آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخباربازار سرمایه و کاهش ریسک تامین مالی جمعی

بازار سرمایه و کاهش ریسک تامین مالی جمعی

۵ خرداد ۱۴۰۰ ۰۴:۳۸

معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی در  شبکه ایران کالا برنامه به‌وقت تحلیل از استودیو فرابورس مزیت‌های تأمین مالی جمعی بررسی کرده و برنامه‌های صندوق نوآوری و شکوفایی در این رابطه پرداخت.

به گزارش آرمان تحلیل به نقل از  پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ،  مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، علی ناظمی، اعلام نمود تأمین مالی نوآورانه در ادبیات نظری زنجیره کامل عملیاتی شدن یک طرح از ایده تا اجرا است، همچنین گفت: به‌طورمعمول ایده‌های نوآورانه به دلیل اثرگذاری بالا در بهره‌وری اقتصاد همیشه موردتوجه سیاست‌گذاران قرار دارد چراکه باعث افزایش بهره‌وری و اشتغال‌زایی می‌شوند.

علی ناظمی گفت: در این فرآیند کارآفرین که ایده نوآورانه دارد به‌عنوان سهامدار و مدیر حضور دارد، موضوع بعد هم  این است که سرمایه‌گذار صرفاً منابع مالی وارد نمی‌کند بلکه دانش هم جزو منابع مالی محسوب می‌شود. همچنین عنوان کرد در تأمین مالی نوآوری تنها با سهامدار و مدیر مواجه نیستیم، 

وی سومین تفاوت این نحوه سرمایه‌گذاری را دارایی‌های نامشهود دانست و افزود: در تأمین مالی نوآورانه دارایی نامشهود قابل‌توجهی وجود دارد و سرمایه‌گذار ریسک بالایی را از این حیث می‌پذیرد، همین موضوع تعامل بین سرمایه‌گذار و سرمایه پذیر را دشوار می‌کند

معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه برنامه به‌وقت تحلیل به موضوع نحوه تأمین مالی و احراز شرایط یک ایده یا طرح نوآورانه اشاره کرد و اظهار داشت: ایده‌ای که قرار است در این قالب قرار بگیرد مطابق قانون کسب‌وکار باید مبتنی بر ایده فناورانه یا فعالیت فناورانه باشد.

ناظمی در ادامه مزیت‌های تأمین مالی نوآوری را موردتوجه قرارداد و گفت: نوآوری به دلیل افزایش بهره‌وری، در اقتصاد نقش مهمی دارد.

همچنین درباره نحوه بهره‌مندی ایده‌ها از خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: بعد از احراز شرایط به‌عنوان قدم اول، شرکت دانش‌بنیان در گام دوم امکان بهره‌مندی از خدمات صندوق را دارد. در سال‌های اخیر شرکت‌هایی که به شرکت‌های دانش‌بنیان  خدمات مالی ارائه می‌دهند هم در گروه دانش‌بنیان‌ها قرار گرفتند و مشتری صندوق محسوب می‌شوند.

او  گفت : دستورالعمل پلتفرم‌های تأمین مالی جمعی قبلاً تهیه و اخیراً مجوز فعالیت آن به‌طور رسمی توسط شرکت فرابورس ایران  صادرشده ، گفت: این در سامانه‌ها  همه افراد می‌توانند از طریق آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند و در سود و زیان پروژه‌های دانش‌بنیان شریک می‌شوند.

همچنین اعلام نمود در حال حاضر مجموعا  ۵ مجوز صادرشده که فعال بوده و چند ایده در این پلتفرم‌ها قرارگرفته و تأمین مالی آن‌ها انجام‌ گرفته است .

این کارشناس  با تأکید بر اینکه هر فرد حقیقی حداکثر ۵ درصد می‌تواند در یک ایده سرمایه‌گذاری کند، گفت: منطق تأمین مالی جمعی این است که ریسک بین افراد مختلف در پروژه تقسیم شود، چراکه این روش تأمین مالی ریسک بالایی دارد و در مقابل عایدی بسیار بالاتری هم خواهد داشت. البته فرایند تأمین مالی جمعی زمانی که در سازوکار بازار سرمایه  قرار می‌گیرد به طبع ریسک آن به دلیل طی فرآیند ارزیابی ایده‌ها  مدیریت می‌شود.

ناظمی در آخر گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت از سرمایه‌گذاری در طرح‌ها و ایده‌های نوآورانه (درصورتی‌که این طرح‌ها اقدام به احراز شرایط برای تأمین مالی از طریق سامانه‌های تأمین مالی جمعی کنند)۸۰ درصد اصل پول سرمایه‌گذار را ضمانت می‌کند. این فرآیند از بهمن‌ماه 99  آغاز و سامانه‌ها ایجادشده است، به‌این‌ترتیب ما در بستر فرابورس شرایطی را فراهم کردیم که ریسک سرمایه‌گذار حقیقی در تأمین مالی جمعی  تا ۲۰ درصد کاهش یابد.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۸۰۶+۰.۰۰٪

PP۱۴۲۵-۵.۷۵٪

PEسنگین۹۷۵-۰.۶۱٪

PE سبک۱۲۴۲-۰.۷۲٪

PE خطی۱۱۹۴-۰.۶۷٪

اوره گرانوله۲۸۰+۰.۰۰٪

اوره پریل۳۱۰+۸.۷۷٪

متانول۲۵۰+۲.۴۶٪

اتیلن گلایکل۷۷۱-۲.۵۳٪