آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخباردلایل ریزش بورس؟(بهمن 1399)

دلایل ریزش بورس؟(بهمن 1399)

۳۰ دی ۱۳۹۹ ۰۶:۰۸

دلایل ریزش بورس؟(بهمن 1399)

دلایل ریزش/ چشم انداز آینده بازار سهام

مدیرعامل شرکت سبدگردان اعتبار امروز گفت: برای ارزیابی این روزها باید معاملات سهام را از یک سال گذشته رصد کرد.

به گزارش آرمان تحلیل به نقل از صدای بورس، محمد کفاش پنجه شاهی، مدیر عامل شرکت سبدگردان اعتبار امروز  افزود: از ابتدای سال ۹۷ شاهد رشد شدید چند مرحله ای نرخ دلار بودیم و معمولا بازار سرمایه اثر رشد نرخ ارز را با تاخیر نشان می‌دهد چراکه با گذر زمان نرخ های جدید دلار در صورت‌های مالی شفاف می شود، هرچند طی ماه‌های اخیر بازار واکنش‌های سریعتری نسبت به این موضوع داشته و به طور کلی مردم و سرمایه گذاران در بازار سهام آینده را می‌خرند و چشم انداز آینده در قیمت سهام متبلور می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از یک سال گذشته بیشتر از هر موضوعی قدرت پول روندها و پیش‌بینی‌ها را در بازار مشخص می‌کرد، گفت: از روزهای پایانی سال ۹۸ شاهد ورود شگفت‌انگیز نقدینگی مردم به بازار بودیم و این در حالی بود که بازار سرمایه ظرفیت این حجم از ورود نقدینگی را نداشت و ابزارهای بازار سرمایه برای اینکه پاسخگوی همه سلیقه‌ها باشد، کامل نشده بود.  اما ورود پول طی تا تابستان ۹۹  رشدهای عجیب و بی‌سابقه ای را برای بازار سهام رقم زد  که در این میان برخی افراد تازه‌وارد و بدون آگاهی تارگت‌های نجومی و اعداد بسیار بزرگی را برای شاخص کل مطرح می‌کردند که به هیجان بازار اضافه می‌کرد.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه ویژگی بازار سرمایه این است که دارایی‌ها همیشه در طی زمان به سمت ارزش واقعی خود حرکت می‌کنند، گفت: بر همین اساس بازار از مرداد ماه وارد دوره‌ای از اصلاح شد که بعد به ریزش رسید و همان پولی که بازار را بالا برده بود، این بار ریزش قیمت‌ها را به دنبال داشت.

وی با اشاره به اینکه برخی مسئولان نظام در پیک قیمت‌ها و اوج هیجان به تبلیغ و تشویق مردم برای ورود سرمایه‌ها به بازار سرمایه پرداختند ، گفت: بسیاری از افراد که امروز نقدینگی‌های خود را از دست داده‌اند، در همان دوران وارد بازار سرمایه شدند.

کفاش پنجه شاهی در استودیو فرابورس به فاکتورهای مهم انتخاب سهام و سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت: سرمایه‌گذاران برای انتخاب سهام خود باید به فاکتورهای نرخ دلار، نرخ سود بانکی، تورم و بحث نقدینگی که در بازار سهام و چشم‌انداز بازدهی سرمایه‌گذاران اثرگذار است، توجه کنند. به این ترتیب که هر شرکت و صنعتی را بر مبنای این فاکتورها مورد بررسی بنیادی قرار دهند.

وی با اظهار اطمینان از اینکه سرمایه‌گذارانی که در این روزها اقدام به فروش سهام خود می‌کنند در آینده قیمت‌های بسیار بالاتری را در آن نمادها خواهند دید، گفت: فراموش نکنید که روند کلی بلندمدت بازار تغییرناپذیر است، در حال حاضر سهام با P/E کمتر از ۳ و ۴ در بازار معامله می‌شوند که به صورت ساده می‌توان گفت این سهام سالی حداقل ۲۵ درصد بازدهی برای سرمایه گذاران خود به همراه دارند مشروط به اینکه سرمایه‌گذاران با نگاه بلندمدت در بازار حضور پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه نهاد ناظر در همه بازارهای مالی دنیا دو وظیفه مهم برعهده دارد، گفت: سازمان بورس هم در بازار سرمایه ما به خوبی این دو وظیفه را که نقدشوندگی و شفافیت است اجرایی کرده اما مهمترین مشکل این روزهای بازار بی اعتمادی و ترس سرمایه گذاران از تصمیم ها و صحبت های غیرکارشناسی برخی مسئولان خارج از بازار است.

این کارشناس بازار سرمایه در خاتمه به سرمایه‌گذاران توصیه کرد: این روزها با صبوری بیشتری در بازار حاضر شوند، درگیر هیجان‌های منفی نشده و حتما با مطالعه اقدام به خرید و فروش کنند، در صورتی که فرصت آموزش ندارند حتما از مشاوران سرمایه گذاری تحت نظارت سازمان بورس، صندوق های سرمایه‌گذای و شرکت‌های سبدگردان معتبر کمک بگیرند.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۶۶+۱.۱۷٪

PP۱۴۱۳+۱.۵۸٪

PEسنگین۹۴۸-۰.۴۲٪

PE سبک۱۲۰۶+۰.۵۰٪

PE خطی۱۲۰۶+۱.۳۴٪

اوره گرانوله۳۷۱-۲.۳۷٪

اوره پریل۳۷۹+۴.۱۲٪

متانول۲۷۵+۲.۲۳٪

اتیلن گلایکل۷۳۱+۰.۴۱٪