آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارتزریق نقدینگی به تحرک بازار می‌انجامد

تزریق نقدینگی به تحرک بازار می‌انجامد

۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۴:۵۵

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری کاریزما:

تزریق نقدینگی به تحرک بازار می‌انجامد

امین دامچه: «از نظر بنیادی بسیاری از سهم‌ها در شرایط مطلوب و ارزنده ای قرار دارند و نباید به راحتی سهام خود را بفروشید. در نظر داشته باشید که طرح تزریق نقدینگی به بازار موجب تحرک بازار می شود. در حال حاضر تورم بالای ۳۰ درصد تخمین زده می‌شود و از طرفی نرخ سود سپرده‌های بانکی حدود ۲۰ درصد است، بنابراین از این لحاظ نگرانی متوجه بازار سرمایه نیست.»

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری کاریزما در گفت و گو با پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، تزریق نقدینگی به بازار را اقدامی مثبت در جهت بهبود وضعیت بازار عنوان کرد و گفت: از این طریق به شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ‌ها اجازه داده شده است تا به انتشار اوراق با نرخ ۱۸ درصد پرداخته و از این محل تامین نقدینگی کرده و به خرید سهام بپردازند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: در نیمه اول ۱۳۹۸ و نیمه دوم ۱۳۹۹، حجم زیادی از مردم به بازار وارد شدند که در این میان، افراد ناآگاه به دانش بورسی وجود داشتند که مسیر معاملات را دچار اختلالاتی کردند؛ عوامل یاد شده سبب شد تا بازار به شرایط تعادلی دست پیدا نکند.

دامچه گفت: البته رسیدن نقدینگی به هلدینگ‌ها، از زمان انجام این طرح حدود دو هفته زمان میبرد، بنابراین از این هفته احتمال تاثیر این مصوبه بر بازار وجود خواهد داشت. بنابر شنیده ها قرار است صندوق های با درآمد ثابت بخش بزرگی از این اوراق را خریداری کنند و از این طریق پول به دست هلدینگ ها برای سرمایه گذاری برسد. اگر هلدینگ‌ها و شرکت های سرمایه گذاری به این سمت پیش روند، برایشان مطلوبیت دارد.   

امین دامچه افزود: در این خصوص، عدد ۲۴ هزار میلیارد تومان برای تزریق مطرح شده است، هرچند که برآوردها بسیار فراتر از این رقم است. تزریق نقدینگی به حرکت بازار منجر می شود و نمی‌توان به راحتی از این طرح گذشت، ولی نکته اینجاست که بازار ما هنوز از نظر روانی به تعادل نرسیده است، زیرا اگر اینطور بود بازار به این حد فشار فروش نداشت و حجم معاملات در شرایط بهتری رقم می خورد. 

وی از نظر بنیادی بسیاری از سهم‌ها را در شرایط مطلوب و ارزندگی دانست و در توضیح دلیل نرفتن بازار به سمت آنها گفت: بالا بودن نرخ سود بانکی یکی از این عوامل است و به نظر می‌رسد کنترل نقدینگی و تورم ۲۲ درصدی عاملی برای این نرخ است.

یک پیشنهاد

این کارشناس بازارسرمایه به سهامداران توصیه کرد تا در شرایط کنونی در سهام خود باقی مانده و اقدام به فروش نکنند و افزود: به طور میانگین، بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی در میان مدت و بلند مدت از بازدهی مناسبتری برخوردار است و به این ترتیب سهامداران می توانند تا اواخر سال، بازدهی مناسبی را از این محل به دست بیاورند.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪