آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارارائه کارت اعتباری سهام عدالت

ارائه کارت اعتباری سهام عدالت

۲۱ بهمن ۱۳۹۹ ۰۵:۵۵

ارائه کارت اعتباری سهام عدالت در روزهای آینده


سخنگوی سهام عدالت گفت: نحوی پرداخت کارت‌های اعتباری سهام عدالت و میزان تسهیلات آن را، بانک‌ها براساس شرایط خود اطلاع رسانی خواهند کرد.

به گزارش آرمان تحلیل به نقل از  صدای بورس، حسین فهیمی امروز در حاشیه نشست مجامع الکترونیکی شرکت‌های سرمایه گذاری سهام عدالت استانی، در جمع خبرنگاران درباره کارت اعتباری سهام عدالت افزود: شرکت سپرده گذاری مرکزی، آمادگی دارد تا کل دارایی سهام عدالت را برای دریافت کارت اعتباری به بانک‌ها تضمین کند، اما بانک‌ها براساس شرایط خود، میزان تسهیلات را مشخص می‌کنند.

وی با بیان اینکه مشمولان سهام عدالت برای دریافت کارت اعتباری می‌توانند با مراجعه به اپلیکیشن بانک، اقدام به ثبت نام کنند ادامه داد: ثبت نام در هر بانک متفاوت است و در روزهای آینده بانک‌ها شرایط ثبت نام را اطلاع رسانی خواهند کرد.

فهیمی گفت: با دریافت کارت اعتباری سهام عدالت، امکان خرید وجود دارد و اگر مبلغ استفاده شده تا ۲۹ روز بازگردانده شود، سود به آن تعلق نخواهد گرفت.

وی افزود: در صورت عدم بازگشت پول پس از گذشت یک ماه، باز پرداخت تسهیلات ۳ ساله در نظر گرفته می‌شود و کارمزد آن متفاوت خواهد بود.


رییس شرکت سپرده گذاری مرکزی تاکید کرد: هدف از آزاد سازی سهام عدالت توانمند سازی خانواده‌های کم برخوردار است. برهمین اساس تسهیلات، امکانات و زیرساخت‌های لازم را فراهم می‌کنیم.

فهیمی در ادامه با اشاره به برگزاری مجامع عمومی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی برای انتخاب هیات مدیره اظهار کرد: حدود ۳۸۰ هزار میلیارد تومان در اختیار هموطنان در قالب شرکت‌های سرمایه گذاری استانی است و خودشان می‌توانند در انتخاب اعضای هیات مدیره مشارکت کنند تا حدود ۱۵ استان مرحله‌ی اول مجامع عادی به طور فوق‌العاده را برگزار کرده‌اند و سایرین در آینده‌ای نزدیک برگزار خواهند کرد.

امکان ثبت نام رایگان در سجام

وی با بیان این‌که ثبت نام در سجام برای هموطنان رایگان است، ادامه داد: امکان ثبت نام در سجام برای همه هموطنان فراهم شده و نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر کارگزاری یا پیشخوان وجود ندارد.

رییس شرکت سپرده گذاری مرکزی در ادامه با بیان این‌که مذاکره با بانک‌ها برای اعطای کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت انجام شده است، تصریح کرد: مشمولان تا ۶۰ درصد ارزش روز سهام خود را می‌توانند به صورت اعتباری دریافت کنند.

وی ادامه داد: اگر تا یک ماه توانستند مبلغ را به بانک بازگردانند این مبلغ قرض‌الحسنه خواهد بود، اما اگر از یک ماه عبور کرد و مبلغ را پرداخت نکردند این اعتبار تبدیل به تسهیلات سه ساله خواهد شد.


کارت اعتباری سهام عدالت

فهیمی در رابطه با کارت اعتباری سهام عدالت گفت:قرار است تا ۶۰ درصد ارزش سهام عدالت در قالب کارت اعتباری به سهامداران پرداخت شود، ما تلاشمان این است که افراد بتوانند به صورت الکترونیک درخواست خودشان را به ثبت کنند و فقط برای دریافت کارت مراجعه حضوری داشته باشند.

 

جزییات وام سهام عدالت

وی گفت:با دریافت کارت اعتباری سهام عدالت، امکان خرید وجود دارد و اگر مبلغ استفاده‌شده تا ۲۹ روز بازگردانده شود، سود به آن تعلق نخواهد گرفت.در صورت عدم بازگشت پول پس از گذشت ۲۹ روز، به وام سه ساله تبدیل خواهد شد که شرایط و سود خود را دارد.

فهیمی گفت:همه مردم به ویژه مشمولین سهام‌عدالت می‌توانند از طریق وبسایت سجام وارد شوند و ثبت نام و احراز هویت را به صورت رایگان انجام دهند و نیازی به مراجعه به دفاتر کارگزاری و دفاتر پیشخوان نیست.

 

هرچه سریع‌تر سجامی شوید!

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد نیز گفت: مشمولان سهام عدالت که روش غیرمستقیم را بذای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند باید هرچه سریع‌تر در سجام ثبت نام کنند.


«حسین فهیمی» در نشست خبری برگزاری مجامع الکترونیکی شرکت‌های سرمایه گذاری سهام عدالت استانی که امروز در محل وزارت امروز اقتصاد و دارایی برگزار شد، اعلام کرد: با کارت اعتباری سهام عدالت، امکان خرید وجود دارد و در صورت برگشت مبلغ استفاده‌ شده تا ۲۹ روز، سود به آن تعلق نخواهد گرفت، در غیر اینصورت پول دریافت شده به وام سه ساله تبدیل می شود که دارای شرایط و سود خود است.

مدیر شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه  به آزادسازی  باقی سهام عدالت اشاره کرد و افزود:  با توجه به وعده رییس جمهوری درباره آزادسازی ۴۰ درصدی سهام عدالت در دهه فجر، اما به دلیل شرایط حاکم در بازار فعلا امکان فروش و آزادسازی ۴۰ درصد باقی مانده سهام عدالت وجود ندارد.

فهیمی خاطر نشان کرد: آزادسازی سهام عدالت در یکی از پرنوسان‌ترین سال‌های بازار سرمایه کشور انجام شد.

وی با بیان اینکه تردیدی نیست که در چنین وضعیتی ابعاد و گستردگی این فعالیت تحت تاثیر بازار سرمایه قرار گرفت، گفت: هدف از آزادسازی سهام عدالت کمک و توانمند سازی خانواده‌های ضعیف بود، برهمین اساس تسهیلات، امکانات و زیرساخت‌های لازم را فراهم می‌کنیم.

فهیمی خاطرنشان کرد: تاکنون طرحی با چنین ابعاد و گسترگی را در بازار سرمایه نداشته ایم و ممکن است در سالیان آینده نیز چنین طرحی تکرار نشود.

مدیر شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه گفت: آزادسازی سهام عدالت یک مفهوم عام‌تری دارد و بدین معنا است که مدیریت این دارایی به صورت کامل از دولت خارج شده به بورس منتقل شود و از این طریق مردم توانستند دارایی های خود را مدیریت کنند.

فهیمی به عدم امکان فروش سهام عدالت اشاره کرد و گفت: از همان ابتدا همیشه توصیه ما به سهامداران، عدم فروش سهام عدالت بود و در نخستین مرحله از آزادسازی سهام عدالت، حدود ۱۹ میلیون سهامدار قادر به مشاهده دارایی خود در سامانه سهام عدالت و تصمیم‌گیری در خصوص آن بودند تا برای فروش یا نگهداری سهام خود تصمیم‌گیری کنند.

وی بر ضرورت ثبت‌نام مشمولان عدالت در سامانه سجام اشاره کرد و گفت: ثبت نام در سامانه سجام رایگان است و نیازی به مراجعه به کارگزاری‌ها و دیگر مراکز نیست، سهامداران می توانند به صورت غیرحضوری سجامی شوند.

فهیمی خاطرنشان کرد: پس از ثبت‌نام در سامانه سجام و ایجاد ارتباط با شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، سهامداران قادر به انجام بسیاری از خدمات به صورت الکترونیکی هستند و دیگر نیازی به مراجعه حضوری آنها نیست.

مدیر شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه با اشاره به اهمیت برگزاری انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت استانی ادامه داد: ارزش این شرکت‌ها ۳۸۰ هزار میلیارد تومان است و مشمولان سهام عدالت باید انتخاب کنند که چه افرادی این دارایی ها را مدیریت کنند. وی اظهار داشت: تاکنون حدود ۱۵ استان مرحله اول «مجامع عادی به صورت فوق العاده» را برگزار کرده‌اند. 

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪