آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارپاسخ همتی به «دنیای اقتصاد» در مورد اتفاقات بورس

پاسخ همتی به «دنیای اقتصاد» در مورد اتفاقات بورس

۲۶ خرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۵۶

پاسخ همتی به «دنیای اقتصاد» در مورد اتفاقات بورس:

وی در ابتدا عنوان کرد:  باید صادقانه به مردم گفت که دو عامل اصلی باعث افزایش بی‌رویه شاخص بورس شد. عامل اول، رکود شدید در بخش واقعی بود که باعث شده بود همه به‌دنبال محلی  برای ایجاد درآمد باشند و ایجاد انتظارات تورمی شدید و تحریک آن با مطالبی که از زبان حتی برخی اقتصاددانان گفته شد، آتش ایجاد این رشد کذایی بود. 

همتی رییس کل سابق بانک مرکزی  همچنین گفت: عامل دوم بی‌تدبیری و کج‌فهمی برخی دولتمردان از رشد بورس بود. به تصور اینان، رشد بورس می‌توانست به اقتصاد و کم کردن تورم کمک کند و به این ترتیب با دعوت مردم گویی یک کف برای قیمت سهام گذاشتند (Put Option) و بر تحریک روزانه مردم برای ورود و سرمایه‌گذاری در بورس تاکید کردند. این دو عامل ریشه اصلی افزایش شاخص بورس بود.

همتی در ادامه گفت : در طول نیمه دوم ۱۳۹۸ و چهارماه ابتدای سال ۱۳۹۹ شاخص قیمت سهام روندی را آغاز کرد که با هیچ کدام از عوامل بنیادی اقتصاد نظیر : رشد نقدینگی و نرخ تورم تحقق‌یافته، نرخ ارز تحقق‌یافته، رشد اقتصادی تحقق‌یافته و غیره سازگاری نداشت و مصداق بارز شکل‌گیری حباب در این بازار بود.

 

عبدالناصر همتی

او همچنین دو عامل مسلط شکل‌گیری را دو مورد معرفی کرد: (۱) انتظارات تورمی شدید و رایج شدن این تصور حتی در میان اقتصاددانان که وقوع ابرتورم یا حداقل تورم‌های سه‌رقمی قطعی است و این حداقل از منظر هزینه جایگزینی شرکت‌ها به‌طور اجتناب‌ناپذیر سهام را ارزشمند می‌کند. (۲) دعوت دولت از مردم برای ورود به بازار بورس که نوعی حمایت ضمنی از سوی دولت تلقی می‌شد.  آشکار بود که هر دو عامل فوق به همراه شکل‌گیری رفتار گله‌ای (جمعی) در معاملات بازار سهام می‌توانست قیمت سهام را به صورت حبابی به شدت افزایش دهد و هنگامی که معلوم شد ایران دچار ابرتورم نمی‌شود و دولت هم توانایی حمایت در این ابعاد از بازار سهام را ندارد، ترکیدن حباب و سقوط قیمت سهام امری مسلم و اجتناب‌ناپذیر بود. 

 درک شکل‌گیری روند تحولات قیمت سهام و ترکیدن حباب بورس امری ساده در حد مطالب دوره کارشناسی رشته اقتصاد است و نسبت دادن آن به مسائلی از قبیل تنش‌ها در خلیج‌فارس، شهادت سردار سلیمانی، افزایش قیمت بنزین و پیامدهای آن، تغییر دامنه نوسان، تغییر نرخ سود و سیاست پولی بانک مرکزی، قیمت‌گذاری محصولات، اجا ه فروش ۳۰ درصدی سهام عدالت و... ناشی از ضعف دانش اقتصاد کلان است.

وی با وجود اینکه  مسئولیت اتفاقاتی که در چند سال اخیر برای پول ملی افتاده را نپذیرفته عنوان کرد: من نه تنها برنامه‌ای برای حمایت پایدار از بازار سرمایه دارم و حتی برنامه‌ای برای جبران ضرر زیان‌دیدگان با سرمایه‌های اندک، بلکه با درک این موضوع که جمع شدن ریسک اقتصاد کلان در هر بازاری و به‌ویژه بخش مالی اقتصاد اسباب بحران و زیان اجتماعی است، سیاست کنترل ثبات در بخش مالی را دنبال خواهم کرد تا شاهد تکرار بحران‌هایی از قبیل بحران بانکی قبل از ۱۳۹۷ و بحران بازار سرمایه در سال ۱۳۹۹ نباشیم.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۹۳۷+۳.۵۸٪

PP۱۲۸۳+۰.۶۳٪

PEسنگین۹۵۴+۲.۵۸٪

PE سبک۱۱۶۶+۰.۸۷٪

PE خطی۱۱۰۵-۰.۵۴٪

اوره گرانوله۳۷۲+۱۰.۳۹٪

اوره پریل۳۸۳+۰.۰۰٪

متانول۲۵۱+۰.۴۰٪

اتیلن گلایکل۷۰۱-۱.۱۳٪