آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارکدام شرکت‌ها در 1400 افزایش سرمایه دارند؟

کدام شرکت‌ها در 1400 افزایش سرمایه دارند؟

۱۵ فروردین ۱۴۰۰ ۰۴:۵۸

اهمیت افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی‌ها

همانطورکه گفته شد، معمولا افزایش سرمایه شرکت‌ها از چندین محل اتفاق می‌افتد. یکی از افزایش سرمایه‌هایی که معمولا درصدهای بالایی را به خود اختصاص می‌دهد، افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی‌هاست. قطعا به این نکته توجه کرده‌اید که معمولا افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی‌ها ممکن است برای شرکت‌ها بالای 1000 درصد باشد. این نکته برای سهامدارانی که آگاهی کمی نسبت به افزایش سرمایه‌ها دارند، بسیار وسوسه کننده است و تا خبر آن روی سایت کدال یا کانال‌های بورسی نمایش داده می‌شود، اقدام به خرید سهم با مبلغ بالا می‌کنند.

اما واقعیت طور دیگری رقم می‌خورد که برای سهامداران شیرین نخواهد بود. معمولا شرکت‌هایی که افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارند، زمین و املاک مازاد خود را می‌فروشند. حالا به نظر شما چه دلیلی دارد که یک شرکت دست به فروش اقلام اضافی خود بزند؟ دلیل آن بسیار روشن است. شرکت‌ها به دلیل بدهی زیاد و زیان‌ده بودن، دست به چنین کاری می‌زنند. خیلی کم پیش می‌آید که شرکت املاک مازاد خود را بفروشد تا با این پول، خط تولیدی راه بیندازد.

پس نکته اول در این رابطه، توجه به گزارشی است که در سایت کدال منتشر شده است. نکته بعدی قبل از خرید سهامی که افزایش سرمایه دارد، این است که باید بدانید این افزایش سرمایه هیچ دخلی در افزایش سودرسانی برای شرکت یا سهامدار ندارد. پس به هیچ عنوان در خرید عجله نکنید.

انواع افزایش سرمایه

حال یک مثال در ارتباط با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌ها خواهیم زد. بطور مثال در اواخر سال 99، سهام ایران‌خودرو با نماد " خودرو" ، افزایش سرمایه سنگینی از محل تجدید ارزیابی‌ها رو کرد. افرادی که در این افزایش سرمایه شرکت کردند، سود بالای صد درصد را در زمان حدود دوماه بدست آورند. اما دلیل اصلی آن چه بود؟ معمولا سهام‌های خودروی دارای eps یا سود منفی هستند. این بدین معنی است که زیان ده هستند. از همین رو ایران‌خودرو املاک خود را فروخت تا کمی از زیان انباشته چند ساله خود کم کند. در سال 98 و 99، بازار بورس ایران بسیار داغ بود و اکثر سهام‌ها سودهای بسیار زیادی را برای سهامداران به ارمغان آوردند. برای آشنایی بیشتر با EPS می توانید مقاله " EPS و DPS چیست؟ " را مطالعه نمایید.

پس سعی کنید این سال‌ها را فراموش کنید و با دید باز شرکت‌ها را برای خرید سهامشان انتخاب کنید. در ادامه سعی شده است تا سهام‌هایی که در کدال افزایش سرمایه را منتشر کرده‌اند، نام ببریم. به ادامه مطالب توجه فرمایید تا با این نمادها آشنا شوید.

لیست شرکت‌هایی که در سال 1400 افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌ها دارند.

نام سهام میزان افزایش سرمایه ( درصد )
قصفها 5469
قشیر 132
آینده 289
فسرب 3558
وگردش 140
پاکشو 900
زقیام 903
کاما 279
وسین 307
شپنا 101
خنصیر 525
خمحور 2048
غگیلا 68
چدن 800
قچار 340
افق 400

 

اهمیت افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

برخی افراد شرکت‌های بورسی را بر حسب نوع افزایش سرمایه تفکیک می‌کنند. به این صورت که، اگر شرکت افزایش سرمایه از سود انباشته داشته باشد، یعنی چرخ کارخانه یا شرکت می‌چرخد و جزو سهام‌های درجه اول تقسیم‌بندی می‌شوند. همچنین برخی اظهار نظرات نیز وجود دارد که، اگر شرکت افزایش سرمایه از آورده نقدی رو کند و سود انباشته نداشته باشد، جزو شرکت‌های درجه دوم و در نهایت اگر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی داشته باشد، جزو شرکت‌های درجه ضعیف‌تر از لحاظ سودسازی به حساب می‌آید.

شرکت‌هایی که افزایش سرمایه از محل آورده نقدی دارند، معمولا این قصد را دارند که سرمایه‌ای را از جانب سرمایه‌گذاران به شرکت تزریق کنند. به همین دلیل پس از افزایش سرمایه، میزانی سهام به صورت حق تقدم در اختیار افراد قرار می‌گیرد. بطور مثال، اگر سهام کشتی‌رانی جمهوری اسلامی با نماد حکشتی، افزایش سرمایه از محل آورده نقدی داشته باشد، حق تقدم این نماد به‌صورت حکشتیح وجود دارد. همواره حق تقدم هر نمادی، حرف « ح » را در آخر کلمه خود دارد.

پس از افزایش سرمایه از این محل، سرمایه‌گذاران 2 ماه فرصت فروش یا پذیره نویسی حق تقدم خود را دارند. این بدین معنا است که آن‌ها باید در طی این دو ماه تمامی حق تقدم خود را به قیمت روز به سایر افراد بفروشند، یا این که پذیره نویسی را انجام بدهند. پذیره نویسی حق تقدم به معنای واریز ارزش اسمی هر سهم است. ارزش اسمی معمولا 1000 ریال است.

بطور مثال اگر شما 2000 سهم حکشتیح را داشته باشید و قصد پذیره نویسی آن را داشته باشید، با پرداخت 200 هزار تومان، می‌توانید این سهم را از آن خود کنید. در سایت کدال افزایش سرمایه از محل آورده نقدی را جستجو کنید و سپس اطلاعیه شرکت را پیدا کنید. در این قسمت، شماره حساب شرکت وجود دارد که باید از این طریق برای پرداخت ارزش اسمی اقدام کنید. اگر سوال "کدام شرکت ‌ها افزایش سرمایه دارند؟ " هنوز در ذهن شما وجود دارد به ادامه مطلب توجه فرمایید.

نام سهام میزان افزایش سرمایه ( درصد )
حبندر 279
کساوه 235
وپترو 120
رتکو 200
زمگسا 200
تاپیکو 49
شکبیر 100
بکاب 500
دسانکو 36
دبالک 108

 

اهمیت افزایش سرمایه از محل سود انباشته

یکی از مهم‌ترین و بهترین افزایش سرمایه‌ها، افزایش سرمایه از محل سود انباشته است. همواره این نکته را مدنظر قرار دهید که شرکت‌هایی که زیان ده هستند، از این طریق نمی‌توانند افزایش سرمایه دهند. دلیلش هم روشن است. زیرا افزایش سرمایه از محل سود انباشته بدین معنا است که شرکت باید طی چند ماه یا چند سال، اندوخته‌ای از سود را برای خود ذخیره کند. معمولا به این صورت است که، سهامی مانند فخوز که همواره سودآوری خود را در چندین سال حفظ کرده است، به جای این که در مجمع عمومی سود زیادی را میان سهامداران پخش کند، افزایش سرمایه از سود انباشته می‌دهد.

افزایش سرمایه بورسی

بطور مثال اگر میزان افزایش سرمایه صد درصد باشد، میزان سهام شما دو برابر خواهد شد یا به عبارت دیگر، سهام جایزه به شما تعلق خواهد گرفت. اما روی دیگر سکه این است که قیمت سهام شرکت نصف خواهد شد و در مجموع، تغییری در ارزش سهام شما به وجود نخواهد آمد. یعنی اگر دو میلیون تومان سهام فخوز را خریداری کرده باشید که قیمت هر سهم 2000 تومان و تعداد سهام شما 1000 باشد. پس از افزایش سرمایه، شما 2000 سهم 1000 تومانی خواهید داشت. حال در ادامه، به سوال، کدام شرکت ‌ها افزایش سرمایه دارند؟ را پاسخ خواهیم داد. در لیست زیر سعی شده است تا تمامی شرکت‌هایی که قصد افزایش سرمایه از محل سود انباشته را دارند بیاوریم. پس حتما به ادامه مطالب توجه فرمایید. تا بتوانید پس از دریافت کد بورس خود نسبت به خرید هر کدام اقدام نمایید.

نام سهام میزان افزایش سرمایه ( درصد )
لپیام 50
شفا 129
زپارس 157
بفجر 38
وبشهر 33
پارتا 83
فولاد 46
فجر 186
سمگا 100
فپنتا 305
بکاب 100
فولای 100
وساپا 25
شبصیر 52
ثعتما 100
فایرا 100
دکوثر 233
سصفها 150
وثنو 150
شسپا 58
پدرخش 200
سپرده 133
ذوب 36
یسویچ 140
وتوشه 220

 

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۸۴۴+۱.۲۶٪

PP۱۸۷۲+۰.۱۶٪

PEسنگین۱۰۶۳+۴.۰۱٪

PE سبک۱۴۸۲+۱.۳۷٪

PE خطی۱۳۷۶+۹.۵۵٪

اوره گرانوله۲۰۲+۱.۰۰٪

اوره پریل۲۰۵+۰.۰۰٪

متانول۲۲۳-۴.۲۹٪

اتیلن گلایکل۷۷۶+۱۵.۳۰٪