آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارواکنش حقیقی‌ها به شروع حمایت دولت از بورس چه بود؟

واکنش حقیقی‌ها به شروع حمایت دولت از بورس چه بود؟

۳ خرداد ۱۴۰۰ ۰۴:۵۳

واکنش حقیقی‌ها به شروع حمایت دولت از بورس چه بود؟

🔻در ادامه مسیر نزولی جدید بورس، شاخص کل بورس امروز هم در مدار منفی معاملات قرار دارد. به‌طوری که تا ساعت ۱۰:۲۰ امروز شاخص کل با افت ۱۲.۵ هزار واحدی به محدوده  ۱۱۱۵ هزار واحدی رسید. شاخص هم‌وزن هم تا اینجای کار افت ۱.۱ درصدی داشته است.

🔻ارزش معاملات خرد بازار سهام (سهام، حق تقدم و ETFهای دولتی) طی ۷۰ دقیقه نخست معاملات امروز به ۱۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است. این اعداد حاکی از رکود عمیق بورس است. پالایشی‌ها، خودروسازان و بانک‌ها صنایعی هستند که اندکی بیشتر از بقیه معامله شدند. در بین نمادها هم پالایشی یکم، شپنا و دارا یکم بیشترین ارزش معاملات را داشته‌اند.

🔻خروج پول حقیقی با وجود این ارزش معاملات اندک به ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده است. حقیقی‌های بورس طی روزهای اخیر به شدت در سمت فروش فعال شده‌اند و ارزش خرید حقیقی‌ها به شدت افت کرده است.

🔻تا اینجای کار ۹۰ درصد نمادها در مدار منفی معاملات قرار دارند. در این میان ۵۵ درصد نمادها با صف‌های فروش سنگینی با مجموع ارزش ۳۳۰۰ میلیارد تومان مواجه‌اند. در سمت مثبت بازار هم ۲.۵ درصد نمادها با صف خرید همراهند و ارزش این صف‌ها به ۲۲۵ میلیارد تومان رسیده است.

🔻علاوه بر این که ممکن است این نوع حمایت‌ها در بلند مدت چندان پایدار نباشد، علت دوم بی‌واکنشی بازار به آن را می‌توان بی‌اعتمادی شدید سهامداران به سیاست‌گذار بورسی دانست. سیاست‌گذاری که هر بار وعده حمایت داده اما در عمل اتفاقی نیافتاده و بورس بعد از چند مثبت به خاطر وعده‌های سیاست‌گذار با شدت بیشتری ریخته است. به نظر می‌رسد تله‌ی بی‌اعتمادی این بار هم عامل اصلی فروش‌های سنگین و بعضا هیجانی بورس‌بازان در نمادهای ارزنده شده است.

🔻نکته عجیب ریزش اخیر بورس، بی‌واکنشی بازار به اخبار حمایتی است. روز گذشته هم در این خصوص خبری منتشر شد که صندوق تثثبیت و توسعه بازار خریدار اصلی سهام است و ضمن اینکه ۱۰۳۰ میلیارد بانک مرکزی هنوز تمام نشده با تجهیز منابع جدید این صندوق‌ها می‌توانند با قدرت بیشتری حمایت کنند. اما همانطور که پیشتر هم گفته شده بود به نظر می‌رسد این نوع حمایت‌های پولی از بازار سهام راه به جایی نمیبرد و در بهترین حالت شاید بتواند تنها نوسانی کوچک و کوتاه مدت ایجاد کند.

بورس فردا چه میشود

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪