آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارواریز باقیمانده سود سهام عدالت

واریز باقیمانده سود سهام عدالت

۱۴ تیر ۱۴۰۰ ۰۹:۵۱

دهقان دهنوی گفت :  واریز باقیمانده سود سهام عدالت امشب آغاز شده و طی امشب و فردا امیدوار هستیم که بتوانیم به همه حساب هایی که معتبر است و نزد سازمان بورس، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و سازمان خصوصی‌سازی ثبت شده و قبلا هم سود به آن واریز شده به آن حساب‌ها واریز می‌شود.

دکتر محمد علی دهقان دهنوی، دهقان دهنوی و اوراق بهادار در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) با اشاره به واریز۵۰ درصد از سود سهام عدالت در اسفند ماه سال 1399 که مربوط به عملکرد ۳۶ شرکت سرمایه پذیر سهام عدالت در سال ۹۸ بود، گفت: واریز سود شرکت ها به این ترتیب است که بعد از برگزاری مجمع شرکت،   واریز سود مشخص شود و تا ۸ ماه بعد از مجمع، شرکت ها موظف هستند سود را به سهامداران واریز کنند. برای اینکه این فرآایند بتواند به صورت متمرکز انجام شود سازمان بورس تصمیم گرفته است که سود سهامداران مستقیم سهام عدالت و نیز سود سهامداران غیرمستقیم سهام عدالت در شرکت سپرده گذاری مرکزی تجمیع و به طور هماهنگ به حساب سهامداران عدالت واریز شود.


وی در ادامه افزود: بر اساس همین برنامه زمانی توزیع سود شرکت ها، ۵۰ درصد سود که تا قبل از سال جمع شده بود در اسفند ماه واریز شد و مقرر شد ۵۰ درصد باقی مانده نیز در اسرع وقت واریز شود؛ البته متاسفانه بعضی از شرکت های سرمایه پذیر که باید در آن موعد زمانی سود را واریز می کردند در واریز سود تاخیر داشتند و به همین خاطر برنامه واریز سود به تاخیر افتاد.
دکتر دهقان دهنوی با بیان اینکه از امشب واریز مرحله دوم سود انجام می شود، گفت: مایل بودیم همه ۵۰ درصد باقی مانده سود را واریز کنیم، ولی دو اتفاق مانع شد که این سود واریزی از ۵۰ درصد کمتر باشد. یکی اینکه دو مورد از شرکت های سرمایه پذیر افزایش سرمایه داشتند و این افزایش سرمایه می توانست از محل سود سهامداران انجام شود؛ البته به نفع سهامدار بود که در افزایش سرمایه شرکت کنند و از مزایای دریافت سهم جدید بهره مند شده و ارزش بیشتری برایشان ایجاد شود. براین اساس، تصمیم گرفتیم تا سود را از این دو شرکت نگیریم تا سهامداران در افزایش سرمایه شرکت کنند. در نظر داشته باشید که این دو شرکت متاسفانه سود خود را واریز نکردند. شرکت مخابرات ایران یکی از این دو شرکت است که با وجود به پایان رسیدن موعد ۸ ماهه خود هیچ بخشی از سود خود را واریز نکرده است؛ دومین شرکت نیز شرکت مپنا است که تاکنون تنها تقریبا یک سوم سود خود را واریز کرده اما هنوز دو سوم آن را واریز نکرده است.
وی ادامه داد: خلف وعده این شرکت ها و برخی شرکت های دیگر که سود را با تاخیر واریز کردند، (البته طبق ضوابط انضباطی سازمان بورس برخورد لازم با آنها صورت خواهد گرفت) باعث شد که تا امروز واریز سود سهامداران عدالت به تاخیر بیافتد و ما نهایتا تصمیم گرفتیم که بدون دریافت سود از این دو شرکت آنچه که تاکنون تجمیع شده است از سود که حدود ۴۰ درصد سود است را به سهامداران عدالت واریز کنیم.
دکتر دهقان دهنوی با بیان اینکه این ۴۰ درصد برای کسانی که برگه سهام عدالت یک میلیون تومانی یا ارزش سهام آنها یک میلیون تومان بوده کمی بیش از  ۱۴۴ هزار تومان خواهد بود و برای کسانی که ارزش سهام آنها ۵۳۰ هزار تومان بوده است، اندکی بیش از ۷۶ هزار تومان خواهد بود و سایر سهامداران هم به همین تناسب سود دریافت می کنند.
وی خاطر نشان کرد: افرادی که بخشی از سهامشان را قبل از  تقسیم سود گذشته فروخته اند به همان اندازه که سهامشان باقی مانده، سود به آنها تعلق خواهد یافت.
به گفته دهقان دهنوی واریز این سود، امشب آغاز شده و طی امشب و فردا امیدوار هستیم که بتوانیم به همه حساب هایی که معتبر است و نزد سازمان بورس، شرکت سپرده گذاری مرکزی و سازمان خصوصی سازی ثبت شده  است و قبلا هم سود به آن واریز شده، واریزی داشته باشیم. کسانی که سود به حسابشان واریز نشده است می توانند با شماره های شرکت سپرده گذاری مرکزی تماس بگیرند و آن را رفع کنند.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۹۷۱+۱.۷۶٪

PP۱۲۶۲-۱.۶۴٪

PEسنگین۹۶۳+۰.۹۴٪

PE سبک۱۲۰۳+۳.۱۷٪

PE خطی۱۱۰۱-۰.۳۶٪

اوره گرانوله۳۷۳+۰.۲۷٪

اوره پریل۳۸۳+۰.۰۰٪

متانول۲۵۷+۲.۳۹٪

اتیلن گلایکل۶۹۳-۱.۱۴٪