آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارتحلیل نسبت های مالی:نماد سخاش

تحلیل نسبت های مالی:نماد سخاش

۱۴ بهمن ۱۳۹۹ ۰۶:۰۸

تاریخچه فعالیت شرکت سیمان خاش

 

شرکت سیمان خاش، قدیمی ترین کارخانه تولید سیمان در منطقه جنوب شرقی ایران، استان سیستان و بلوچستان است که در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار احداث و از سال ۱۳۷۴ به بهره برداری رسیده است که با تبدیل شرکت به سهامی عام در سال ۱۳۷۷، نهایتا در سال ۱۳۸۱ در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شد.

این شرکت علیرغم قرار گرفتن در یکی از نقاط محروم کمتر توسعه یافته، با تدوین برنامه استراتژیک جهت توسعه بازارهای فروش محصولات خود در سطح کشور و بازارهای جهانی و کشف و نفوذ در بازارهای جدید، در سال ۱۳۸۶ نسبت به اجرای طرح افزایش ظرفیت تولید از ۲۰۰۰  تن به ۲۶۰۰ تن کلینکر در روز اقدام و در حال حاضر توانائی تولید و تحویل روزانه ۰۰۰/۳ تن انواع سیمان را داراست.

بهره برداری از شرکت سیمان خاش علاوه بر بالا بردن توان ملی و منطقه ای در تولید محصولات داخلی، باعث ایجاد ۵۰۰ فرصت شغلی مستقیم و بیش از ۲۰۰۰ فرصت شغلی بصورت غیر مستقیم بوده که اثرات مثبت اجتماعی و اقتصادی آن در منطقه و استان بخوبی مشهود است. این واحد صنعتی ضمن تولید سیمان مورد نیاز منطقه و کشور، در طول دوران فعالیت خود از آغاز تا کنون به مثابه یک دانشگاه کاربردی نسبت به پرورش نیروهای متخصص بسیاری اقدام نموده است که پس از اتمام دوران خدمت خود در این شرکت، جذب صنایع تولید سیمان سایر مناطق گردیده اند. شرکت سیمان خاش با بهره گیری از توان اجرائی نیروهای متخصص و متعهد بومی، استفاده از معادن غنی و سرشار خود واقع در دامنه کوه تفتان و در اختیار داشتن تجهیزات و دستگاههای تولید مطابق با تکنولوزیهای روز دنیا، توانائی تولید انواع سیمانهای مورد نیاز پروژه های ساختمانی و طرح های عمرانی را داراست. این شرکت با در اختیار داشتن آزمایشگاهای مجهز به آخرین تکنولوژیهای روز دنیا و با اخذ تائیدیه رسمی از سازمانهای استاندارد ملی و بین المللی، قادر به تولید انواع سیمانهای تیپ، ترکیبی و پودر پوزولان طبیعی میباشد.

تحلیل سیمان خاش

شرایط آب و هوایی منطقه

 

اقليم منطقه گرم و خشک بوده، حداكثر دمای منطقه ۲/۳۸ و حداقل ۳/۲ درجه سانتيگراد است. حداکثر ميزان رطوبت ۷۵% و حداقل آن ۵ %، حداکثرميزان بارندگی ۱/۵۱۳ و حداقل ۱/۳۰ ميليمتر، فشار هوا حداكثر ۸۷۴ ميلي بار و حداقل ۸۴۰ ميلي بار می باشد. باد غالب در فصل تابستان در جهت شمال تا شمال شرقي و در فصل زمستان در جهت  غرب تا جنوب غربی می وزد.

 

مشخصات جغرافیایی منطقه

 

شهرستان خاش در ۱۷۰ كيلومتري زاهدان، مرکز استان سيستان و بلوچستان، واقع شده است. اين شهرستان دارای اقليم گرم و خشك می باشد که ارتفاع آن از سطح دریا ۱۳۹۴ متر است. اثر طبيعی ملی تفتان در ۵۰ کيلومتری شمال شرق خاش و اثر طبيعی ملی پيرگل در ۷۰ کيلومتری شمال غرب خاش (به طرف بزمان) قرار دارد. نوع زيستگاه منطقه استپی است و گونه های گياهی بادام كوهي، پسته وحشي، اوكاليپتوس، پونه، نعناع، بومادران، تاغ، گز، درمنه، قيچ، گون، چوبك، شيرين بيان و گونه های جانوری خرگوش، روباه، راسو، شغال، كل و بز، قوچ و ميش، كبك، تيهو، عقاب، دليجه، قمري و ... را می توان در اين منطقه يافت.

 

تحلیل نماد سخاششرکت سیمان خاش در دوره منتهی به ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹، در مقایسه با دوره ۹ ماهه سال گذشته افزایش بازده حقوق صاحبان سهام از ۲۹.۷۹ درصد به ۱۲۶.۲۷ درصد داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، براساس صورت‌های مالی ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹، سرمایه شرکت سیمان خاش ۱۲۵ میلیارد ریال است و این شرکت تعداد ۱۲۵ میلیون برگه سهم منتشر کرده است.

درآمدهای عملیاتی شرکت سیمان خاش در ۹ ماهه منتهی به آذر ۹۹ مبلغ ۲ هزار و ۴۳ میلیارد و ۷۹۶ میلیون ریال و بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی مبلغ یک هزار و ۲۳۹ میلیارد و ۶۰۱ میلیون ریال است.

تعداد فروش "سخاش" در دوره ۹ ماهه منتهی به آذر ۹۹ به میزان ۸۱۳ هزار و ۸۸۱ تن است که نسبت به مدت مشابه در سال ۹۸ رشد ۳۹ درصدی داشته است.

ترکیب سهامداران شرکت سیمان خاش عبارت است از:

شرکت سیمان فارس وخوزستان (۴۲.۷۰ درصد)، شرکت توسعه صنعتی و معدنی کانی نوید پارس (۱۹.۸۳ درصد)، شرکت گروه.م.سرمایه گذاری امید (۱۴.۹۶ درصد) و شرکت سرمایه گذاری ملی ایران (۲.۰۸ درصد)

نکات با اهمیت گزارش شرکت سیمان خاش در دوره ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹ در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته به شرح زیر است:

  • افزایش ۹۷ درصد درآمدهای عملیاتی
  • افزایش ۸۸ درصد سود عملیاتی
  • افزایش ۱۰۵ درصد سود خالص
  • افزایش ۹ درصد دارایی ها
  • افزایش ۱۳ درصد سود انباشته
  • افزایش ۱۰ درصد حقوق مالکانه
  • افزایش حاشیه سود خالص از ۲۵.۴۶ درصد به ۳۱.۱۹ درصد
  • افزایش حاشیه سود ناخالص از ۳۳.۸۲ درصد به ۳۹.۶۱ درصد
  • افزایش بازده دارایی از ۲۷.۳۲ درصد به ۵۲.۱۳ درصد
  • افزایش بازده حقوق صاحبان سهام از ۲۹.۷۹ درصد به ۱۲۶.۲۷ درصد

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪