آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارزمان واریز سود سهام عدالت

زمان واریز سود سهام عدالت

۱۲ تیر ۱۴۰۰ ۰۷:۴۷

 بالاخره به نظر می‌رسد که زمان پرداخت باقی مانده سود سهام عدالت فرارسیده است. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار شب گذشته اعلام کرد که باقی مانده سود سهام عدالت طی روزهای آینده پرداخت خواهد شد.

دهنوی در ادامه در خصوص چرایی تاخیر در پرداخت سود سهام عدالت گفت: بخش کوچکی از آن سود به علت این که شرکت‌های سرمایه پذیر افزایش سرمایه داشتند و به نفع سهامداران عدالت بود که در افزایش سرمایه شرکت کنند و سهام ارزشمند آن شرکت‌ها را به دست بیاورند، بنابراین گذاشتیم سود در افزایش سرمایه مصرف شود.

محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و معاون وزیر اقتصاد در مورد تاریخ پرداخت سود عدالت گفت: سود سهام عدالت را طی چند روز آینده پرداخت خواهیم کرد.

دهنوی همچنین اعلام کرده است اگر این شرکت‌ها سود را پرداخت نکنند، ۵۰ درصد دوم سود سهام عدالت کامل پرداخت نمی‌شود.

او افزود: چندین شرکت در پرداخت سودشان مشکل داشتند و ما به این شرکت‌ها اخطار داده ایم و آن بخشی از سود که وصول شده پرداخت خواهد شد و با شرکت‌هایی که در تاریخ معین سود پرداخت نکنند طبق مقررات سازمان برخورد خواهیم کرد.

 

ممنوعیت فروش سهام عدالت تا کی ادامه خواهد؟

دهنوی در خصوص چرایی توقف فروش سهام عدالت گفت: جلوی فروش سهام عدالت به علت فضای بازار گرفته شده است. به علت اینکه حجم سهام عدالت زیاد است و اگر فروشش در بازار مدیریت شده نباشد ، باعث کاهش ارزش سهام عدالت می شود و به منافع سهامداران ضربه می زند.

این مقام مسئول گفت: تاریخی که وضعیت بازار بهتر شود به صورت تدریجی سهام عدالت را عرضه می کنیم ضمن اینکه سهام عدالت از ارزشمند ترین شرکت های کشورمان است و اگر افراد در حال حاضر به پول حاصل از این سهام نیاز ندارند از فروش این دارایی با ارزش خودداری کنند.

آیا وعده مسئولین محقق می شود؟

به گزارش آرمان تحلیل 50 درصد سود سهام عدالت پیش از سال نو به حساب مشمولین پرداخت شد. مبلغ آن برای سهام عدالت یک میلیون تومانی کمی کمتر از 200 هزار تومان و برای سهام عدالت 500 هزار تومانی کمتر از 100 هزار تومان بود. ابتدا قرار بود باقی سود سهام عدالت تا پیش از ماه رمضان یعنی اواخر فروردین پرداخت شود، اما این وعده محقق نشد و بعد از آن نیز چندین بار وعده پرداخت باقی مانده سود سهام عدالت داده شد اما هیچ کدام عملی نشدند.

آخرین وعده در این خصوص وزیر اقتصاد اعلام کرده بود که باقی مانده سود سهام عدالت تا عید قربان یعنی 30 تیر پرداخت می‌شود.

هرچند که مسئولان در خصوص تاریخ پرداخت سود سهام عدالت تا کنون وعده‌های زیادی داده‌اند اما به نظر می‌رسد این بار وعده آنها محقق خواهد شدف چراکه در یک ماه پایانی دولت دوازدهم قرار داریم و بعید است دولت پرداخت سود سهام عدالت را به شوع دولت بعدی موکول کند.

 

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۹۷۱+۱.۷۶٪

PP۱۲۶۲-۱.۶۴٪

PEسنگین۹۶۳+۰.۹۴٪

PE سبک۱۲۰۳+۳.۱۷٪

PE خطی۱۱۰۱-۰.۳۶٪

اوره گرانوله۳۷۳+۰.۲۷٪

اوره پریل۳۸۳+۰.۰۰٪

متانول۲۵۷+۲.۳۹٪

اتیلن گلایکل۶۹۳-۱.۱۴٪