آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخباربازنگری مجدد در تغییر دامنه نوسان

بازنگری مجدد در تغییر دامنه نوسان

۱۹ اسفند ۱۳۹۹ ۰۷:۰۰

دبیر کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری مطرح کرد؛

بازنگری مجدد در تغییر دامنه نوسان


صبح امروز دوشنبه ۱۸ اسفند ماه سعید اسلامی بیدگلی، دبیر کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری طی نشستی که با حضور خبرنگاران انجام شد،‌ به کوتاه مدت بودن دامنه نوسان اشاره کرد و افزود دانه نوسان فعلی بازنگری می‌شود .

به گزارش آرمان تحلیل به نقل از  صدای بورس، سعید اسلامی بیدگلی؛ دبیر کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری گفت: در ابتدای قرارگیری در این سمت کانون با دو مشکل بنیه مالی و جایگاه برخوردار بود که تا حدودی برطرف شده و امروزه تعداد اعضای کانون از ۱۲۴ عضو به ۳۴۵ عضو افزایش‌یافته که بیش از ۹۰ درصد حق عضویت را پرداخت کردند.
بیدگلی ادامه داد: طی چهار سال گذشته تلاش شد تا جایگاه کانون را در نزد اعضا ارتقا داده و وضعیت مالی کانون را بهبود بخشیم، سعی کردیم ارتباط مجموعه را با سازمان بورس ارواق بهادار، نهادهای تصمیم گیر و تصمیم ساز در اقتصاد کشور بهتر کنیم و حضور موثری در ارکان داشته باشیم.
وی افزود: سعی کردیم ارتباطات بین الملل را توسعه بخشیده و برنامه اموزشی متفاوتی را ارائه دهیم، در همین راستا نیز با برخی از مدارس آموزشی دنیا همکاری صورت گرفته است همچنین سعی شده تا در این سال ها حضور فعال و جدی ای در همایش ها و کنفرانس های مربوطه به دانش مالی، اقتصاد و بازار سرمایه داشته باشیم.
وی در خصوص برنامه آتی کانون گفت: برنامه‌ی بعدی کانون در سال جدید تقویت بنیه کارشناسی و حضور جدی تر در عرصه های بین المللی و مشارکت بیشتر در تدوین قوانین و مقررات مربوط به بازار سرمایه است.
 سعید اسلامی تاکید کرد: کمیته  سازش  تقریبا  هر سال بیش از هزار پرونده را بررسی می کند که کم تر از ۱۰ دصد  پرونده ها به شکایت وداوری ختم می شوند.

وی افزود: درخصوص بسیاری از مسائل در شورای عالی بورس تصیمیم گیری و نظرسنجی می شود، بنابراین  اعلام موافقت یا مخالف پس از تصمیم درست نیست و بهتر است فعالان بازار در راستای اجرای هر چه بهتر تصمیات  تلاش کنند.

اسلامی بیدگلی با اشاره به دستاورد کارگروه مالی برایحضور مدیران صندوق ها در جلسات مالیاتی اظهار کرد: در گذشته مدیران اجازه حضور در این جلسات را نداشتند اما با پیگیری های کانون از این پس می توانند در جلسات مالیاتی شرکت کنند  همچنین شعب عضو نیز  می توانند در هیئت های حل اختلاف مالیاتی، نماینده‌ای داشته باشند.
وی در خصوص تغییر دامنه نوسان گفت: دامنه نوسان در بازار سرمایه فرآیندی سقف ساز بوده و نقدشوندگی آن را به شدت کاهش می دهد، اما عادت سرمایه گذاران و  فعالان به دامنه نوسان قبلی ممکن است تغیییرات آن را با چالش هایی مواجه کند، بنابراین می‌بایست تغییرات دامنه نوسان با  اطلاع سرمایه گذاران و تدریجی صورت بگیرد.
اسلامی در خصوص اتخاذ دامنه نوسان -۲ و +۶ گفت: این تصمیم سینگالی بود تا بگویم تمام ارکان بازار سرمایه معتقد باز شدن دامنه نوسان است و امید است روزی با باز شدن دامنه نوسان شاهد بازاری کاراتر و نقد شونده تر باشیم اما باز شدن کامل دامنه نوسان نیاز به برخی زیر ساخت ها نیز دارد.
وی همچنین ادامه داد: این مقرره ۲۵ بهمن ماه در شورا تصویب شد و قرار شد پس از گذشت یک ماه از اجرای آن، بررسی این موضوع توسط سازمان انجام شود و تصمیمات جدید در خصوص بازنگری آن اتخاذ شود، اما باید دید استقبال بازار چگونه است ، پس از بررسی عرضه و تقاضا در این مدت، میزان فروش ،‌ نظرسنجی از سطح سهامداران و  مدیران به بازنگری در این خصوص پرداخته خواهد شد .
اسلامی بیدگلی در خصوص  جلسه هم اندیشی با رییس سازمان بورس که در شب گذشته برگزار شده بود نیز گفت:  جلسه  شب گذشته به همت کانون نهاد های سرمایه گذاری  و کانون کارگزاران  بورس اوراق بهادار شکل گرفت و حدود ۳۰ نفر از مدیران و فعالان بازار سرمایه در این جلسه حضور داشته و به ارائه راهکار ها و بیان مسائل موجود پرداختند، در جلسه شب گذشته به خصوص  در مورد بازارگردانی و صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت صحبت شد و مقرر شد تا کانون چندین پینشهاد مطرح شده را  به صورت نامه هایی مدون به سازمان منتقل کند .
وی در نشست خبری اظهار کرد: تمام فرآیندهای صف ساز باید حذف شود، چون عامل ناکارایی و عدم تحلیل بازار است.
دبیر کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران افزود: تغییر دامنه نوسان کوتاه‌مدت بود و پس از یک ماه بازنگری می‌شود.
اسلامی بیدگلی تاکید کرد: در آخرین جلسه شورا در سال ۹۹، بازنگری دامنه نامتقارن در دستور کار قرار می‌گیرد؛ پیشنهادی زیادی در این باره رسیده مبنی بر اینکه یا دامنه به منفی و مثبت ۵برگردد یا تغییری نداشته باشد

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۶۶+۱.۱۷٪

PP۱۴۱۳+۱.۵۸٪

PEسنگین۹۴۸-۰.۴۲٪

PE سبک۱۲۰۶+۰.۵۰٪

PE خطی۱۲۰۶+۱.۳۴٪

اوره گرانوله۳۷۱-۲.۳۷٪

اوره پریل۳۷۹+۴.۱۲٪

متانول۲۷۵+۲.۲۳٪

اتیلن گلایکل۷۳۱+۰.۴۱٪