آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارکاهش نرخ بهره و احتمال گشایش سیاسی

کاهش نرخ بهره و احتمال گشایش سیاسی

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۴:۰۸

کاهش نرخ بهره و احتمال گشايش سياسي

 

امير تقي­ خان­ تجريشي: «وسواس بر نرخ بهره، فصل مشترک جامعه سرمايه‌گذاران در تمام دنياست. اين وسواس دليل محکمه پسندي هم دارد، زيرا نرخ بهره، هزينه ­اي است که يک شخص براي استفاده از پول شخص ديگر مي­پردازد؛ بنابراين بايد مقرون به صرفه و به دور از ريسک باشد.»

مديرعامل شرکت سرمايه‌گذاري گروه توسعه ملي در گفت و گو با پايگاه خبري بازارسرمايه (سنا)، ضمن بيان مطلب بالا و در بررسي اثر نرخ بهره بر بازارسرمايه عنوان کرد: فراگيري اين موضوع محصور به مرزهاي ايران نيست، حتي زماني که کميته بازار آزاد فدرال رزرو نيز نرخ بهره ۶ ماهه  آتي آمريکا را اعلام مي ­کند، با اين که نوسان نرخ بسيار کمتر از ايران است و به صورت منطقي در يک بازه زماني ۱۲ ماهه بر بازارها تاثير واقعي مي­گذارد، اما واکنش بورس به اين تغييرات معمولا سريع رخ مي­دهد.

امير تقي ­خان­ تجريشي افزود: کارکرد سياست تغييرات نرخ بهره به صورت اصولي به منظور ايجاد محرک براي سمت عرضه يا تقاضا در اقتصاد است. بنابراين زماني که اقتصاد دچار رکود مي­شود، نرخ بهره بايد کاهش پيدا کند تا تسهيلات با سرعت بيشتري در دست صنايع و سرمايه ­گذاران قرار بگيرد که از اين طريق ورود پول و افزايش تقاضا در بازار سهام نيز اتفاق مي افتد، اما زماني که تقاضا به اندازه کافي تحريک شده و بيم بالا رفتن تورم وجود داشته باشد، با افزايش نرخ بهره به ايجاد تعادل کمک مي شود.

چرا بازار به نوسانات دلار حساسيت زيادي دارد

مديرعامل شرکت سرمايه‌گذاري گروه توسعه ملي در خصوص نوسانات دلار و اثر آن بر بازار سرمايه اظهار کرد: بازار به نوسانات نرخ حساسيت زيادي نشان مي ­دهد. پيگيري دلايل اين حساسيت نشان مي دهد که انتظارات تورمي، دليل اصلي ابرواکنش بازار سهام ايران به نوسانات ارزي است. اما نگاه جزئي تر گوياي آن است که در شرکت­ هايي که نرخ فروش محصولات آنها با نرخ دلار نيمايي صورت مي­ گيرد و عمدتا توليد کننده کالاهاي پايه هستند، حتي اگر نرخ  ارز در ادامه سال جاري شاهد افت باشد، با توجه به بالا رفتن نرخ جهاني کالاهاي پايه در دنيا (شامل محصولات فلزي، معدني، نفت و پتروشيمي) رشد درآمدي و سودآوري را در فصل هاي آتي خواهند داشت. بنابراين اين افزايش نرخ محصولات، افت احتمالي دلار را جبران خواهد کرد و سودآوري سال ۱۴۰۰ اين شرکت ها بالاتر از سال ۱۳۹۹ خواهد بود.

وي خاطر نشان کرد: همچنين بايد توجه داشت که بسياري از شرکت­ هاي صادراتي که به دليل شرايط تحريم، مجبور به پذيرش هزينه­ هايي اعم از هزينه بالاي انتقال پول، هزينه حمل محصولات، فروش به واسطه ها و تخفيف قيمت و يا حتي سوخت پول بودند، ديگر اين هزينه­ هاي تحميلي را نداشته و حاشيه سود بالاتري تجربه مي کنند.

تجريشي گفت: در ساير صنايع نيز که قيمت محصولات آنها مستقيما متاثر از نرخ ارز نبوده و عمدتا فروش داخلي داشته نظير صنايع سيمان، دارويي، غذايي، شوينده، روانکار، شيشه، لاستيک، لوازم خانگي و ... نرخ هاي فروش محصولات نسبت به دلار کنوني فاصله داشته و انتظار داريم قيمت فروش محصولات در سال ۱۴۰۰ مشخصا بالاتر از سال ۱۳۹۹قرار گيرد؛ لذا در اين صنايع نيز شاهد افت سودآوري در فصول آتي نخواهيم بود.

بررسي نرخ بهره در ايران

وي در ادامه بررسي آثار نرخ بهره در ايران را مستلزم بررسي فاکتورهاي بيشتري دانست و گفت: آنچه ما با عنوان نرخ بهره مي ­توانيم به آن استناد کنيم، نرخ سود بانکي يا در حالت نزديک­تر به نرخ واقعي بهره، نرخ اوراق منتشر شده از سوي دولت است. طي ماه ­هاي اخير نرخ بهره کنترل شده و نرخ بهره بين بانکي نيز به زير ۲۰ درصد رسيده است. در اين مدت، اقداماتي در جهت ممانعت از پرداخت سودهاي بيش از ۱۶ درصد به سپرده ­ها توسط بانک ها رخ داده است و طبعا از هرج و مرج روزهايي که نرخ ترجيحي، نرخ بهره را در ابهامي غيرقابل رديابي مي­برد، دور شده­ ايم.

اين کارشناس بازارسرمايه اضافه کرد: حال اگر در کنار اين نظم مالي، شاهد توافق و گشايش بين المللي در کشور باشيم، اتکاي دولت براي تامين بودجه از طريق اوراق بدهي، به سمت استفاده بيشتر از درآمدهاي نفتي منتقل مي­شود. بنابراين مي­توان انتظار داشت که در آمال گشايش ­هاي سياسي، تکيه بر انتشار اوراق توسط دولت کمرنگ تر شده که در کنار کاهش انتظارات تورمي موجبات کاهش نرخ بهره فراهم مي شود.

کاهش نرخ سود سپرده در کنار ديگر عوامل نقدينگي را به سمت توليد مي‌برد

تجريشي، تغييرات در نرخ سود سپرده را بر بازارهاي مختلف اثرگذار دانست و تصريح کرد: کاهش پلکاني آن در کنار استفاده از ساير ابزارها و هدايت نقدينگي به سمت توليد و بازار سرمايه مي ­تواند کمک بزرگي به توليدات کشور و کسب و کارهايي که بر اثر کرونا دچار رکود شده اند، شود. اين موضوع در کنار بهبود تعاملات بين المللي مي­تواند براي کليت بازار مثبت باشد با اين حال نبايد دچار اشتباه محاسباتي شده و به خبرهاي منتشره وزن بيش از اندازه داد و ساير مسايل بنيادي بازار سرمايه و اقتصاد کشور را فراموش کرد و فقط به فکر سود و زيان کوتاه مدت بود.

 

عوامل اقتصادي حاکي از رشد سودآوري عمده صنايع بازار در سال جديد است

اين کارشناس بازارسرمايه در پايان تصريح کرد: مي ­توان گفت مهمترين نگراني که اين روزها بازار سرمايه را تحت تاثيرات منفي قرار مي­دهد، فضاي رواني ناشي از کاهش انتظارات تورمي و در نتيجه کاهش ورود پول و  ميل به خريد دارايي است؛ اما ساير عوامل اقتصادي دلالت بر رشد سودآوري عمده صنايع بازار در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ دارد.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪