آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارمروری بر مهم‌ترین اخبار (هفته سوم فروردین)

مروری بر مهم‌ترین اخبار (هفته سوم فروردین)

۲۱ فروردین ۱۴۰۰ ۰۴:۰۰

مروری بر مهم‌ترین اخبار (هفته سوم فروردین)

Online Review Statistics to Know in 2021 // Qualtrics

اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت.

برنامه‌های بورس جهت ثبات بخشی به بازار و تداوم تامین مالی تولید از طریق بازارسرمایه

دویست و پانزدهمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز سه شنبه به ریاست رئیس جمهور برگزار شد. در این جلسه رئیس سازمان بورس گزارشی از وضعیت بازار سرمایه درسال ۱۳۹۹ و تحلیل عوامل نوسان در این بازار ارائه کرد و برنامه های این سازمان را برای ثبات بخشی به بازار و تداوم تامین مالی تولید از طریق بازار سرمایه، تشریح کرد.

 

نکات مثبت و منفی تاثیر بودجه ۱۴۰۰ بر بازار سرمایه

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در نشست با کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس دغدغه نمایندگان درباره مسائل کلان اقتصادی و بازار سرمایه به ویژه تاثیر بودجه ۱۴۰۰ بر بازار سرمایه مطرح شد. محمدعلی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به نشست خود با اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: در این نشست دغدغه نمایندگان درباره مسائل کلان اقتصادی و بازار سرمایه به ویژه تاثیر بودجه ۱۴۰۰ بر بازار سرمایه مطرح شد که در ادامه نکات منفی و مثبتی را تشریح کردم.

 

۲۸ فروردین، آخرین زمان برای ثبت نام متقاضیان هیات مدیره شرکت های سرمایه گذاری استانی

به گفته رییس سازمان بورس واوراق بهادار، افرادی که تمایل دارند به عضویت هیات مدیره شرکت های سرمایه گذاری استانی انتخاب شوند، تا تاریخ ۲۸ فروردین ماه فرصت دارند تا در سامانه ستان سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت نام کنند. انتخابات هم از اواخر اردیبهشت تا اواسط خردادماه برگزار خواهد شد. دکتر دهقان دهنوی در خصوص جاماندگان سهام عدالت نیز متذکر شد: تخصیص سهام عدالت سال ها پیش انجام شده است و افرادی که واجد شرایط بوده اند سهام عدالت خود را در اختیار گرفتند. دیگر سهامی برای تخصیص وجود ندارد و تصمیم در خصوص مباحثی که جدیدا در خصوص اعطای سهام عدالت به افراد جدید در برخی محافل منتشر شده است، مربوط به دولت خواهد بود و تصمیم گیری آن بر عهده سازمان بورس نیست.

 

هیچ طرحی مبنی بر وضع مالیات بر سود سهام در بودجه وجود ندارد

یک عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی بیان داشت: در بودجه ۱۴۰۰ هیچ بندی در خصوص وضع مالیات بر سود سهام وجود ندارد. جعفر قادری، ادامه داد: مباحثی در خصوص وضع مالیات بر سرمایه و سود سپرده های بانکی مطرح است، اما در خصوص سود سهام هیچ بند و طرحی در بودجه وجود ندارد. بلکه این طرح  شامل مالیات بر  املاک با انواع کاربری، وسایل نقلیه موتوری زمینی، مسکوک طلا، شمش طلا و  طلای آب شده، زیور آلات از جنس طلا و پلاتین و جواهرات و همچنین انواع ارز خارجی است.

 

سهام و سپرده بانکی مشمول مالیات بر عایدی سهام نیست

عضو شورای عالی بورس و نماینده مجلس شورای اسلامی از حذف طرح مالیات بر سهام و سپرده بانکی در بودجه، به عنوان عاملی برای حمایت از سهامداران خرد عنوان کرد. علیزاده با اشاره به اینکه رویکرد مجلس تقویت بازار سرمایه است ادامه داد: رویکرد ما به صورت عمومی تقویت بازار سرمایه است؛ طرح مالیات بر عایدی سرمایه برای ما در اولویت است اما با

افتتاح سامانه جدید پس از معاملات، هدف بزرگ ۱۴۰۰ سمات

مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد: در سال ۱۴۰۰ پروژه بزرگ ملی سامانه جدید پس از معاملات به بهره برداری می‌رسد. حسین فهیمی به تحولات سال گذشته بازار سرمایه اشاره کرد و با بیان این که عملیاتی شدن پروژه ETF یکی از دستاوردهای مهم بود، اظهار داشت: ورود میلیونی مردم به بازار سرمایه و فراهم کردن و ارتقای سریع زیرساخت های متناسب یکی از بزرگترین رویدادهایی بود که با استفاده از تلاش دسته جمعی در سال گذشته به ثمر نشست.

 

نقدینگی از کانال بورس به سمت تولید و کاهش تورم می‌رود

مرتضی افقه معتقد است هدایت نقدینگی به سمت بورس به افزایش تولید و کاهش تورم منجر می‌شود. اقتصاددان و استاد دانشگاه شهید چمران اهواز آینده بازارسرمایه را مرتبط با ایجاد رونق اقتصادی عنوان کرد و افزود: با این فرض که بورس کانالی برای هدایت نقدینگی و پس اندازها به سمت تولید است، وقتی مورد اقبال مردم قرار می گیرد که آنها نسبت به رونق اقتصادی خوش‌بین باشند. براین اساس، به نظر من تا زمان انتخابات نمی توان پیش بینی دقیقی از این موضوع داشت.

فراز و فرودهای بازار سهام در سال ۹۹ و پیش‌بینی ۱۴۰۰

یک تحلیلگر بازار سرمایه در بررسی رفتارهای بازار سرمایه در سال ۹۹ و چشم‌انداز ۱۴۰۰، با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذاری با نگاه بلندمدت در بازار سرمایه همیشه با بازدهی‌های بالاتری نسبت به سایر بازارهای موازی همراه بوده است، گفت: علاوه بر این موضوع در سال گذشته شاخص بورس از اوایل سال و نیمه اول رشد پرسرعتی داشت اما در نیمه دوم بخش زیادی از این رشد، از بین رفت. به گفته علیرضا کدیور دلیل صعود بازار سهام و سایر بازارهای دارایی جهش فزاینده حجم نقدینگی بود که نسبت به سال‌های قبل افزایش چشمگیری داشت، همچنین اتفاق‌های سیاسی در سطح بین‌الملل نیز انتظارات تورمی را ایجاد کرد و باعث شد سرمایه‌ها به سمت بازار دارایی‌ها هجوم آورند تا بتوانند تورم را پوشش دهند که رشد پرسرعت بازارها را رقم زد.

 

بازار سرمایه در سال جدید و سالی که گذشت

علی خسروشاهی با بررسی بازار در سال ۱۳۹۹ گفت: سال گذشته، بازار فراز و فرود زیادی داشت که البته این موضوع مربوط به ذات بازارهای مالی بوده و مسئله عجیبی نیست. از طرفی دیگر در یک سال اخیر، یک فرصت مهم برای بازارسرمایه ایجاد شد؛ به طوری که نیمی از مردم کشور با بازار سرمایه از نزدیک آشنا شدند و کد معاملاتی دریافت کردند. مدیرعامل شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری کاریزما اظهار داشت: در سال گذشته افزایش کدهای معاملاتی، چه در قالب سهام عدالت، چه به عنوان فرصت سرمایه‌گذاری و چه به عنوان چشم‌اندازی برای سرمایه گذاران، واقعا یک شرایط بسیار استثنایی بود؛ البته به نظر من زمینه ها به حد کافی برای ورود مردم آماده نبود و این موضوع سبب شد تا نتوانیم به اندازه کافی نقدینگی موجود را جذب کنیم.

 

بازار سهام و بازار بدهی بازیگران مستقل دارند

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: زمانی که اوضاع در بازار سرمایه خوب نباشد، طبیعی است که عده ای اقدام به فروش سهام خود می کنند و قسمتی از پول خود را به بانک یا جای دیگری می برند تا سپرده کنند؛ ولی  این گزاره که با افزایش حجم معاملات بازار بدهی، پول از بازار سرمایه خارج می شود، گزاره نادرستی است. به گفته علیرضا توکلی کاشی تصریح کرد: تا قبل از تشکیل بازار بدهی، این پول از بازار سرمایه خارج می شد و در سپرده بانکی قرار می گرفت  اما هم اکنون در خود بازار از سهام تبدیل به اوراق بدهی می شود. منتها باید به این نکته هم توجه کرد که در ازای هر خریدی، فروشی هم وجود دارد

پورتفوی سهام عدالت متنوع و مناسب است؛ از فروش شتابزده بپرهیزید

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری بیمه سلامت، مهدی دلبری، ضمن بررسی بازارسرمایه در سال گذشته گفت: در سال ۱۳۹۹ دولت سال پرعرضه‌ای را در بورس سپری کرد، به طوریکه حدود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان اوراق تامین مالی از این طریق در بازار منتشر کرد که موجب رشد نرخ اوراق خزانه شد. به نظر من نرخ اوراق خزانه (حدود ۲۱ درصد) همچنان جذاب است. در سال گذشته و با توجه به شرایط مناسب بازار دولت توانست حدود ۳۸ هزار میلیارد تومان سهام بفروشد، براین اساس بازارسرمایه توانست دین خود را به دولت و اقتصاد کشور به خوبی ادا

بازار در شرایط تعادلی و ارزندگی قرار دارد/ جاری شدن خون تازه در رگ‌های بورس به زودی

به گفته مهدی آسیما، کارشناس بازار سرمایه، به نظر می رسد با عبور از انتخابات ریاست جمهوری و با گذشت نیمه نخست سال جدید و به دنبال آن شفافیت بیشتر در مباحث سیاسی، متغیرهای اصلی و کلان اقتصادی می توانند محرک نرخ برابری دلار قرار گرفته و در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ زمینه ساز رشد نرخ برابری دلار باشند. در چنین شرایطی قطعا صنایع صادراتی و دلار محور مانند صنایع پتروشیمی، فلزی – معدنی در بهره مندی از این افزایش نرخ پیشتاز خواهند بود. بر این اساس در نیمه دوم سال جاری، با برگزاری مجامع، تقسیم سود و در ادامه شفاف شدن مسایل سیاسی خون تازه ای در بازار تزریق خواهد شد.

 

معافیت «مالیات بر عایدی سرمایه» در بازارسرمایه، گامی در جهت حمایت از بورس

مدیر عامل کارگزاری امین سهم خصوص مالیات بر عایدی سرمایه گفت: موضوع مالیات بر عایدی سرمایه در بسیاری از نقاط کشورهای پیشرفته جهان وجود دارد و لازم است که در کشور ما هم اجرا شود. به نظر من مهم‌ترین املاک یکی از مهمترین حوزه‌هایی است که می تواند تحت پوشش مالیات بر عایدی سرمایه قرار بگیرد. امیر سیدی افزود: املاک، یکی از بزرگترین بخش‌های اقتصاد است و گستره وسیعی را شامل می شود. براین اساس، در این حوزه سود زیادی شناسایی می شود که اگر در کشور ما مالیات ستانی انجام می شد، می توانست به امر توسعه زیر ساخت‌ها و نیز موضوع عدالت اقتصادی کمک بسیار زیادی بکند.  

 

.

 

 

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۹۷۱+۱.۷۶٪

PP۱۲۶۲-۱.۶۴٪

PEسنگین۹۶۳+۰.۹۴٪

PE سبک۱۲۰۳+۳.۱۷٪

PE خطی۱۱۰۱-۰.۳۶٪

اوره گرانوله۳۷۳+۰.۲۷٪

اوره پریل۳۸۳+۰.۰۰٪

متانول۲۵۷+۲.۳۹٪

اتیلن گلایکل۶۹۳-۱.۱۴٪