آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخباروضعیت بورس بعد از انتخابات

وضعیت بورس بعد از انتخابات

۲۹ خرداد ۱۴۰۰ ۰۵:۲۶

پس از خوابیدن تب و تاب انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر سال 1400 در روز 30 خرداد ، با مشخص شدن نتیجه ی انتخابات ریاست جمهوری به نظر میرسد که تاحد زیادی ابهام از بازار برداشته خواهد شد و این رفع ابهام موجب ایجاد میل بیشتر سرمایه گذاران برای خرید و درنتیجه افزایش تقاضا میشود.


تاثیر انتخابات بر بورس 1400

پس از دروران طولانی سقوط شاخص و سپس دوران رکود آن به نظر میرسد که با مشخص شدن وضعیت انتخابات ریاست جمهوری از دوران برزخ عدم اطمینان سرمایه گذاران بیرون بیاییم.انتخابات همواره نقش مهمی بر وضعیت اقتصادی کشور داشته و دارد و این مسئله در تمامی کشورها مشابه است و گریزی از آن نیست. البته باید درنظر داشته باشیم که دوران پس از انتخابات دو فاز دارد. فاز اول را میتوان فاز هیجانات زودگذر دانست چرا که رییس جمهور منتخب با وعده هایی که خواهد داد باعث ایجاد جو مثبت یا منفی در بازار و در نتیجه آن معاملات احساسی خواهد شد لذا در کوتاه مدت تاثیر خود را خواهد گذاشت.

اما در فاز دوم که شرایط به پایداری برسد و رئیس جمهور منتخب به اوضاع کشور مسلط شود و جو های کاذب بخوابد یا به قول معروف" آب ها از آسیاب بیافتد!" بازار دوباره جهت خود را با وجود اعمال سیاست های کلان پیدا خواهد کرد. حال اگر سیاست دولت به گونه ای اتخاذ شود که به وضعیت بازار کمک کند و اعتماد اهالی بازار سرمایه را بازگرداند، میتواند اتفاقات خوبی رقم بزند و البته بالعکس آن نیز صادق است.

البته باید درنظر داشت که تنها تعیین تکلیف سیاست های داخلی مشخص کننده وضعیت بازار نخواهد بود و باید دید روابط برون مرزی ایران چگونه پیش خواهد رفت. خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال عنوان کرده است : نشست بعدی کمیسیون برجام اوایل جولای (اواسط تیرماه) برگزار می‌شود. لذا  به نظر میرسد اگر قرار است اتفاق خوب یا بدی در بازار رخ دهد که موجب یک جهش مهم در شاخص شود تا انتهای تیر ماه مشخص خواهد شد . اما همچنین باید در نظرداشت که تعیین وضعیت برجام نیز همانند وضعیت انتخابات دو فازی خواهد بود و بهتر است برای سرمایه گذاری ایمن تر صبر کنیم تا " آب ها از آسیاب بیافتد!"

 

تاثیر انتخابات بر بورس

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۹۷۱+۱.۷۶٪

PP۱۲۶۲-۱.۶۴٪

PEسنگین۹۶۳+۰.۹۴٪

PE سبک۱۲۰۳+۳.۱۷٪

PE خطی۱۱۰۱-۰.۳۶٪

اوره گرانوله۳۷۳+۰.۲۷٪

اوره پریل۳۸۳+۰.۰۰٪

متانول۲۵۷+۲.۳۹٪

اتیلن گلایکل۶۹۳-۱.۱۴٪