آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلمطالب آموزشیبهترین شرکت های سبدگردان بورس در سال 1400

بهترین شرکت های سبدگردان بورس در سال 1400

۲۱ دی ۱۳۹۹ ۱۱:۱۶

معرفی بهترین شرکت های سبدگردان بورس در سال 1400

شاید خیلی‌ها بخواهند بدانند که بهترین سبدگردان های بورس کدام شرکت است و باید سرمایه خودشان را به چه کسی و در چه شرایطی بسپارند. ما قصد داریم تا مفهوم سبدگردانی را برای شما شرح دهیم. sfn'vnhkd

سبدگردانی آرمان اتی sfn'vnhkd


سبدگردان کیست؟

سبدگردان شخصیتی حقوقی است که طبق یک قرارداد مشخص، در ازای دریافت سودی توافقی، تصمیم به خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار شما می‌پردازد.

به سبدگردانی، مدیریت پرتفوی نیز گفته می‌شود. هر گونه تصمیم‌گیری برای خرید یا فروش اوراق‌بهادار با هدف اداره پرتفوی مشتری توسط شخص دیگر را مدیریت پرتفوی می‌نامند و شخص تصمیم‌گیرنده را مدیر پرتفوی گویند.

شخص حقوقی است که در قالب قراردادی مشخص و به منظور کسب منفعت، به خرید و فروش سهام و اوراق بهادار برای سرمایه‌گذار می‌پردازد. سبدگردانی جز خدماتی است که توسط کارگزاری ها و شرکت هایی که از سازمان بورس مجوز رسمی دارند، ارائه می شود. سرمایه گذار با بستن قراداد با سبدگردان و با شرایطی مسئولیت مدیریت دارایی خود را به فردی که دانش و مهارت و تجربه کافی برای معامله در بازار را دارد، می سپارد. حالا که با مفهوم آن آشنا شدیم، لازم است بدانیم برای انتخاب  باید به چه نکاتی توجه کنیم و اساسا چه شرایطی را باید در نظر بگیریم.

سبدگردان دقیقاً چه کار می‌کند؟

سبدی از دارایی‌های مشخصی که سبدگردان  با دانش خود به مدیریت آن میپردازد و در واقع ، آن‌ها را برای خرید و فروش مرتب می‌کند. سبدگردان میزان سرمایه‌‌ و قدرت ریسک پذیری شما را به عنوان سرمایه‌گذار در نظر می‌گیرد و با همکاری تحلیلگران حرفه‌ای، نظارتی مستمر بر سهام شما دارد. چنانچه شرایط بازار سرمایه یا وضعیت سرمایه‌گذار تغییر کرد، این سبدگردان است که استراتژی جدیدی را طبق وضعیت جدید پایه ریزی میکند.

 

فایده‌ سبدگردانی چیست؟

افرادی هستند که به‌تازگی وارد بازار سرمایه شده‌اند. افرادی هم هستند که لزوماً تازه‌وارد نیستند اما به مشاغلی مشغولند که باعث می‌شود وقت کافی را برای اینکه خودشان سبدگردان خودشان باشند، ندارند. نقطه‌ مشترک این ۲ گروه این است که تخصص سبدگردان می‌تواند از نگرانی‌ و ریسک آن‌ها در بازار سرمایه‌ بکاهد؛ زیرا تمام تصمیمات گرفته‌شده با دقت و بررسی لازم روی گزارش‌های مالی و اخبار بازار سرمایه صورت می‌گیرد.

  مهمترین این مزایا شامل موارد زیر می شوند :

 1. ۱ - شفافیت بالای اطلاعاتی و گزارشگری
  ۲ - مدیریت ساختاری سبد سهام متناسب با درجه ریسک‌پذیری سرمایه گذاران
  ۳ - پرهیز از رفتارهای هیجانی با مدیریت عقلائی سبد سهام
  ۴ - کاهش ریسک سوء مدیریت در سبد سهام به واسطه تعبیه نظام کنترل داخلی مناسب
  ۵ - امکان مدیریت وجوه نقد راکد اشخاص حقوقی با حفظ قابلیت درجه نقدشوندگی سبد سهام ایشان
  ۶ - مدیریت اثربخش و کارآمد در سبد سهام با استفاده از ساز و کار علمی

sfn'vnhkd سبدگردانی آرمان آتی


آیا سبدگردانی یک نهاد قانونی‌ است؟

بله. در آذرماه سال 1384، برای مدیریت بهتر وجوه آحاد جامعه، نهاد مالی جدیدی به نام سبدگردان به عنوان نهادی واسطه‌ای معرفی شد. مواردی که در ادامه نام می‌بریم مهمترین قوانین و مقررات حاکم بر فعالیت شرکت‌های سبدگردان است:

۱- قانون تجارت؛

2- قانون بازار اوراق بهادار؛

3- قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی؛

4- دستورالعمل‌های صادره از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار ؛

5- قانون و دستورالعمل‌های مبارزه با پولشویی؛

6- قوانین تامین اجتماعی و مالیات‌های مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده

Hvlhk Hjd سبدگردانی

آیا سبدگردان در زیان سهیم است؟

خیر. فرض بر این است که سرمایه‌گذار از ریسک کلی بازار بورس مطلع است و با این آگاهی سبدگردان مناسبی را انتخاب می‌کند.


کارمزد سبدگردان چقدر است؟

کارمزد سبدگردانی براساس ۲ عامل شامل : قرارداد منعقد شده با مشتریان و مصوبات سازمان بورس اوراق بهادار محاسبه می‌شود. کارمزد سبدگردانی متغیر است و به منظور افزایش منافع مشتری و با توافق طرفین قرارداد مشخص می شود.

بطور مثال سرمایه‌گذار و سبدگردان ‌با هم توافق می‌کنند که تا وقتی که به بازده ۴۰ درصد ( طبق توافق اولیه ) ، برسند سبدگردان فقط کارمزد مدیریت سبد دریافت کند که مقدار ناچیزی است ولی اگر بازده بالاتر از ۴۰ درصد رسید دیگر فقط کارمزد مدیریت دریافت نمیکند بلکه به میزان بازده کسب شده بیش از ۴۰ درصد، از مازاد سود کسب‌شده درصدی نیز به سبدگردان به عنوان کارمزد عملکرد اختصاص داده می شود.

با توجه به روش گفته شده در می یابیم که سود سبدگردان در گرو سود سرمایه گذار می باشد به‌ این‌ ترتیب هر چه سبدگردان عملکرد بهتری در زمینه مدیریت دارایی سرمایه گذاری داشته باشد ، سرمایه‌گذار سود بیشتری به دست آورده و سبدگردان نیز با توجه به سود حاصل شده از سرمایه سود خود را افزایش می دهد . sabadgardani

 

تضمینی برای سبدگردانی از سمت سازمان بورس وجود دارد؟

خیر. سازمان بورس به هیچ شرکت سبدگردانی و هیچ شخصی اجازه تضمین سود را نمی‌دهد. هرچند یک سری استثنا در بحث صندوق‌های سرمایه‌گذاری که سود آن‌ها در محدوده سود بانکی است وجود دارد اما باید توجه داشته باشید که سبدگردان انتخابی شما عملکرد خوبی در گذشته و یک تیم تحلیل حرفه‌ای داشته باشد.

 

چرا نباید به اشخاص حقیقی یا سبدگردا‌ن‌های بدون مجوز اعتماد کنیم؟

با توجه به اینکه در بازار سرمایه پول و سهام (دارایی‌های با نقد شوندگی بسیار بالا) معامله می‌شود و قاعدتا هر سرمایه گذاری با تلاش زیاد منابعی را برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه مهیا کرده است، بنابراین عقل سلیم حکم می‌کند که سرمایه‌گذاران از طریق شرکت‌ها‌ی رسمی و دارای مجوز فرایند مدیریت دارایی‌ها را انجام دهند.

اشخاصی که با قول‌های واهی صحبت از بازدهی‌های چند صد درصدی می‌کنند، معمولا کارشان این است که منابع مردم عادی را در اختیار گرفته و از اهرم آن برای کسب بازدهی شخصی استفاده می کنند. قراردادهای منعقد شده با این افراد هیچ اعتباری ندارد و در هیچ مرجعی قابل پیگیری نیست.

به عبارتی از آنجا که هیچ شخص ثالثی (امین سبد) بر قرارداد نظارت ندارد، فرایند گزارشگری از این افراد مشخص نیست. در ضمن معمولا مکان ثابتی هم برای مراجعه به این افراد وجود ندارد. بنابراین نباید پول بی زبان را به افراد سر زبان دار داد!

بارها دیده یا شنیده‌ایم که افرادی با دادن وعده و وعید مبالغی را از سرمایه گذاران گرفته و آن را صرف بالابردن سهام بی ارزش خود نموده‌اند. در پایان نه تنها سرمایه گذار سود نمی‌برد بلکه با ضرر هنگفتی نیر مواجه شده و گاهی حتی قادر به فروش سهم خود نیز نمی‌شود.


شرکت سبدگردانی آرمان آتی با مجوز رسمی از سازمان بورس و اوراق بهادار 

sfn'vnhkd سبدگردانی آرمان آتی

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪