آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارمروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته

مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته

۲۳ اسفند ۱۳۹۹ ۰۷:۵۷

 

به دنبال ایجاد ارتباط موثر بین حوزه تولید و بازارسرمایه هستیم

معاون طرح و برنامه وزارت صمت با اشاره به محدودیت‌های روش‌های تامین سرمایه سنتی، از ایجاد ارتباط بین حوزه تولید و صنعت خبر داد و گفت: یکی از اقدامات مهم وزارت صمت معرفی و استفاده از روش‌های جدید تامین مالی و تمرکز بر روی بازار سرمایه در حوزه تولید است. سعید زرندی با اشاره به بند پ ماده ۴۶ قانون برنامه ششم توسعه، تولید را محور مهم در جهت‌گیری سیستم بانکی دانست و گفت: بر اساس این قانون، سهم تولید از تسهیلات بانکی باید ۴۰ درصد باشد اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سال‌های گذشته سهم بخش تولید بین ۲۷ تا ۳۰ درصد بوده است. این در حالی است طبق گزارش های مرکز آمار ایران، تورم تولید در پاییز امسال بطور متوسط ۷۷ درصد اعلام شده است.

 

محدودیت ها برداشته می شود/عزم جدی سازمان برای توسعه بازارسرمایه / سازمان بورس مشوق تاسیس ابرنهادمالی

دکتر محمد علی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بازار سرمایه کشور تحت تاثیر سه عامل مهم قرار دارد. دسته اول خارج از بازار سرمایه حادث می شود اما به عنوان متغیرهای کلان اقتصادی تاثیر مستقیم بر بازار دارد؛ متغیرهایی همچون تورم، تغییرات نرخ ارز، نرخ بهره بانکی و مواردی از این دست متغیرهای برون زایی هستند که کنترل آنها نیز در بازار سرمایه امکان پذیر نیست. رییس سازمان بورس همچنین با اشاره به بهبود روابط بین المللی و تاثیر آن بر بازار سرمایه و اقتصاد، افزود: امروز فضای خوبی برای گسترش فعالیت های نهادهای مالی و جذب سرمایه های خارجی در حال شکل‌گیری است و برای جذب سرمایه های خارجی، هیچ بازاری مناسب تر از بازار سرمایه نیست.

 

آینده اقتصاد کشور روشن است/ زیرساخت های کارت اعتباری با وثیقه سهام، آماده است

دکتر محمدعلی دهقان دهنوی در جمع خبرنگاران به واریز سود سهام عدالت و چرایی پایین بودن رقم آن اشاره کرد و گفت: این مبلغ مربوط به سال ۹۸ است و قطعا سودآوری شرکت‌ها در سال ۹۹ بسیار بیشتر است. رییس سازمان بورس افزود: نهادهای مالی بسیار زیادی وجود دارد که درباره بازار و ارزندگی آن تحلیل ارائه می‌دهند و طبق جلسات و گفت‌وگوهایی که با آنها داشتیم همه به ارزندگی سهام خود تاکید ویژه دارند. همچنین باید توجه داشته باشیم که در ۹ ماهه امسال سرمایه و سود بنگاه‌ها سه برابر سال گذشته بود و از سوی دیگر فضای اقتصادی کشور روشن تر می‌شود و هم این عوامل در بازار سرمایه اثرگذار است.

 

نگاه بلند مدت، کلید سودآوری بازار سرمایه/ حمایت از سهامداران خرد در دستور کار نهاد ناظر/ پرداخت سود سهام عدالت تا پایان سال

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از اجرای طرح حمایت از سهامداران خرد خبر داد و عنوان کرد که آن دسته از سهامداران دارای پرتفوی زیر ۱۰ میلیون تومان، چنانچه تا اردیبهشت ۱۴۰۱ سهام خود را بدون تغییر نگهداری کنند و بازدهی کمتر از ۲۵ درصد کسب کرده باشند، ما به التفاوت آن را از صندوق توسعه بازار دریافت می کنند. بهبود شرایط اقتصادی و آمارهای مطلوب از عملکرد ۹ماهه شرکت های فعال در بازار سرمایه از دیگر مواردی بود که دکتر دهقان دهنوی به عنوان مولفه هایی مهم در رشد آتی بورس عنوان کرد و خاطر نشان کرد که تلاش می شود سود سهام «عدالت» سال ۹۸ تا پایان سال جاری به حساب سهامداران عدالت واریز شود.

طرح حمایت از سهامداران خرد اهرم کمکی برای بازار است

یک کارشناس بازار سرمایه، طرح حمایت صندوق توسعه بازار از سهامداران خرد را اهرمی کمکی برای بازار سهام  دانست و گفت: اگر بورس روند منطقی خود را طی کند ریزشی بیش از این نخواهد داشت. حمید فهیمی با اشاره به طرح ها و مصوباتی که سازمان بورس به تازگی وضع کرده است، گفت: مصوباتی که سازمان بورس در بازار اجرا می کند، همه در راستای حفظ سرمایه سهامداران است چرا که فروش در چنین قیمت هایی هیچ توجیه منطقی ندارد.

افزایش ظرفیت ۲۲۵ درصدی آزمون گواهی نامه های حرفه ای

مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس، از افزایش ظرفیت آزمون های گواهی نامه های حرفه ای بازار سرمایه در پی دستور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد. بهنام بهزادفر گفت: در این دوره با توجه به شرایط بازار سرمایه و توسعه کمی نهادهای مالی فعال، تعداد متقاضیان شرکت در آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه افزایش چشمگیری داشته و پس از یک مرحله ثبت نام در مراحل ابتدایی بنا به دستور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، مجددا افزایش ظرفیت صورت گرفته است.

ظرفیت طلایی بازار سرمایه / درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی دولت از بازار سهام

دژپسند در پاسخ به این سوال که چرا تامین مالی ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی در سال جاری و برنامه‌ریزی برای تامین مالی ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومانی برای سال آینده موجب هراس برخی از مردم و سهامداران شد، اظهار داشت: بودجه ۱۱ ماهه امسال با مجموع عمرانی، سرمایه‌ای، مالی و هزینه‌ها و منابع مصارف ۵۲۵ هزار میلیارد تومان بوده که در آن مالیات، اوراق، خصوصی‌سازی، درآمدهای نفتی، بهره مالکانه و سایر درآمدهای دولت، دیده شده‌ بود که البته تمام این‌ها متعلق به دولت نیست. تامین مالی دولت از بازار سهام در سال جاری کمی بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده است که آن هم در ماه های ابتدایی سال که بازار با رونق قابل توجه همراه بود، صورت پذیرفت.

 

از ادبیات سیاسی دوری کنیم و به شکل علمی با بازارسرمایه همراه شویم

دکتر دهقان دهنوی در خصوص مصوبه اخیر شورای عالی بورس توضیح داد: نقش صندوق توسعه بازار، ایجاد آرامش در بازارسرمایه است و مصوبه اخیر چیزی جز اوراق اختیار فروش تبعی نبوده و روش جدیدی در بازار محسوب نمی شود. در واقع این اوراق بر روی پورتفویی از سهام مختلف منتشر می‌شوند و این پورتفوی از طریق صندوق توسعه بازار، بازاریابی، تحلیل و مدیریت می‌شود؛ به این ترتیب سود سهامداران مربوطه با اطمینان پرداخت خواهد شد. دکتر دهقان دهنوی با اشاره به زیاد بودن ظرفیت های بازارسرمایه، گفت: این بازار باید در همه ابعاد مانند میزان ورود شرکت ها به بازارسرمایه، توسعه نهادهای مالی به لحاظ کمی و کیفی و همچنین سرمایه گذاران توسعه بیشتری پیدا کند. به طور مثال بورس کالای کشور می تواند در مدیریت ریسک تمام صنایعی که با ریسک قیمت کالایی مواجهند، یاری رسانی کند، هرچند که این شرکت مسیر رو به رشدی در این زمینه و پوشش تعداد کالاهای موجود در این زمینه را داشته است.

فرآیند هوشمندسازی در بازارسرمایه شتاب گرفت / افتتاح سامانه بومی پسامعاملاتی در سال آتی

مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست خبری ارائه عملکرد، برنامه‌ها و پروژه‌های وزارت اقتصاد و دستگاه‌های تابعه در حوزه فناوری اطلاعات، گفت: در تمام دنیا صنایع مالی به تکنولوژی وابستگی زیادی  دارند و بازار سرمایه هم از این قاعده مستثنی نیست. در بازارسرمایه بیش از ۷۰۰ نهاد ازجمله کارگزاری‌ها، شرکت های تامین سرمایه، صندوق ها و غیره وجود دارند که در این اکوسیستم حدود ۵۰۰۰ نفر در حال فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات مرتبط با بازارسرمایه هستند. حمید حسن آبادی تاکید کرد: در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) تا پایان پارسال ۱۱ میلیون کد بورسی داشتیم، اما امسال معادل ۲۷ میلیون کد بورسی صادر شد که رشد ۱۵۰ درصدی داشته است. اکنون ۳۷ میلیون نفر سجامی داریم که از این میزان ۳۰ میلیون نفر احراز هویت شده‌اند.

 

 

 

رشد تقاضا در بازارها با کاهش نرخ بهره بین بانکی

کامران ندری کارشناس بانکی با اشاره به کاهش نرخ بهره بین بانکی گفت: در یک مقطع کوتاه که به چند هفته هم نرسید، نرخ بهره بین بانکی بالاتر از حد تعیین شده بانک مرکزی رسید و سپس در محدود ۱۹ تا ۲۰ درصد ثابت مانده است. وی اضافه کرد: کاهش نرخ بهره موجب رشد تقاضا در همه بازارها می شود و شاید اولین تاثیر این اقدام را در بورس شاهد باشیم، بعد از آن هم دیگر بازارها و نهایتا کل اقتصاد از این اقدام تاثیر خواهند گرفت.

بازدهی بالاتر از سایر بازارها با پرتفوی قوی

مدیرعامل سبدگران پاداش سرمایه بیان کرد: سهامداران با انتخاب درست و تشکیل پرتفویی از سهم های بنیادی، بازدهی بیش از سایر بازارها کسب می کنند. کوروش شمس با اشاره به رخدادهایی که بورس در سال جاری تجربه کرد، گفت:‌ بازار سهام بازاری است که قیمت سهام می تواند برای مدتی گران شود و گران بماند، مانند اتفاقی که تا مرداد ماه در بورس شاهد بودیم، یا می تواند ارزان شود و ارزان تر از شرایط عادی معامله شود مانند اتفاقی که طی دو ماه اخیر در بازار دیدیم، بنابراین سرمایه گذاران باید ریسک معاملات را متناسب با شرایط بدانند.

مزایای دامنه نوسان نامتقارن

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی تجارت اظهار کرد: رفتار بازار در چند ماه اخیر نشان ‌داده است که عمده نوسانات اخیر شاخص ناشی از فروش سهام و هیجانی عمل کردن سهامداران است؛ تحت این شرایط سیاست‌گذار با علم به اینکه با نامتقارن کردن دامنه نوسان می‌تواند به بازار فرصت بیشتری برای سنجیده‌تر عمل کردن و بررسی اخبار خوب موثر بر شرکت‌ها را بدهد، این سیاست را در پیش گرفت. به گفته رضاپور به طور سنتی اسفندماه زمان پرعرضه‌ای در بازار سهام به شمار می‌رود، به نحویکه به واسطه نیاز به نقدینگی شرکت‌ها عرضه سهام در بازار افزایش می‌یابد و مسائل دیگری از جمله موعد تسویه اعتباری‌ها و ... فشار عرضه را در بازار زیاد می‌کند، بنابراین نامتقارن کردن دامنه نوسان بین منفی ۲ تا مثبت ۶ درصد به نوعی انتقال این پیام است که بازار با توجه به متغیرهای بنیادین حاکم بر آن جایی برای ریزش بیشتر ندارد.

 

روند بازار سرمایه طبیعی است

عظیم ثابت با تأکید بر اینکه بازار از سال ۹۷ تا تابستان سال ۹۹ شاهد جهش‌های پرشتابی در قیمت سهام و بازدهی‌های خیره‌کننده‌ای بود، گفت: کاملاً طبیعی است که بعد از چنین رشدهای پرشتابی، دوره‌ای از اصلاح و استراحت را در مسیر بازار تجربه کنیم و بررسی روندهای مختلف بازار نشان می‌دهد که چنین مسیرهایی به‌صورت دوره‌ای همیشه اتفاق می‌افتد. مدیرعامل کارگزاری بانک سپه بازار سرمایه را بازاری پیشرو با ریسک و شفافیت بالا نسبت به سایر بازارها دانست و افزود: البته سایر بازارهای موازی نیز چنین روندهایی دارند و اتفاق‌های خارج از بازارها همیشه سیگنالی برای ورود و خروج به سرمایه‌گذاران هستند.

 

 

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۸۴۴+۱.۲۶٪

PP۱۸۷۲+۰.۱۶٪

PEسنگین۱۰۶۳+۴.۰۱٪

PE سبک۱۴۸۲+۱.۳۷٪

PE خطی۱۳۷۶+۹.۵۵٪

اوره گرانوله۲۰۲+۱.۰۰٪

اوره پریل۲۰۵+۰.۰۰٪

متانول۲۲۳-۴.۲۹٪

اتیلن گلایکل۷۷۶+۱۵.۳۰٪