آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارنحوه خرید سیمان از بورس کالا

نحوه خرید سیمان از بورس کالا

۲۶ خرداد ۱۴۰۰ ۰۸:۰۰

مراحل خريد سیمان در بورس كالا:

 

1.دريافت كد مشتری از بورس کالا:


اولين کار براي خريد هر نوع كالاي عرضه شده در بورس كالا تكميل مشخصات خريدار جهت دريافت كد مشتري در بورس كالاست. اين مرحله فقط براي يك بار انجام مي گيرد و ضرورت دارد هر خريداري در بورس كالا، از طريق كارگزار خود اقدام به دريافت كد مشتري نمايد.


مدارك لازم براي دريافت كد مشتري

براي مشتري حقيقي:

الف- مدارك و اطلاعات لازم جهت دريافت كد براي اشخاص حقيقي :

• فتوكپي شناسنامه
• فتوكپي كارت ملي
• تكميل فرم درخواست کد مشتریان حقيقي (شامل اطلاعاتي از قبيل: كدملي، شماره حساب بانكي فرد متقاضي، آدرس و كدپستي، تلفن تماس)


ب-  براي اشخاص حقوقي:

• فتوكپي روزنامه رسمي ثبت شركت و فتوكپي روزنامه رسمي آخرين تغييرات شركت و فتوکپی شناسنامه و کارت ملی اعضا هیئت مدیره شرکت.
• تكميل فرم درخواست کد مشتریان حقوقي (شامل اطلاعاتي از قبيل : آخرين تركيب اعضاي هيئت مديره ، ليست سهامداران داراي سهام 10% و بالاتر، صاحبان امضاي مجاز ، ارائه شماره حساب جاري شخص حقوقي)

 


نحوه انجام معامله در بورس کالا

معامله کالاها در بورس ، طي مراحل ذيل انجام مي گيرد:
 
1.انتخاب کارگزار ( از آنجايي که تمام بورس هاي دنيا، کارگزار محور مي باشند لذا در هيچ بورسي امکان معامله مستقل براي معامله گران وجود ندارد و حتما مي بايست هر گونه خريد يا فروش از طريق يک کارگزار، صورت گيرد و به همين دليل اولين اقدام هر معامله گر در بورس انتخاب کارگزار است)

2.واريز باقيمانده وجه معامله پس از کسر سپرده اوليه به حساب کارگزار نزد اتاق پاياپاي
3.تسويه اسنادي معاملات در اتاق پاياپاي و صدور اسناد معاملاتي
4.تسويه مالي معاملات در اتاق پاياپاي
5.نقل و انتقال وجوه پس از کسر هزينه ها به حساب معامله گران از طريق حساب بانکي
6.تکميل فرم ثبت سفارش نزد کارگزار همراه با پيشنهاد قيمت
7.واريز حداقل سپرده مورد نياز معامله به حساب کارگزار نزد اتاق پاياپاي
8.انتقال سفارش مشتري به تالار معاملات توسط کارگزار
9.شرکت در حراج توسط کارگزار و انجام معامله در تالارفرآیند معامله در بورس کالا

معامله در بورس کالا طی چهار مرحله به شرح زیر انجام می گیرد:

1- در نخستین مرحله ، مشتری درخواست خرید یا فروش را به كارگزار یا نماینده او ارایه می دهد، کارگزار نیز سفارش مشتری را در تالار معاملات منعكس می كند .
2- در مرحله دوم ، سفارش مشتری در تالار معاملات و به روش حراج حضوری اجرا می شود. پس از تكمیل این مرحله، ناظر معامـلات دادوستد انجام شده را در شبكه ‌رایانه ای بورس کالا ثبت می نماید.
3- پس از ثبت معامله، مرحله سوم معامله آغاز می شود كه طی آن، اتاق پایاپای پس از پردازش اطلاعات، گزارش نهایی که شامل وضعیت سپرده های مورد نیاز، تسویه روزانه و كارمزد معاملات می باشد را تهیه نموده و به دفاتر كارگزاران ارسال می نماید.
4- درمرحله چهارم، اتاق پایاپای حساب های خود را با تمامی كارگزاران تسویه می نماید و كارگزار نیز به نوبه خود حسابهای خود را با مشتری تسویه نموده و آگهی انجام معامله را برای مشتری ارسال می كند.


>>انواع پیمانهای قابل معامله در بورس کالا

بطور کلی 5 نوع پیمان برای داد وستد انوع کالا وجود دارد:

1.پیمان نقدی Spot

در این پیمان ، خریدار می بایست کل مبلغ پیمان را به علاوه کارمزد به کارگذار به صورت نقد پرداخت کند و فروشنده نیز می بایست حداکثر ظرف 3 روز ، کالای مورد معامله را به خریدار تحویل دهد.

2.پیمان سلف Forward

در این پیمان کل مبلغ در زمان انجام معامله توسط خریدار پرداخت می گردد و فروشنده متعهد می شود در تاریخ مشخص و زمان معین ، کالا را به خریدار تحویل دهد.

3.پیمان نسیهCreadit

پیمانی است که کالا به صورت فوری به خریدار تحویل داده می شود و بهای آن در تاریخ سررسید،به فروشنده پرداخت می گردد.

4.پیمان آتی  Futures

در این روش فروشنده مطابق پیمان صلح ، مقدار معینی از دارایی مشخص را در مقابل مبلغی معین به دیگری صلح می کند.براساس این پیمان ،فروشنده مقدار دارایی مورد مصالحه را در سررسید مشخص تحویل می دهد و خریدار نیز مبلغ مورد مصالحه را در سررسید می پردازد.طرفین در قالب شرط ضمن عقد به اتاق پایاپای وکالت می دهند که از وجه الضمان آن ها متناسب با نوسانات قیمت در بورس به طرف دیگر اباحه تصرف کند در حال حاضر پیمان آتی روی سکه طلا در بورس کالا انجام می شود .

5.پیمان اختیار  Option

این پیمان شامل پیمان اختیار خرید و پیمان اختیار فروش می شود:
پیمان اختیار خرید: پیمانی است که به موجب آن عرضه کننده کالا ، حق خرید مقدار معینی از کالای مورد نظر و مطابق با استاندارد بورس را در زمان معین و با قیمت مشخص به طرف پیمان مصالحه می نماید بدون آنکه طرف دیگر ملزم به خرید آن باشد.
پیمان اختیار فروش: پیمانی است که به عنوان شرط ضمن عقد لازم که به موجب آن یک طرف پیمان  (خریدار) حق فروش مقدار معینی از کالای مورد نظر و منطبق با استاندارد بورس را در یک زمان معین و با قیمت مشخص با طرف دیگر مصالحه می نماید بدون آنکه طرف دیگر (فروشنده) ملزم به فروش آن باشد.


سیستم معاملات تالار:

سیستم معاملات در تالار سه مرحله زمانی به شرح ذیل است:

1.سبز: ورود اطلاعات خرید(مقدار و قیمت اولیه مورد نظر خریدار)
2.زرد: کاهش نرخ توسط فروشنده و افزایش نرخ توسط خریدار .در صورت امکان پذیرفتن نرخ فروشنده که در این صورت خرید انجام شده است.
3.قرمز: در صورتی که حجم تقاضا کمتر از میزان کالای عرضه شده توسط فروشنده باشد سیستم به صورت خودکار وارد زمان قرمز می شود و خریدارانی که در زمان زرد قیمت فروشنده را پذیرفته اند وارد رقابت می شوند و کالا به خریدارانی می رسد که نسبت به سایرین قیمت قیمت بالاتری برای کالا بپردازند.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۹۳۷+۳.۵۸٪

PP۱۲۸۳+۰.۶۳٪

PEسنگین۹۵۴+۲.۵۸٪

PE سبک۱۱۶۶+۰.۸۷٪

PE خطی۱۱۰۵-۰.۵۴٪

اوره گرانوله۳۷۲+۱۰.۳۹٪

اوره پریل۳۸۳+۰.۰۰٪

متانول۲۵۱+۰.۴۰٪

اتیلن گلایکل۷۰۱-۱.۱۳٪