آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارسرمایه گذاران به متغیر های کلیدی توجه کنند!

سرمایه گذاران به متغیر های کلیدی توجه کنند!

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۵:۰۶

توصیه دکتر علی اسلامی بیدگلی به سرمایه گذاران تازه وارد به بازار سرمایه

یکی از متغیر های کلیدی در بازار که جزء مفاهیم اولیه تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و شرکتهای پذیرفته شده در بورس است نسبت P/E است. در حال حاضر نسبت P/E در بازار بر اساس روش(TTM (Trailing Twelve Months عددی فراتر از ۲۰ است. طبیعتاً برای کشوری که فرصت سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران در یک بازار جایگزین نظیر بازار پول با دوره‌های بازگشت سرمایه کمتر از ۵ سال وجود دارد، این نسبت بالایی محسوب می شود مگر اینکه تصور داشته باشیم شرکت‌ها در ماه‌ها و سال‌های آینده نرخ رشد خیلی بالاتری را تجربه خواهند کرد، منظور از نرخ رشد بالاتر این هست که فروش شرکت یا درآمد شرکت به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند. برای اینکه بتوانیم به این پیش بینی ها دسترسی پیدا بکنیم روشهای مختلفی وجود دارد.

یکی دیگر از معیارهای کلیدی تصمیم گیری نسبت P/S ( نسبت قیمت سهم به فروش شرکت‌ها) است. با استفاده از روش‌های مختلف از جمله روش TTM که معیار این روش عملکرد ۱۲ ماه گذشته شرکت است و نرخ رشد شرکت در ۱۲ ماه گذشته را نسبت به دوره مشابه قبل خود مورد مقایسه قرار میدهد. با توجه به این که ما در گذشته برای سالیان نسبتاً متمادی نسبت های دو یا کمتر از دو داشتیم ولی حال حاضر در بازار سرمایه این نسبت به بالاتر از ۵ رسیده است و به عنوان یک هشدار احتیاطی برای سرمایه‌گذاران لحاظ می‌شود.

من این دو نکته را برای این عرض نکردم که سرمایه‌گذاران وارد بازار سرمایه نشوند! به این دلیل به این موضوع اشاره کردم که سرمایه‌گذاران شرکت‌هایی را که نسبت P/E بالاتر از ۱۰ دارند و P/S بالاتر از دو دارند را باید با احتیاط بیشتری بررسی و سپس سرمایه گذاری بکنند. اینها نشان می‌دهد که در حال حاضر علیرغم روند چند ماه گذشته بازار که سرمایه گذاران در هر شرکتی بدون بررسی قبلی سرمایه گذاری میکردند احتمالا نسبت به سرمایه‌گذاران حرفه‌ای با زده یکسانی به دست می آوردند، از این پس نقش تحلیل برای کسب بازده در بازار سرمایه بسیار پررنگ‌تر خواهد بود و استدعا و خواهش ما این هست که برای اینکه سرمایه‌گذاران یک رشد پایدار و یک بازده پایدار و معقول در بازار سرمایه برسند از مشورت و تحلیل بیشتر استفاده کنند تا خدای نکرده شاهد خسارت این دسته از سرمایه‌گذاران عزیزی که به تازگی وارد بازار سرمایه شدند نباشیم.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪