آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارتحلیل تکنیکال و بنیادی نماد آریا:آریا ساسول

تحلیل تکنیکال و بنیادی نماد آریا:آریا ساسول

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۵:۳۶

 امیرحسین بحرینی درباره تعیین تکلیف عرضه اولیه سهام آریا ساسول به عنوان اولین شرکت دارای سهام ممتاز آماده ورود که از مدت ها پیش مطرح بود به بورس پرس گفت: طبق آخرین هماهنگی با مسئولان فرابورس ، مقرر شده شنبه یا چهارشنبه آینده 5 درصد از سهام این شرکت با سرمایه 485 میلیارد تومانی به عموم واگذار شود.

وی ادامه داد: معمولا” روال عرضه های اولیه در آخر هفته یا روز قبل از تعطیلی مانند عید فطر است . بنابراین یکی از این دو روز ، عرضه اولیه ” آریا” انجام خواهد شد. زمان دقیق این رویداد نیز به زودی اعلام می شود .

بحرینی در پاسخ به این سئوال که آیا بعد از عرضه اولیه باز هم سهام دیگری از این شرکت واگذار خواهد شد و برنامه ایی هم بر افزایش سرمایه مدنظر است یا خیر به بورس پرس توضیح داد : یکی از مزیت های وجود سهام ممتاز در این شرکت ، مناسب شدن درصد سهام شناور آزاد و عدم تغییر ترکیب هیات مدیره است. در مورد ادامه واگذاری ها هم ، سهامداران عمده تصمیم گیری خواهند کرد .

به گفته وی ، ” آریا ” فعلا” برنامه ایی برای افزایش سرمایه ندارد اما طرح های توسعه ایی دارد .

نماد آریا را بشناسیمHvdh

شرکت پلیمر آریا ساسول یکی از شرکت های فعال در بازار بورس ایران است که سهام آن دارای طرفداران بسیاری است. این شرکت با نماد آریا در بازار فرابورس فعالیت دارد. اگر می خواهید با نماد آریا و سهام های آن در بورس بیشتر آشنا شوید تا پایان با ما همراه باشید.

معرفی نماد آریا

شرکت پلیمر آریا ساسول که در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بندر عسولیه واقع شده یکی از مهم ترین شرکت های پتروشیمی ایران است. این شرکت فعالیت های متعددی انجام می دهد که از جمله آن می توان به طراحی، تامین سرمایه، توسعه، ساخت، بهره برداری و نگهداری ازواحد های تولید محصولات شیمیایی و پتروشیمی در بندر عسلویه و منطقه اقتصادی آن، فروش و توزیع محصولات در بازارهای داخلی و خارجی و ..اشاره نمود. سهام های این شرکت با نماد آریا در بازار فرابورس مورد خرید و فروش قرار می گیرند.


تحلیل آریا ساسول

تاریخچه شرکت

این شرکت درسال در ۱۳۸۱ زمینی به مساحت ۷۲ هکتار در زمینی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بندر عسلویه ساخته شد و در زمینه تولید و بهره برداری اتیلن، پلی اتیلن های سبک و متوسط و سنگین، محصولات جانبی و بازاریابی و فروش آن ها به فعالیت پرداخت.
پروژه های متعددی به منظور توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی در منطقه عسلویه صورت گرفت که یکی این پروژه ها به نام طرح الفین نهم به شرکت پلیمر آریا ساسول واگذار شد.

فعالیت اولیه این طرح در سال ۱۳۷۹ به شرکت پتروشیمی پارس واگذار شد و این طرح اجرایی گردید. اما با توجه به سیاست های اقتصادی برنامه سوم و اعلام علاقه شرکت SASOL از آفریقا جنوبی بین این شرکت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال ۱۳۸۱ تفاهم نامه ای امضا شد و بر اساس آن واحد الفین و دو واحد پلی اتلین سبک، سنگین و متوسط از شرکت پتروشیمی پارس مفنک به شرکت آریا ساسول که جز شرکت های تازه تاسیس بود واگذار گردید.

شرکت آریا ساسول دو واحد پلی اتیلن ۳۰۰ هزار تنی دارد که متشکل از یک واحد پلی اتیلن سبک و یک واحد پلی اتیلن متوسط و سنگین است. در طی چهار سال میزان تولید و فروش این شرکت بیشتر از ظرفیت طراحی شده بود. در شرکت آریا ساسول اتان دریافتی در واحد الفین به اتیلن تبدیل می گردد و این اتیلن به واحد های پلی اتیلن منتقل شده و مازاد آن فروخته می شود.

درآمد این شرکت از سال ۱۳۹۴ روندی صعودی پیدا کرد و در سال ۱۳۹۸ به بالاترین حد ممکن رسید. محصول اصلی شرکت آریا ساسول پلی اتیلن است که مبلغ فروش ناشی از مدل سبک، متوسط و سنگین آن تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. در سال ۱۳۹۸ سی تری پلاس هم به سبد فروش این شرکت افزوده گردید و میزان درآمد حاصل از فروش آن افزایش یافت و همین مسئله موجب شد که ارزش سهام آن به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

ترکیب و اعضا هیئت مدیره

مدیر عامل شرکت پلیمر آریا ساسول امیر حسین بحرینی است و اعضای هیئت مدیره آن به شرح زیر می باشد.
امیر حسین تولابی به عنوان رئیس هیئت مدیره
امیرحسین فلاح به عنوان نایب رئیس هیئت مدیره
امیر هوشنگ جنگی به عنوان عضو هیئت مدیره
علی نوری به عنوان عضو هیئت مدیره
محمد باقر حاجی ابراهیم زرگر به عنوان عضو هیئت مدیره
مرتضی رحیمیان سرایی به عنوان عضو هیئت مدیره

سهامداران شرکت

بر اساس تغییرات انجام شده سهامداران این شرکت به صورت می باشند.

شرکت پارس تامین مجد (سهامی خاص) ۴۷.۱۱۰%
شرکت پتروشیمی پارس (سهامی خاص) ۴۷.۰۰۰%


تولید و فروش شرکت

محصولات این شرکت شامل اتیلن، پلی اتیلن سبک، پلی اتیلن متوسط و سنگین هستند که به ترتیب ظرفیت تولید هر یک از آن ها ۱۰۰۰۰۰، ۳۰۰۰۰۰ و ۳۰۰۰۰۰ است. اگر چه میزان تولید اتیلن این شرکت بالا است اما بخش قابل توجهی ازآن در فرآیندهای تولید داخلی شرکت مورد استفاده قرار می گیرد و تنها ۲۰۰ هزار تن از این محصول به عنوان مازاد به فروش می رسد.

بیشترین سهم درآمد ناخالص فروش آریا ساسول به صادرات این شرکت تعلق دارد و میزان فروش تولیدات و محصولات این شرکت در طی سال های اخیر دارای رشد قابل توجهی بوده است.

ترازنامه شرکت

نگاره پیش رو با عنوان نماد آریا را بشناسیم صرفت جهت آشنایی با این نماد بوده و به هیچ وجه به منظور سیگنال دهی نمیباشد. ضمنا اطلاعات این تحلیل تا پایان شهریور ماه ۹۹ میباشد.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۲۱۶۶+۱.۱۷٪

PP۱۴۱۳+۱.۵۸٪

PEسنگین۹۴۸-۰.۴۲٪

PE سبک۱۲۰۶+۰.۵۰٪

PE خطی۱۲۰۶+۱.۳۴٪

اوره گرانوله۳۷۱-۲.۳۷٪

اوره پریل۳۷۹+۴.۱۲٪

متانول۲۷۵+۲.۲۳٪

اتیلن گلایکل۷۳۱+۰.۴۱٪