آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخباررقبای جدید بورس/ فارکس و بیت‌کوین جای بورس را می‌گیرند؟

رقبای جدید بورس/ فارکس و بیت‌کوین جای بورس را می‌گیرند؟

۳۰ دی ۱۳۹۹ ۰۶:۰۲

رقبای جدید بورس/ فارکس و بیت‌کوین جای بورس را می‌گیرند؟

بیت کوین

بسیاری از سهامداران با توجه به ریزش‌های اخیر بازار سهام برای جبران زیان خود به سمت بازارهایی چون فارکس و کریپتو گرایش پیدا کرده‌اند، اما آیا این بازارها برای جبران ضرر بورس مناسبند؟

به گزارش آرمان تحلیل به نقل از صدای بورس، ریزش بازار سهام از مرداد ماه آغاز شد و تا امروز، سرمایه افرادی که از مردادماه وارد بازار شده‌اند تقریبا به نصف رسیده است. بسیاری از سهامداران از زیان در بورس خسته شده و برای جبران ضرر و زیان خود به بازارهایی چون فارکس و کریپتو روی آوردند. اما سئوال اینجاست که سرمایه‌گذاری در این بازارها مناسب است؟

پیام الیاس‌کردی، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به ریزش‌های اخیر بورس گفت: با توجه به ریزش‌های اخیر بورس برخی سرمایه‌گذاران به دنبال جبران زیان خودشان هستند و می‌خواهند وارد بازارهایی چون دلار، خودرو و مسکن شوند اما دسته دیگری از سهامداران به سمت بازارهایی چون فارکس و کریپتو گرایش پیدا کرده‌اند.

وی درباره فارکس هم همین نکته را گفت اینکه فارکس به هیچ کس رحم نمی‌کند و بدون آموزش احتمال از دست دادن کل سرمایه در این بازار وجود دارد و کسانی که بدون آکاهی در این بازارها سرمایه‌گذاری می‌کنند شکست خواهند خورد.
بازار رمزارزها در ایران طرفداران زیادی دارد. چراکه ارزش آن ظرف یکسال ۱۰ برابر شد. هفته گذشته بود که بیت‌کوین ظرف چند روز به مرز ۴۰ هزار دلار رسید و ناگهان عقب نشست. این کارشناس بازار سرمایه می‌گوید بازار رمزارزها با کسی شوخی ندارد و سرمایه افراد می‌تواند یک شبه به صفر برسد. پس ناگهانی وارد این بازار نشوید. یکسال آموزش ببینید و بازار رصد کنید، بعد وارد شوید.

در سرمایه‌گذاری در بازارهایی مانند بیت کوین نکته حائز اهمیت این است که افراد در کف قیمتی وارد بازار شوند نه بعد از رشد بیش از اندازه این بازارها.

اما دلیل گرایش مردم به بازار رمزارزهایی چون بیت‌کوین چیست؟ به گفته الیاس کردی با توجه به رکود و نزول بازارهای داخلی از جمله دلار و طلا این بازارها جذابیت خود برای سرمایه‌گذاری را از دست داده‌اند و مردم متقاضی سرمایه‌گذاری در بازارهای جهانی‌اند. اما مشکل این است که بازار فارکس و رمزارزها پیچیدگی‌های خاص خود را  دارد و ورود به این بازارها نیازمند آموزش زیاد و کسب علم است و اگر سرمایه‌گذار بدون آگاهی وارد این بازار شود امکان دارد تمام سرمایه خود را در جریان معاملات از دست بدهد.


سوالات متداول درباره بیت کوین

سوالات متداول برای کسانی است که به دنبال پاسخ بسیار کوتاه و ساده‌ای از پرسش‌هایی هستند که احتمالا در ابتدای راه آشنایی با بیت کوین با آن‌ها مواجه شده‌اند.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که کسی آن را کنترل نمی‌کند و همه می‌توانند با استفاده از آن واحدهای پولی شبکه را منتقل کنند. بیت کوین امکان ارسال پول به هر نقطه از دنیا را به‌سادگی و بدون توجه به مرزهای جغرافیایی و شبکه‌های بانکی فراهم کرده است.

بیت کوین از کجا میاد؟

بیت کوین طی فرایندی که ماینینگ یا استخراج نام دارد، توسط ماینرها در شبکه به دست می‌آید. ماینرها بیت کوین را در ازای برق مصرفی برای امن نگه‌داشتن شبکه و تایید تراکنش‌ها، دریافت می‌کنند.

سازنده بیت کوین چه کسی است؟

خالق بیت کوین فرد یا گروه ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو است. این هویت ناشناس در سال ۲۰۰۸ مقاله معرفی بیت کوین را منتشر و در ابتدای ۲۰۰۹ اولین نسخه از نرم‌افزار بیت کوین را عرضه کرد. هویت ساتوشی همچنان به شکل یک معما باقی مانده است.

آیا بیت کوین رایگان واقعیت دارد؟

استخراج بیت کوین با استفاده از مرورگر و برنامه‌هایی در تلفن همراه دروغی بیش نیست. با این حال در ابتدای راه‌اندازی شبکه در حوالی سال‌های ۲۰۱۰، وب‌سایت‌هایی تحت عنوان فاست (faucet) بیت کوین رایگان به مردم می‌دانند، اما در حال حاضر فاست‌ها اتلاف وقت و در اغلب موارد برای کلاهبرداری ساخته شده‌اند.


آیا امکان نابود شدن bitcoin وجود دارد؟

تاکنون رسانه‌ها بیش از صدها بار مرگ بیت کوین را اعلام کرده‌اند. نابود شدن می‌تواند کلمه‌ای گمراه‌کننده باشد. اگر منظور از نابود شدن این است که دیگر هیچ اثری از آن به چشم نخورد، در این صورت باید گفت که تقریبا غیرممکن است. بیت کوین تا زمانی که تنها یک نفر هم در شبکه‌اش باقی مانده باشد و به استخراج ادامه دهد، زنده باقی خواهد ماند.

برای نابودی کامل بیت کوین، باید تمامی ارتباطات اینترنتی و الکتریسیته در سطح جهانی از کار بیافتد که یک آخر الزمان نامحتمل به نظر می‌رسد. البته حتی اگر یک خاموشی موقتی در کل اینترنت هم رخ دهد، پس از اتصال دوباره نودها، بیت کوین کار خود را از سر خواهد گرفت.

سناریوی دیگری که برای مرگ این ارز دیجیتال وجود دارد، احتمال وجود یک اشکال نرم‌افزاری بزرگ در یکی از بروزرسانی‌های آن است که احتمال وقوع این مورد هم بسیار اندک است. چرا که تعداد بسیار زیادی از توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان می‌توانند کدها و بروزرسانی‌ها را مشاهده کنند و تمامی آپدیت‌های نرم‌افزار بیت کوین، با محافظه‌کاری‌ و پس از اجرای آزمایش‌های متعدد انجام می‌شود.

حتی اگر دولت‌ها هم برای تعطیل کردن کسب‌وکارهای مرتبط، دست به یکی کنند در این صورت این کسب‌وکارها به مناطق و کشورهایی که دوستدار ارزهای دیجیتال هستند نقل مکان خواهند کرد. وجود ارز دیجیتالی که از بیت کوین بهتر باشد و بتواند به برندی که بیت کوین امروزه به آن دست یافته غلبه کند یکی دیگر از احتمالات پیش روی است که می‌تواند موجب تضعیف بیت کوین در طول زمان شود.

بیت کوین نشان داده که در مقابل هک شدن صرافی‌ها، کیف پول‌ها، نرم‌افزارها و خدماتی که بر بستر آن شکل گرفته‌اند مقاوم است و تنها تاثیرات قیمتی کوتاه‌مدتی از آن‌ها می‌پذیرد. اما وقوع یک حمله ۵۱ درصدی در شبکه می‌تواند اعتبار آن را زیر سوال ببرد و قیمت آن را به شدت کاهش دهد. با این حال هزینه انجام چنین حمله‌ای از حد تصور خارج است و ماینرها در حالت منطقی، انگیزه‌ای برای نابود کردن فعالیت اقتصادی خودشان ندارند.

بیت‌ کوین چیست؟

 

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪