آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارجزییات در مورد پیزد!

جزییات در مورد پیزد!

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۴:۳۳

جتمع صنایع لاستيك یزد (سهامی عام) خرداد ماه 1364، در اداره ی ثبت شرکتهای تهران، به منظور ایجاد کارخانه ای برای توليد انواع لاستیک و تیوب تأسیس شد و تحت پوشش معاونت اجرای طرحهای سازمان صنایع ملی ایران، فعاليت خود را در زمينی به مساحت 40 هکتار در جوار شهرک صنعتی یزد آغاز نموده است.

موضوع فعالیت اصلی این شرکت تولید انواع تایر و تيوب خودروهای سواری، وانتی، موتورسيکلت، دوچرخه، قطعات لاستيکی، لاستيك و ریکليم رابر و اشتغال به امور تجارت، فروش، پخش لاستيك و دیگر فرآورده های موضوع شرکت در داخل و خارج کشور، واردات مواد اوليه و ماشين آلات توليدی مربوطه و اقدام به هرگونه عمليات خدماتی و بازرگانی که به طور مستقيم یا غيرمستقيم با موضوع شرکت ارتباط داشته باشد، بوده است.

واحدهای تولیدی شرکت مجتمع صنایع لاستیک یزد

واحدهای تولیدی اصلی شرکت شامل واحد تولید انواع تایر و تیوب و واحد بازیافت کائوچو می باشد.

واحد بازیافت کائوچو(ریکليم رابر) به منظور توليد پودر لاستيك، با ظرفيت اسمی 8600تن(3850 تن ریکليم و 4750 تن پودر ریکليم) در شهریور ماه 1371 تاسيس شد و در سال 1372 به بهره برداری رسيد. این واحد از سال ،1382با تصویب هيئت مدیره ی مجتمع صنایع لاستيك یزد، در ساختار یك شرکت مستقل، ولی با مالکيت صددرصدی یزد تایر، با نام شرکت فرآورلاستيك ایساتيس دارای فعاليت است.

واحد توليد انواع تایر و تيوب دوچرخه و موتورسيکلت، از سال 1374 با ظرفيت اسمی 13500 تن در سال، با تکنولوژی IRC کشور ژاپن، پس از طی مراحل توليد آزمایشی و دریافت پروانه ی کاربرد علامت استاندارد، به بهره برداری رسيد. همچنين با اجرای طرح توسعه ی توليد تایر و تيوب تایرهای بایاس سواری و وانتی، به کمك تکنولوژی داخلی در سال  1376، ظرفيت اسمی به سطح 18000 تن در سال رسيد.

سرمایه شرکت

سرمایه شرکت در زمان تاسيس مبلغ 100 ميليون ریال (شامل 100 هزار سهم 1000 ریالی) بوده که طی چند مرحله افزایش در سال 95 به مبلغ 510 ميليارد ریال (شامل 510 ميليون سهم 1000 ریالی) افزایش یافته است.

عملکرد پیزد

عملکرد شرکت از منظر توليد نسبت به سال مالی قبل 7 درصد رشد داشته، که ضمن تحقق 95درصد از بودجه پيش بينی شده، 11 درصد از توليد داخلی کشور به این شرکت اختصاص پیدا کرده است. درادامه به بررسی دقیق تر میزان تولید و فروش شرکت و مقایسه آن با آمار سال های مالی گذشته می پردازیم.

با شرکت مجتمع صنایع لاستیک یزد (پیزد) بیشتر آشنا شوید
با شرکت مجتمع صنایع لاستیک یزد (پیزد) بیشتر آشنا شوید

همانطور که مشاهده می شود شرکت با وجود کاهش تولید تایر دوچرخه و تایر سواری و وانتی بایاس در این موارد با کاهش درآمد ناخالص روبرو نشده است و در عین حال با افزایش تولید در محصولات تایر سواری و وانتی رادیال و تیوب توانسته سطح درآمد ناخالص این بخش را به شکل قابل توجهی نسبت به سال قبل افزایش دهد.

یکی از نکات قابل توجه در بحث فروش شرکت، کاهش صادرات از 4 میلیون دلار مربوط به سال 97 به 1.12 میلیون دلار در سال 98 است. همچنین در سال 98بهای تمام شده کالای فروش رفته شرکت رشد 66 درصدی را نشان می دهد که شرکت دلایلی از قبیل افزایش تولید، افزایش دستمزد، افزایش قیمت مواد اولیه و افزایش هزینه های فروش را برای آن عنوان کرده است.

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۸۰۹+۰.۰۰٪

PP۱۲۶۰-۰.۲۴٪

PEسنگین۹۳۹-۱.۰۵٪

PE سبک۱۱۷۵-۱.۵۹٪

PE خطی۱۱۰۵-۱.۵۲٪

اوره گرانوله۳۲۷+۴.۸۱٪

اوره پریل۳۶۰+۵.۲۶٪

متانول۲۴۶+۰.۴۱٪

اتیلن گلایکل۷۰۹-۸.۱۶٪