آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارابهامات در واگذاری استقلال و پرسپولیس

ابهامات در واگذاری استقلال و پرسپولیس

۲۴ فروردین ۱۴۰۰ ۰۴:۵۹

ابهامات در واگذاري استقلال و پرسپوليس در سال 1400

ابهامات در واگذاری سرخابی ها

به گزارش آرمان تحليل به نقل از صداي بورس امير آشتياني عراقي، رئيس هيئت مديره نيکان رسانه بازار سرمايه درباره عرضه باشگاه‌هاي استقلال و پرسپوليس گفت: اقتصاد ايران بايد با توجه به شرايط کشور بررسي شود. بسياري از واگذاري‌هايي که غير از بورس انجام شده اند با حاشيه و مشکلاتي همراه بوده است. سوال اينجاست آيا غير از بورس محل بهتري براي واگذاري باشگاه‌هاي پرسپوليس و استقلال وجود دارد؟!

وي افزود: در سال‌هاي اخير نمونه موفق واگذاري مخابرات در بورس را شاهد بوديم. نگراني هايي نيز وجود دارد اما در نهايت عرضه دو باشگاه موجب شفافيت در عملکرد مالي باشگاه‌ها مي‌شود. هنگامي که دسترسي همگاني بر عملکرد باشگاه‌ها انجام شود از بسياري از مشکلات و خطاها جلوگيري خواهد شد.

در بخشي از اين گفت و گو ميثم هاشم خاني، کارشناس مسائل اقتصادي و بازار سرمايه گفت: عرضه دو باشگاه پرسپوليس و استقلال در بورس ميتواند مثبت باشد. شرکت‌هايي که محبوبيت دارند را اگر به  صورت ipo داشته باشيم در بلند مدت نگاه مردم را نسبت به بازار سرمايه مثبت مي‌کند. البته به نظر مي‌رسد اين عرضه اتفاق نمي‌افتد و اين فرايند ۱۲ سال است که به طول انجاميده است.

فرشيد گل‌زاده، عضو اسبق هيئت مديره پرسپوليس در اين گفتمان مجازي بيان کرد: در سال ۹۵ که عضو هيات مديره بودم، ساختار اقتصادي تعدادي  از باشگاه‌هاي جهان را بررسي کردم و سه حوزه عمده درآمدي را شناسايي کرديم( بخش اول بليط فروشي، بخش دوم از حق پخش تلويزيوني و سوم درآمدزايي از برند باشگاه)
برند باشگاه‌هاي استقلال و پرسپوليس ارزش بالايي دارند که در ايران از آن استفاده نمي‌شود. پيشنهاد مي‌شود قبل از ورود به فرابورس اين دو باشگاه ساختار اقتصادي خود را تقويت کنند و از الگوهاي مشخص در اين زمينه استفاده کنند.

مديرعامل فرابورس افزود: البته بحث پايداري اين سود هم مطرح است ولي در حال حاضر با فعاليت هاي صورت گرفته براي شفافيت مالي و اصلاحات ساختاري مالي و مديريتي دو باشگاه پرسپوليس و استقلال شرايط خوبي براي عرضه اوليه سرخابي در بازار پايه فرابورس داريم.

هاموني گفت: خصوصي شدن استقلال و پرسپوليس برکات بسيار خوبي دارد و تجاري شدن مديريت دو باشگاه، مشکلات بزرگ اين دو تيم از جمله حق پخش تلويزيوني را تعيين تکليف مي کند و همچنين قرار گرفتن اطلاعات مالي و مديريتي آنها در سامانه کدال (سامانه نشر اطلاعات گزارشهاي شرکت هاي بورس) کمک بسيار زيادي به شفافيت بيشتر استقلال و پرسپوليس مي کند و اين موضوع براي سهامدار، سرمايه گذار و هوادار مهم و ارزشمند خواهد بود.

مديرعامل فرابورس در جمع صاحب نظران اقتصادي، خبرنگاران و مديران حوزه هاي اقتصاد و ورزش کشور در روم صداي بورس شبکه اجتماعي کلاب هاوس گفت: قطعا واگذاري اين دو باشگاه به عنوان سرمايه ملي با حساسيت و دقت زياد صورت مي گيرد و تا ثبات لازم حمايت از آنها قطع نمي شود و از اين بابت براي هواداران جاي نگراني نيست.

مبينا بني اسدي، مدير روابط عمومي فرابورس ايران نيز گفت: در فضاي رسانه‌اي فرآيند عرضه دو باشگاه بسيار غير شفاف است.  بايد سعي شود اين موضوع با شفاف سازي و کمک بيشتري در اين زمينه انجام شود.

وي افزود: به نظر مي‌رسد در اين دوره به صلاح نيست که به فرابورس اين دو باشگاه عرضه شوند.

اميرهاموني، مديرعامل فرابورس درباره واگذاري استقلال و پرپوليس گفت: در چند سال گذشته که حدود ۹ سال است بنده درگير اين موضوع بوده ام و وزارت اقتصاد، وزارت ورزش و سازمان خصوصي سازي اقدامات گسترده‌اي در اين زمينه انجام داده اند. بسياري از صورت‌هاي مالي اين دو باشگاه اصلاح شده اند و با توجه به درآمدزايي پرسپوليس، اين باشگاه به سودسازي رسيده است. به احتمال قوي در بازار اول و دوم فرابورس ايران، اين دو باشگاه عرضه نخواهند شد اما در حال برسي هستيم تا در بازار پايه فرابورس، کشف قيمت شود تا سهامداران اصلي شناخته شوند و مديريت باشگاه را به دست بگيرند. مادامي که اين دو باشگاه دولتي باشند، درآمدزايي از حق پخش و برند باشگاه محقق نخواهد شد.

 

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۶۶+۱.۱۷٪

PP۱۴۱۳+۱.۵۸٪

PEسنگین۹۴۸-۰.۴۲٪

PE سبک۱۲۰۶+۰.۵۰٪

PE خطی۱۲۰۶+۱.۳۴٪

اوره گرانوله۳۷۱-۲.۳۷٪

اوره پریل۳۷۹+۴.۱۲٪

متانول۲۷۵+۲.۲۳٪

اتیلن گلایکل۷۳۱+۰.۴۱٪