آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارعلی اسلامی بیدگلی و پیش‌بینی وضعیت بورس

علی اسلامی بیدگلی و پیش‌بینی وضعیت بورس

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۸:۰۷

پیش‌بینی وضعیت بورس در روزهای آتی 

نهادی‌ها و دولت جو بازار را برمیگردانند 
علی اسلامی بیدگلی رییس هیئت مدیره شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری آرمان آتی در خصوص شرایط بازار سرمایه در روزهای اخیر به اقتصاد بیدار گفت: در این مدت با جریان ورود نقدینگی بالایی روبه‌رو بودیم که از طریق فعالان خرد به سمت بازار آمده بود.

سهامداری برای نهادی‌ها توجیحی ندارد
وی افزود: فشار جریان نقدینگی، زمینه حرکت یکسویه بازار را فراهم کرده بود تا حدی که بازار از مدار تحلیل خارج شد؛ از سوی دیگر با رشد قابل توجه ارزش سهم در تمامی بازار، قیمت برخی نمادها به حدی افزایش پیدا کرد که سهامدار عمده هم توجیحی برای سهامداری نداشت؛ به همین دلیل به مرور فشار عرضه و فروش از سوی نهادی‌ها بالا رفت و با جریان بالای خروج نقدینگی برخلاف روند گذشته که جریان ورودی از خروجی بیشتر بود، این ارقام باهم برابر شد.

فشار فروش، صف‌ها را تشدید کرد
این کارشناس ارشد بازار سرمایه ادامه داد: به مرور شدت جریان و تقاضای عرضه افزایش پیدا کرد و به جایی رسید که روز چهارشنبه با فشار بالای عرضه در ابتدا و انتهای بازار مواجه شد که اثرات آن تا امروز هم دیده شد و  شدت این صف‌ها بیشتر شد.
 
بازده غیرمتعارف بورس، همراه با ریسک است
رییس هیئت مدیره شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری آرمان آتی با اشاره به رشد بازار در ماه‌‌های اخیر اضافه کرد: اینکه بعد از رشدهای متمادی بازار کمی استراحت کند، را میتوان فاز همیشگی بازار دانست، سهامداران  باید بدانند همانطور که در بازار سرمایه انتظار بازده غیرمتعارف دارند، قدرت پذیرش ریسک هم داشته باشند، در حقیقت این نوسانات این پیام را میدهد که بورس همانطور که بازده بالاتری نسبت به سایر بازارهای موازی دارد ولی با ریسک هم همراه است.
اسلامی بیدگلی افزود: از سوی دیگر باید یادآور شویم که بازار سرمایه یک بازار بلندمدت است و سرمایه گذاران باید از رفتارهای هیجانی در خرید و فروش بپرهیزند. 

بازار در روزهای آینده متعادل میشود
این تحلیل‌گر ارشد بازار سرمایه در خصوص ورود بازار به فاز اصلاحی عمیق بیان کرد: تصورم این است که بعد از 2 الی 3 روز بازار به روند متعادل خود برگشته و سهم هایی که ارزش آنا با ارزش ذاتی‌شان تفاوت معناداری ندارند به روند صعودی باز میگردند 
وی با اشاره به فاز اصلاحی شاخص در سال های گذشته و شباهیت این روزها با آن زمان ادامه داد: پیشبینی نمیکنم که اصلاح بازار طولانی مدت باشد، چرا که ما باحجم بسیاری از تازه‌واردان به بازار مواجه شدیم که از طریق رسانه ملی یا مشوق‌های دولت تمایل به سرمایه گذاری در بورس پیدا کرده و بسیاری از آنها هم هنوز از رشد بازار سودی نبره‌اند، بنابراین اگر بخواهیم از این ثروت آشنایی مردم با بازار سرمایه یک استفاده بهینه ببریم باید تلاش کنیم که از سرمایه و ثروت آنها صیانت کنیم. 

نهادی‌ها جو بازار را برمیگردانند 
رییس هیئت مدیره شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری آرمان آتی افزود: امیدوارم که به مرور سهامداران نهادی و مشوق‌های دولت، زمینه کاهش جو منفی روانی در بازار را فراهم کرده و در نهایت در چند روز آینده بورس به تعادل برسد.
وی ادامه داد: روزهایی در سال‌های 92، 84 و 75 بازار سرمایه دچار رکود عمیق میشد، بورس مثل امروز تبدیل به رکنی از بازار سرمایه نشده بود.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪