آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلمطالب آموزشیاستیک شدن در ارز دیجیتال چیست؟

استیک شدن در ارز دیجیتال چیست؟

۱۴ خرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۲۳

  استیک شدن در ارز دیجیتال


 استیکینگ ارز دیجیتال 

 استیک شدن در ارز دیجیتال چه مزایا و معایبی دارد؟ هم اکنون معنی استیک کردن بیت کوین یا اتریوم و دریافت سود را مورد بحث قرار خواهیم داد استیکینگ را میتوان جایگزین استخراج قرارداد و مهم‌ترین مزایای روش استیکینگ هزینه به مراتب پایین تر از آن است، به گونه ای که بدون نیاز به پرداخت هزینه های بالا برای خرید سیستم کامپیوتر قدرتمند و استفاده از ماینر  به طور رایگان ارز دیجیتال به دست خواهیم آورد. استیکینگ و دریافت پاداش برای انواع ارزها فراهم است.

 

استیک شدن

اما مفهوم استیکینگ  چیست و چگونه انجام میشود؟

استیکینگ  مفهوم بسیار ساده ای دارد.  اما در عمل اجرای آن نیاز به یادگیری اصولی دارد. استیکینگ (staking) یعنی خرید رمز ارز و نگهداری آن در یک کیف پول. با انجام این کار علاوه بر دریافت سود به تامین امنیت شبکه بلاک چین کمک می‌شود پس استیکینگ یعنی دریافت سود در ازای نگهداری یک رمز ارز.

معامله‌گران بسیاری این کار را با ماینینگ استخراج مقایسه نموده و از آن جایی که استخراج بسیار سخت است بهین راهکار تقویت شده و روی آوردند. در این مقاله میخواهیم انواع طرق استیکینگ را معرفی نماییم.”

انتخاب روش استیک کردن وابسته است به آنکه کدام سود دهی بالاتری دارد لذا این روش ها را با یکدیگر مقایسه خواهیم نمود و در آخرسود انواع ارزهای دیجیتال را که از روش استیون کینگ می‌توان از آنها سود برد را با یکدیگر مقایسه و بررسی می‌کنیم.تعریف جامع استیکینگ ارز دیجیتال

همانطور که گفتیم استیکینگ یعنی دریافت‌سود به دلیل نگهداری آن در کیف پول دیجیتال. دو راه برای استیکینگ ارز دیجیتال وجود دارد. اولین را نگهداری در کیف پول است مثلاً به عنوان نمونه شما قادر خواهید بود که یک رمز ارز را در تراست والت یا هر کیف پول دیگری که قابلیت استیکینگ را فراهم کرده است نگهداری کنید و در عوض پاداش دریافت کنید که به آن استیکینگ سرد گفته میشود.

  روش دوم استیک کردن در یک صرافی مخصوص رمز ارزها یعنی شما می توانید با خرید یک رمز ارز پشتیبانی شده و نگهداری آن در صرافی بایننس  سود دریافت کنید . که به صورت دو روش قفل شده و قابل انعطاف انجام می‌پذیرد که در مورد آن توضیح خواهیم داد.

پیش از ورود به مبحث تخصصی استیکینگ ارز دیجیتال باید الگوریتم سهام را به خوبی بشناسیم. مکانیزم اثبات سهام یا همان   pos نوعی مکانیزم اجماع در یک شبکه بلاک چین برای تامین امنیت و کارآیی شبکه است . عملکرد بستر بلاک چین ارز دیجیتال بیت کوین بر اساس الگوی اثبات کار است این الگوریتم باعث می شود تمامی تراکنش‌ها داخل یک بلوک قرار بگیرند.

 در واقع باید گفت که این بلاکها به دیگر متصل شده و یک شبکه بلاک چین تشکیل می دهند. در سازوکار Pow،  ماینر ها برای پیدا کردن جواب یک مسئله ریاضی با همدیگر رقابت می‌کنند.  هر کدام از استخراج کننده ها که سریع تر به پاسخ مسئله دست پیدا کنند مجوز ورود به یک بلوک از بلاک چین را پیدا می کنند.

استیکینگ

 در یک شبکه غیر متمرکز اثبات کار یک ساز و کار بسیار قدرتمند برای دستیابی به اجماع است. اگرچه یکی از مشکلات آن وجود حجم های زیاد محاسبات توسط ماینر ها می باشد. هدف اصلی از استخراج در یک شبکه مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک تامین امنیت جهان است.
البته طرفداران آن عقیده دارند که تامین امنیت شبکه بلاک چین و انجام این محاسبات برای تامین امنیت قابل توجیه است. اما عده دیگری با این قضیه مخالفت داشته و این سوال را مطرح کردند که آیا بدون انجام محاسبات سنگین نیز می توان امنیت شبکه را تامین کرد؟

ورود روش pos  و متولد شدن راهکار استیکینگ ارز دیجیتال در دنیای بلاکچین فراهم شد. به عبارت دیگر با مشخص شدن ایراد بزرگ روش بلاک چین مهندسین این عرصه را به خلق  راهکار بهینه‌تر وادار نمود.

 هدف اصلی در این روش استیکینگ  ذخیره و نگهداری یک ارز دیجیتال می باشد در این روش پروتکل های شبکه در فاصله های زمانی مشخصی به کاربران خود اجازه می‌دهد بلوکهای جدید را تایید نموده و بلوک جدیدی را به وجود آورند. معمولاً احتمال انتخاب یک گره برای تایید یک بلوک جدید به تعداد کوین های ذخیره شده توسط فرد بستگی دارد اما فاکتورهای دیگری نیز دخیل هستند. هر گره که مقدار بیشتری کوین ذخیره کند شانس بیشتری برای تایید بلاک های دیگر خواهد داشت.
طرفداران این روش به طور کلی معتقدم که به وجود آوردن یک پلاک جدید با روش استیکینگ باعث افزایش مقیاس‌پذیری یک شبکه بلاک چین خواهد شد و این مثال شبکه اتریوم برای از بین بردن مشکل مقیاس‌پذیری قصد دارد الگوریتم‌های اجماع خود را از pow به pos  تغییر دهد.

استیکینگ

روش استیکینگ چگونه به وجود آمد؟

 

 شخصی به نام سانی کینگ و اسکات نادال در سال ۲۰۱۲ برای اولین بار این روش را معرفی نموده و مکانیزم استیک اینگ ارز دیجیتال را به عنوان راهکاری برای تولید یک روز ارز مشاور نظیر بیت کوین معرفی نمودند.
شبکه بلاکچین و عرضه اولیه سکه ico  توسط مکانیزم اثبات کار انجام شده بود اما پس از تغییر و مهاجرت به روش استیک اینگ امنیت شبکه به دست الگوریتم اثبات سهام سپرده شد.

 

 عملکرد استیکینگ ارز دیجیتال چگونه است؟

 

 در ساز و کار روش اثبات کار بلوک های تازه توسط ماینر  تولید می شوند ولی در مکانیزم اثبات سهام یا همان استی کینگ بلاک های جدید و تایید تراکنش ها صورت می گیرد.

 توسط استیک این نودهای از شبکه را شامل می شود که مقداری از رمز ارز شبکه بلاکن را نگهداری می کند در این روش هر گره با مقدار کوین بالاتر شانس بالاتری برای به وجود آوردن یک بلوک تازه و کسب سود بیشتر را دارد.

استیکینگ

 بزرگترین مزیت pos  در مقایسه با pow بی‌نیازی از از خرید تجهیزات گران قیمت دستگاه های ماینر پرهزینه و همچنین مصرف بالای برق میباشد که در نتیجه آن می‌توان حتی به این موضوع اشاره کرد که استیکینگ (staking) یکی روش دوستدار محیط زیست است چراکه استفاده از برق را برای تولید ارز دیجیتال بگونه ای صدمه زدن به محیط زیست محسوب شده که این روش از آن جلوگیری می کند. البته شاید این این موضوع نیز مطرح باشد که افرادی که تعداد کوین های بیشتری دارند شانس پولدار شدن برای آنها نیز از طریق این رمز ها بیشتر است و افراد با قدرت خرید پایین تر قدرت پایین تری نیز برای رسیدن به سود بیشتر دارد اما اگر با دید دقیقتری به موضوع نگاه کنیم متوجه می شویم که در روش ماینینگ هم یک شخص ثروتمند چندین دستگاه ماینر را خریداری کرده و لذا در آن روش هم شخصی ثروتمند تر شانس بیشتری برای استخراج دارند در نتیجه از این لحاظ چندان متفاوت نیست.

 

 سود و پاداش استیک کردن رمز ارز چگونه محاسبه می شود؟

 

 جواب دقیقی برای این پرسش وجود ندارد زیرا هر شبکه با توجه به پروتکل منحصر به فرد خودش سود استیکینگ (staking) را دریافت می کند شبکه های بلاک چین بر اساس مکانیزم pos  اغلب برای محاسبه سود و پاداش استیکینگ (staking) فاکتور های زیر را مطرح می‌کنند:

  1. مقدار رمز ارز ذخیره شده توسط گره
  2.  مدت زمان نگهداری رمز ارز
  3.  مقدار کل رمز ارز های ذخیره شده در یک شبکه
  4.  نرخ تورم

چگونه استیک کنیم

انواع استیکینگ

 

 استیک رمز ارزها مختلف می باشد که نوع اول استیکینگ (staking) سرد و نوع دوم سکی قفل شده سوم استیکینگ (staking) منعطف که به شرح آن می پردازیم.

 

 استکینگ قفل شده (locked)

 

 قفل شده به معنای این است که دارایی داخل یک کیف پول صرافی با هدف پشتیبانی از یک بلاک چین باقی میماند تا هنگامی که رمز ارز ما در صرافی قفل شده است سود دریافت خواهید کرد اما فوراً پس از برداشت وجه از کیف پول پرداخت سود نیز متوقف می شود میتوان به گونه‌ای این نوع سود دهی را با حساب های سپرده کوتاه یا بلند مدت بانکی مقایسه نمود که تا هنگامی که پول در حساب داریم ماهانه به ما پرداخت سود خواهد داشت اما در صورت برداشت از حساب اصلی سوددهی نیز کم شده و یا متوقف می گردد یا جریمه برای سوددهی ماه بعد در نظر گرفته می شود.

 هم اکنون عرض آیریس بیشترین سود استیکینگ (staking) قفل شده را در بایننس ارائه می کند اما این وضعیت متغیر است فراموش نکنید که درصد سودهای ارائه شده با وضعیت مشارکت‌کنندگان در استینگ ارز دیجیتال متغیر است.

 

استیکینگ سرد (cold staking)

در استیکینگ (staking) سرد زیر مجموعه ای از سروش قفل شده به حساب می آید شامل ذخیره کردن ارز دیجیتال در در یک کیف پول سرد است منظور پول سرد یعنی اینکه کیف پول به اینترنت متصل نبوده و کاملا سخت افزاری است و این نوع ذخیره سازی را می توان با یک ولت سخت افزاری انجام داد.

تعدادی از شبکه‌های بلاک چین قابلیت ذخیره آفلاین را فراهم کرده‌اند این روش از امنیت بسیار بالایی برخوردار است و تا هنگامی که نگهدارنده رمز است دارایی خود را در آن حفظ کند پاداش دریافت خواهد کرد اما پس از انتقال جراحی سوددهی دیگر ادامه پیدا نخواهد کرد از طرف دیگر به علاوه امنیت بالای این روش استینگ رمز ارزها برای افراد دارای سرمایه زیاد مناسب می باشد.

 

استیکینگ منعطف(Flexible Staking) مشابه روش قفل شده راهکار منعطف که شامل نگهداری رمز ارز در یک کیف پول ارز دیجیتال برای پشتیبانی است عملیاتی شبکه بر اساس بلاک چین است. تفاوت این روش با روش قفل شده عدم نیاز به قفل شدن است در این حالت شخص کاربر می تواند با نگهداری دارایی به معامله آن نیز بپردازد و اما  در این روش  منطقی است که سود نیز کمتر خواهد بود برخی از ارزهای موجود برای استیکینگ (staking) در صرافی بایننس در عکس زیر قابل مشاهده می باشد.

استیکینگ رمز ارز

چگونه در بایننس استیکینگ (staking) انجام دهیم؟

 

 استیکینگ (staking) بسیار آسوده ای می باشد ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید و از نوار بالا فاینانس را انتخاب کنید پس از باز شدن پنجره دیگر سیکینگ را انتخاب کنید ارز دیجیتال خود را انتخاب کنید و منتظر دریافت سود باشید.

استیکینگ بایننس

 

 

 

نتیجه گیری

 به نظر می رسد با پرطرفدار شدن رمز ارزها سرمایه گذاران خرد و کلان روز به روز روش های جدید و بهروزی برای کاهش هزینه های استخراج به وجود می آید و لذا این امر باعث جذاب تر شدن بحث استخراج ارزهای دیجیتال میشود.  از آن گذشته با توجه به جنبش هایی که علیه بیت کوین به دلیل صدمه زدن این رمز از به محیط زیست به وجود آمده اهمیت موضوع ابداع روش جدید برای استخراج بیت کوین بیشتر می شود لذا به نظر می آید روش استی کینگ این مشکل را حل کرده باشد محدودیتی که این روش دارد این است که استیکینگ (staking) در هر صرافی قابل انجام نیست و مهمترین صرافی بایننس است که بزرگترین صرافی معامله رمز ارز می باشد. احتمال اینکه صرافی‌های دیگری نیز امکان آن را فراهم بیاورند بسیار بالاست. لذا باید منتظر ماند که ببینیم آیا صرافی های داخلی نیز امکان این عمل را فراهم می کنند یا خیر.نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۷۲+۰.۲۸٪

PP۱۴۴۱+۱.۹۸٪

PEسنگین۹۷۵+۲.۸۵٪

PE سبک۱۳۱۶+۹.۱۲٪

PE خطی۱۲۳۱+۲.۰۷٪

اوره گرانوله۳۷۹+۲.۱۶٪

اوره پریل۳۸۵+۱.۵۸٪

متانول۲۸۵+۳.۶۴٪

اتیلن گلایکل۷۴۱+۱.۳۷٪