي و یا خرید واحدهاي سرمايه‌گذاري بسيار کمتر باشد.

عوامل ریسک

Ø  سرمايه‌گذاري در اين صندوق ماهيتي بسيار پرريسک دارد و تنها بايد از سوي افرادي صورت گيرد که منابع مالي کافي براي پذيرش چنين ريسکي را دارند و در هيچ مقطعي نياز فوري به نقد کردن سرمايه‌گذاري صورت‌گرفته در اين صندوق را ندارند. واحدهاي صندوق نبايد توسط کساني خريداري شود که از نظر مالي و رواني آمادگي پذيرش از دست دادن کل اين سرمايه را ندارند و سرمايه‌گذاري نبايد بخش اصلي سبد سرمايه‌گذاري سرمايه‌گذار را تشکيل دهد. هيچ تضميني در خصوص بازدهي سرمايه‌گذاري کوتاه‌مدت و بلندمدت سرمايه‌گذاران وجود ندارد و تضميني در خصوص حفظ تمام يا بخشي از سرمايه‌گذاري صورت گرفته وجود ندارد.

Ø  سرمايه گذاري در فن‌آوري‌هاي نوين و شرکت‌هاي نوپا ذاتا ريسک بالايي دارد. منابع نقدينگي صندوق تا حد زيادي وابسته به موفقيت شرکتهاي سرمايه‌پذير آن است. ادامه فعاليت و رشد شرکت‌هاي نوپا نيز مستلزم جذب سرمايه است که ممکن است صندوق قادر به تامين آن نباشد و نهاد ديگري نيز علاقمند به اين کار نباشد که ممکن است در ادامه کار منجر به شکست سرمايه‌گذاري گردد.

Ø  دارايي‌هاي صندوق و به تبع آن قيمت‌گذاري ارزش خالص دارايي‌هاي صندوق اساسا بر مبناي ارزش دارايي‌هاي شرکت‌هاي تحت سرمايه‌گذاري صندوق است. ارزش واحدهاي بر مبناي افزايش و کاهش قيمت اين دارايي‌ها تغيير مي‌کند. فرآيند ارزشيابي صندوق در خصوص واحدهاي صندوق بر پايه عدم‌قطعيت‌هاي ذاتي هر سرمايه‌گذاري خواهد بود و و نتيجه ممکن است متفاوت از ارزشي باشد که هر يک از سرمايه‌گذاري‌ها در يک بازار با نقدشوندگي بالا مي‌توانست داشته باشد.

Ø  هزينه‌هاي صندوق مي‌تواند سبب کاهش يا از دست رفتن سودي شود که مي‌تواند به سرمايه‌گذاران تخصيص يابد. در مواقعي که هزينه‌هاي صندوق مازاد بر درآمدهاي آن شود، کسري آن از طريق سرمايه جمع‌آوري شده در پذيره‌نويسي جبران خواهد شد.

Ø  صندوق در فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري با رقابت ساير رقبا مواجه است و تضميني نيست که حتما فرصت مناسبي شناسايي گردد.

Ø  سرمايه‌گذاري‌هاي صندوق غالبا نقدشوندگي بسيار پاييني دارند و نيازمند تعهد بلندمدت‌تري نسبت به معمول هستند. زيان‌ها معمولا پيش از سود محقق مي‌شوند و ممکن است صندوق ناگزير شود از برخي از سرمايه‌گذاري‌ها بدون کسب بازدهي خروج کند.

Ø  اين صندوق متفاوت با صندوق‌ها سرمايه‌گذاري مشترک است. بنابر اين قوانين حمايت از دارندگان واحدهاي صندوق‌هاي مشترک موضوعيت ندارد و ممنوعيت‌ها و محدوديت‌هاي آن صندوق‌ها در مورد اين صندوق مصداق ندارد.

اهداف صندوق جسورانه آرمان آتی

هدف از تشکيل صندوق، جمع‌آوري سرمايه از سرمايه‌گذاران و سرمايه‌گذاري در شرکت‌هاي در شرف تاسیس و یا نوپاي داراي پتانسيل رشد زياد و سريع با هدف کسب بيشترين بازده اقتصادي ممکن در برابر پذيرش ريسک بالا است. علاوه بر کسب بازدهي از سرمايه‌گذاري‌هاي بلندمدت در اين زمينه، کمک به رشد اقتصادي، کارآفريني، ايجاد اشتغال و توسعه فن‌آوري از ديگر اهداف صندوق به حساب مي‌آيند. در راستاي هدف يادشده، صندوق منابع مالي را جمع ‌آوري نموده و در اوراق مالکيت اشخاص حقوقي با موضوع فعاليت در زمينه‌هاي از جمله پروژه‌هاي فکري و نوآورانه، اختراعات، علائم تجاري، طرح‌هاي صنعتي، ارقام گياهي، آثار ادبي و هنري به منظور به بهره‌برداري رساندن و تجاري سازي دارايي‌هاي ياد شده از طريق تملک خرد يا مديريتي، سرمايه‌گذاري مي‌نمايد.

ايجاد اين صندوق سبب خواهد شد که بخشي از سرمايه‌گذاران حقوقی یا حقيقي که داراي منابع مالي زيادي هستند، بتوانند پروتفوي خود را با حضور در سرمايه‌گذاري صنايع نوظهور و فن‌آوري‌هاي پيشرفته تنوع بخشند. با توجه به سهم کمي که اين بخش از سرمايه‌گذاري در سبد کلي سرمايه‌گذار دارد، توسعه ساختارها و فرآيندهاي سرمايه‌گذاري در چنين حوزه‌هايي به صرفه نيست. در حاليکه صندوق با توجه به تخصصي بودن خود افراد حرفه‌اي، متخصص و صاحب صلاحيت را گرد هم آورده است و به صورت تخصصي و متمرکز به فعاليت در اين حوزه به فعاليت مي‌پردازد و زمينه موفقيت بيشتري دارد. صندوق سرمايه‌گذاري جسورانه اين امکان را براي سرمايه‌گذاران فراهم مي‌آورد که بدون درگير شدن در چالش‌ها و پيچيدگي‌هاي صنعت سرمايه‌گذاري مخاطره‌پذير از مزايا و منافع آن برخوردار شوند.

 

 

 

 

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪