آرمان تحلیل

سر خط اخبار
آرمان تحلیلاخبارصندوق های درآمد ثابت و خروج سرمایه!

صندوق های درآمد ثابت و خروج سرمایه!

۱۵ تیر ۱۴۰۰ ۰۸:۰۲

نوسانات حاشیه سود شرکت ها در این مدت به مثابه خروج سرمایه از بازار نیست، بلکه ارزندگی قیمت سهم‌ها به گونه ای است که نویدبخش رشد میزان پذیرش ریسک در سرمایه‌گذاران است و زمان آن رسیده تا به سمت خروج از درآمد ثابت و ورود به خرید سهام برویم.

محمدحسین مستخدمین حسینی، کارشناس بازار بورس ایران با حضور در "استدیو بورسان"، دورنما شاخص بورس طی روزهای آینده را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: بازار بورس ایران در حال حاضر، بازاری ارزنده است و با توجه به حجم معاملات روزهای اخیر، قیمت نفت و قیمت کامودیتی‌ها می‌توان گفت قیمت اغلب سهام شرکت ها از ارزندگی برخوردار هستند.

وی به موضوعات دیگر تاثیرگذار بر روند بازار اشاره کرد و افزود: اکنون وضعیت برخی از ابهامات همچون نتیجه انتخابات ریاست جمهوری روشن شده است؛ اما مواردی همچون وزیر اقتصاد، سیاست‌‎های پولی و مالی دولت جدید و همچنین موضوع برجام که خارج از اراده تحلیل‌گران حوزه بورس است، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. بدون شک تعیین تکلیف برجام بر شرکت های صادراتی تاثیر بسیاری دارد و به نزول هزینه‌های این شرکت‌ها می‌انجامد.

 

صندوق های درآمد ثابت و خروج سرمایه!

این کارشناس بازار بورس ایران نوسانات حاشیه سود شرکت ها در فصل بهار را مدنظر قرار داد و اذعان داشت: اگرچه نزول حاشیه سود در این مدت مشاهده شده است، اما همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد، ارزندگی قیمت سهم‌ها به گونه ای است که نویدبخش رشد میزان پذیرش ریسک در سرمایه‌گذاران است و زمان آن رسیده تا به سمت خروج از درآمد ثابت و ورود به خرید سهام برویم.

مستخدمین حسینی بازار بورس ایران را بازاری خواند که نباید به آن نگاه مقطعی و زودگذر داشت و خاطرنشان کرد: در سال گذشته، افراد بسیاری با سرمایه‌گذاری مستقیم وارد بازار شدند و نگاه مقطعی به بازار داشتند، از آنجا که این بازار، بازار حرفه‌ای هاست، لازم بود و هست که سرمایه‌گذاری در این بازار به صورت غیرمستقیم و از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های سبدگردان صورت بگیرد.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌های سبدگردان از یک تیم متخصص برخوردار هستند، تاکید کرد: لازم است سرمایه‌گذاران را به سرمایه‌گذاری غیر مستقیم ترغیب کرد. شرکت‌های سبدگردانی جدا از اینکه از نیروهای متخصصی که هم علم و هم تجربه بازار دارند، برخوردار هستند، هم تحت نظارت روزانه سازمان بورس هستند.

این کارشناس بازار بورس ایران به ضرورت داشتن نگاه بلندمدت در سرمایه گذاری در بورس اشاره کرد و ادامه داد: بازار بورس ایران به سرمایه‌گذاران یاد می دهد تا دید بلندمدتی به سرمایه گذاری خود داشته باشند تا به سود مناسبی دست یابند. مروری بر عملکرد و بازدهی بازار بورس ایران طی سال‌های اخیر در مقایسه با بازارهای موازی همچون بازار مسکن یا بازار طلا موید این نکته است.

مستخدمین حسینی در ادامه مصاحبه با گفته اینکه یکی از برکات سهام عدالت، سهامدار کردن 40 میلیون نفر بوده است، گفت: یکی از دلایل ریزش سهام در مرداد ماه سال گذشته، آزادسازی فروش سهام بوده است و نمی‌توان گفت که سهام عدالت را نفروشید؛ بنابراین، لازم است فروش مدیریت‌ شده‌ای برای سهام عدالت داشته باشیم.

این فعال بازار بورس ایران در بخش پایانی مصاحبه با سنا در بخش دیگری از سخنان خود، ارائه مجوز نهادهای مالی را امری مثبت قلمداد کرد و عنوان کرد: این موضوع رخدادی است که مانع مجوز فروشی می‌شود و همچنین نظارت روزانه سازمان بر کارگزاری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های سبدگردان و سایر نهادهای مالی را در پی دارد. البته لازم است در این زمینه تصمیم‌های مدونی اخذ شود و از تصمیم‌گیری‌های آنی و شتاب‌ زده پرهیز کرد.

به گفته این کارشناس بازار بورس ایران، ارائه مجوز به نهادهای مالی از سوی سازمان بورس، فضای رقابتی را در میان این نهادها ایجاد می‌کند که به رشد کیفیت خدمات به سرمایه‌گذارن می‌انجامد

نرخ لحظه ای بازار

آخرین نرخ هاتغییرات

محصولات پتروشیمی

فوب فارسهفتگی - دلارتغییرات

PVC۱۹۷۱+۱.۷۶٪

PP۱۲۶۲-۱.۶۴٪

PEسنگین۹۶۳+۰.۹۴٪

PE سبک۱۲۰۳+۳.۱۷٪

PE خطی۱۱۰۱-۰.۳۶٪

اوره گرانوله۳۷۳+۰.۲۷٪

اوره پریل۳۸۳+۰.۰۰٪

متانول۲۵۷+۲.۳۹٪

اتیلن گلایکل۶۹۳-۱.۱۴٪