آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارقیمت گذاری دستوری و قطعی برق

قیمت گذاری دستوری و قطعی برق

۱۵ تیر ۱۴۰۰ ۰۷:۳۵

قیمت گذاری دستوری باعث خاموشی های مکرر برق در این روزهای گرم تابستانی شده است، چون نیروگاه ها به دلیل عدم به روز رسانی زیرساخت های خود، دچار بحران شده اند.

حدادزاده کارشناس بازار سرمایه در مصاحبه با سنا درباره موانع رشد صنعت ها مختلف گفت: در صنعت های مختلف با دو مانع جدی به دو صورت (عمومی و خاص) که سایه آن همیشه بالای سر صنعت ها است، مواجه هستیم.

او با بیان اینکه موانع عمومی تاثیر مشابهی روی همه صنعت ها دارند، عنوان داشت: نرخ سود بانکی اوراق بدون ریسک از جمله این موانع است بدین صورت که هر کاری چه در حوزه تولید و در حوزه خدمات که در حال شکل گرفتن است با مانعی به نام نرخ سود بدون ریسک مواجه است و همیشه این سوال پیش می آید که اگر پول در بانک گذاشته شود چه میزان سود دریافت خواهیم کرد؟ و یا اگر کسب و کاری شروع شود چه میزان نصیب ما خواهد شد؟ و سوالاتی از این قبیل که می تواند انگیزه برای شکل گیری کسب و کار و تولید شغل را کاهش دهد.

حدادزاده با اشاره به تجربه سال های 92 تا 96 در بازار سرمایه ، گفت: به واسطه افزایش نرخ سود سیاست های پولی انقباضی ایجاد و کسانی که اقدام به کسب و کار و تولید شغل در کشور کرده بودند با مشکلات بی شماری مواجه و انگیزه خود را نسبت به شکل گیری آن کسب و کار از دست دادند.

او یادآور شد؛ پالایشگاه ها نه در مقدار فروش و نه نرخ فروش خود و قیمت گذاری روی نرخ های فروش آزاد داخلی هیچگونه دخل و تصرفی ندارند و حتی در صورت حساب هایی که برای آنها فاکتور می شود، همه عالی الحساب (گرفتن مبلغی پیش از حصول موعد پرداخت یا واریز) است و شرکت های تامین کننده برق نمی داند تا چند ماه آینده چه نرخی قرار است برای آنها فاکتور شود.

حدادزاده با بیان اینکه شرکت های تامین کننده برق در نرخ و وصول مطالبات دچار ابهام و پالایشگاه ها نیز با مشکلات زیادی در این زمینه مواجه می شوند، اظهار داشت: پالایشگاه ها برای به روز رسانی تجهیزات خود و تکمیل زیر ساخت ها در تنگنا قرار دارند به طوریکه عدم شفافیت قیمت محصولات و عدم گزارش گری مطلوب مالی شرکت های تامین کننده برق ها را به دنبال دارد.

او در ادامه صحبت های خود به این موضوع اشاره کرد که با وجود خصوصی سازی که در این صنعت اتفاق افتاده اما مدیریت به صورت دولتی است و امکان خصوصی سازی کامل به دلیل ماهیت استراتژیک محصولات آنها، وجود ندارد. خاطر نشان کرد: در صنعت نیروگاهی هم با این مشکل مواجه هستیم به طوریکه سایه قیمت گذاری دستوری باعث شده نیمی از نیروگاه ها از دولت مطالبه داشته باشند.

به گفته حدادزاده؛ قیمت هایی که برای آنها تعریف شده دستوری است و این امر مانع رشد نیروگاه ها شده و آنها نمی توانند تجهیزات خود را بروز رسانی کنند.  

او در پایان با بیان این مطلب که پالایشگاه ها و نیروگاه ها اسیر قیمت گذاری دستوری هستند، گفت: خاموشی های مکرر برق یکی از مواردی است که قیمت گذاری دستوری آن را برای نیروگاه ها رقم زده و نیروگاه ها به دلیل عدم به روز رسانی زیرساخت های خود، دچار چنین بحرانی هستند.

کارشناس بازار سرمایه به دومین مانع که به طور خاص به آن پرداخته می شود، اشاره کرد و افزود: قیمت گذاری دستوری را می توان به همه صنعت ها کشور از جمله پالایشگاه ها تعمیم داد به طوریکه با یک بررسی اجمالی به صنعت پالایشگاه می توان فهمید که شرکت های تامین کننده برق پالایش پخش روی خوراک آنها 5 درصد کاهش قیمت داده می شود و پس از آنکه شرکت های تامین کننده برق محصولات نهایی را خریداری کرد با قیمت گذاری دستوری مواجه است که 10 درصد کاهش قیمت از شرکت های تامین کننده برق گرفته می شود .

 

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۹۷۱+۱.۷۶٪

PP۱۲۶۲-۱.۶۴٪

PEسنگین۹۶۳+۰.۹۴٪

PE سبک۱۲۰۳+۳.۱۷٪

PE خطی۱۱۰۱-۰.۳۶٪

اوره گرانوله۳۷۳+۰.۲۷٪

اوره پریل۳۸۳+۰.۰۰٪

متانول۲۵۷+۲.۳۹٪

اتیلن گلایکل۶۹۳-۱.۱۴٪