آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخباربنزین در بورس انرژی

بنزین در بورس انرژی

۲۹ خرداد ۱۴۰۰ ۰۷:۴۴

رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی

علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی ایران:

ساختارهای شفاف معاملاتی، می توانند بازدهی بالا و سودآوری بهتری در روند فروش فرآورده های حوزه نفت و گاز برای کشور به ارمغان بیاورند از این رو عرضه منظم و مستمر این محصولات، به توسعه تجارت نفت و گاز و همچنین شفافیت در کشف قیمت کمک خواهد کرد.
دلیل اصلی فروش کامل محموله بنزین در رینگ صادراتی آن هم با رشد ۲۷ درصدی قیمت نسبت به قیمت پایه، وجود مکانیزم رقابت در بورس انرژی است.
در بستر معاملاتی بورس انرژی، تمامی خریداران در شرایط برابر و براساس شرایط اعلامی در اطلاعیه عرضه، می توانند وارد معامله شوند. این در حالی است که در معاملات خارج از بورس این شرایط برقرار نیست. 
دیگر مزیت فروش محصولات از طریق بورس انرژی این است که کارنامه فروش به صورت دقیق و شفاف قابل مشاهده است. نهادهای نظارتی به راحتی کل فرآیندها را رصد می‌کنند و تصویری واقعی و شفاف از عملکرد شرکت‌ها به بازار و سیاست‌گذاران و کارشناسان مخابره می‌شود و جلوی فساد معاملات خارج از بورس را می گیرد.

 

بورس انرژی

نقوی با اشاره بر اینکه در بستر معاملاتی بورس انرژی، تمامی متقاضیان در شرایط برابر و براساس شرایط اعلامی در اطلاعیه عرضه، می توانند وارد معامله شوند، گفت: این در حالی است که در معاملات خارج از بورس این شرایط برقرار نیست.  مزیت دیگر فروش محصولات از طریق بورس انرژی این است که کارنامه فروش به صورت شفاف و دقیق قابل مشاهده است. نهادهای نظارتی به راحتی تمامی فرآیندها رصد می‌کنند و تصویری واقعی و شفاف از بازدهی شرکت‌ها به بازار و سیاست‌گذاران و کارشناسان مخابره می‌شود و جلوی فساد معاملات خارج از بورس را می گیرد.

مدیرعامل بورس انرژی ادامه داد: هم اکنون برای محصولاتی همچون نفت کوره، میعانات گازی و گازوییل در حجم های بالا نیز مشتریان خواهان خرید از رینگ صادراتی بورس هستند وامیدواریم با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته عرضه مستمر و منظم نفت خام و این فراورده ها را هم در بورس داشته باشیم. اگر این فرآورده و امثال آن به بورس بیایند، رقابت شفاف تعیین‌کننده قیمت خواهد بود و دیگر شبهه‌ای که درمورد ارائه تخفیف در معاملات خارج از بورس مطرح می شود پیش نمی‌آید.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۹۷۱+۱.۷۶٪

PP۱۲۶۲-۱.۶۴٪

PEسنگین۹۶۳+۰.۹۴٪

PE سبک۱۲۰۳+۳.۱۷٪

PE خطی۱۱۰۱-۰.۳۶٪

اوره گرانوله۳۷۳+۰.۲۷٪

اوره پریل۳۸۳+۰.۰۰٪

متانول۲۵۷+۲.۳۹٪

اتیلن گلایکل۶۹۳-۱.۱۴٪